فیلتر دستگاه‌های تهویه باعث آلرژی بهاری می‌شود

فیلترهای کثیف دستگاه تهویه هوا می‌توانند گرده‌های گیاهان را در فصل بهار به خود جذب کنند و باعث تشدید آلرژی شوند، برای جلوگیری از این موضوع، از تمیزی فیلترهای دستگاه تهویه هوا در منزل و کابین خودرو مطمئن شوید.

مریم موحدی متخصص آسم و آلرژی افزود: تمیزی فیلترهای هوا مهم است، اما در فصل بهار اهمیت این مساله دو چندان می‌‌‌‌‌‌شود. در پایان زمستان هایی که هوای معتدل تری داشتند گرده افشانی بعضی درختان زودتر شروع می‌شود و این مساله می‌تواند علائم آلرژی های بهاری را تشدید کند.

وی با بیان اینکه گرده های گیاهان توسط حشرات به مدت طولانی در هوا نفوذ می‌کنند و بیشتر احتمال دارد باعث واکنش آلرژیک شوند، اظهار داشت: علائم آلرژیکی می‌توانند با عوارض خفیف و یا حاد بروز یابند که شامل علائم بینی مانند آب ریزش بینی، گرفتگی بینی، عطسه های مکرر و خارش بینی علائم چشمی مانند خارش چشم، قرمزی، تورم، اشک ریزی و حساسیت به نور و علائم تنفسی مانند احساس کمبود هوا و تنفس همراه با صدای خس خس و علائم عمومی در بدن چون خستگی و عصبی شدن باشد.

این پزشک تصریح کرد: بهترین دارو برای درمان آلرژی دوری از مواد حساسیت زا است و هنگامی که فرد نمی‌تواند از آلرژن ها پرهیز کند، سایر روش های درمانی در دسترس است، مانند دارو های دکونژستانت و آنتی هیستامین ها و دارو های تجویزی مانند اسپری های استروئیدی بینی و در موارد شدید برای بیمار شربت های ضد حساسیتی توصیه می‌شود.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی ادامه داد: آنتی هیستامین ها با مهار عمل هیستامین می‌توانند خارش و عطسه ناشی از آزاد شدن هیستامین هایی که بدن در پاسخ به آلرژن ها تولید می‌کنند متوقف کنند و  خشکی دهان نیز یکی دیگر از عوارض شایع آنتی هیستامین ها بوده و گیجی و تاری دید نیز عوارض کمتر شایع این داروها هستند.

موحدی به افرادی که به آلرژی بهاری مبتلا هستند، توصیه کرد:  در ساعات اولیه  صبح زمان کمتری را بیرون بگذرانید، چون درختان بیشترین گرده افشانی را در این زمان از روز انجام می‌دهند، اگر صبح برای انجام ورزش یا پیاده روی به بیرون رفته اید، باید پس از آن به خانه برگردید و به حمام بروید.

وی خاطرنشان کرد: با ورود گرده های درختان به چشم ها، بینی و گلو، علائم آلرژی شروع و ورود گرده ها منجر به خارش چشم، عطسه، خارش بینی و گاهی سرفه می شود. با استفاده از عینک آفتابی می‌توانید ورود گرده ها به داخل چشم را محدود کنید.

منبع: irna

بامد مرجع تخصصی تجهیزات پزشکی و ملزومات مصرفی

5/5 - (21 امتیاز)

2 دیدگاه دربارهٔ «فیلتر دستگاه‌های تهویه باعث آلرژی بهاری می‌شود;

  1. الان که می گویند آلرژی وجود ندارد همه درگیر کرونا می شوند این خیلی بد هست که درست نمی شود تشخیص داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − 2 =