توصیه‌های طب سنتی برای تقویت سیستم ایمنی بدن در پاییز

متخصص طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با توجه به شروع فصل پاییز و احتمال افزایش همزمان ابتلا به “آنفلوآنزا” و کرونا، گفت: عمل به توصیه‌های طب ایرانی در بهبود روند درمان مبتلایان به آنفولانزا، کرونا و سایر بیماری‌های شایع فصل پاییز می‌تواند به میزان قابل توجهی موثر باشد.

دکتر فاضله حیدریان مقدم پیروی از سبک زندگی سالم را برای تقویت سیستم ایمنی موثر دانست و خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین فاکتورها در ارتقا سیستم ایمنی بدن تنظیم ساعت خواب و بیداری است.

این متخصص طب سنتی دانشگاه با بیان این که اساسی‌ترین تنظیمات بدن از جمله سیستم ایمنی، مغز و اعصاب، غدد درون ریز و حتی گوارش، تحت تاثیر خواب عیمق است گفت: تنها زمانی که خواب عمیق می‌شود ارگان‌های مختلف بدن خود را بازسازی و تنظیم می‌کنند.

وی اولویت خواب و استراحت کامل را برای ارتقای سیستم ایمنی بدن ضروری ذکر کرد و افزود: حدود ساعت ۱۱ شب تا چهار صبح برخی هورمون‌هایی که برای سلامت بدن بسیار ضروری هستند در خواب ترشح می‌شوند و اگر فردی در این ساعات بیدار باشد، قطعا این هورمون‌ها نمی‌توانند به طور مناسب در بدن ترشح شوند.

وی در ادامه با بیان این مطلب که با سردتر و خشک شدن هوا طب ایرانی و دانشگاهی توصیه‌های کاربردی با این هدف که در این فصول چه بخوریم و چه نخوریم را به مردم توصیه می‌کند، خاطرنشان کرد: باید از رژیم‌های خاصی در این فصول استفاده کنیم .

متخصص طب سنتی در ادامه پرهیز از مصرف غذاهای ترش، شور، پر ادویه، تند، سرخ کردنی‌ها، فست فودها را مورد تاکید قرار داد و استفاده از غذاهایی آبکی مثل سوپ، آش و یا نخود آب را برای فصل پاییز گزینه بسیار مناسبی دانست و گفت: این غذاها می‌توانند علاوه بر تقویت سیستم ایمنی بدن، در زمان بیماری نیز طول درمان را کاهش دهند.

حیدریان مقدم با بیان این که مبتلایان به یبوست نسبت به سایرین بیشتر مستعد ابتلا به انواع بیماری‌های عفونی هستند، توضیح داد: یبوست موجب می‌شود تا انباشت مواد زائد در بدن فرد بیشتر شود؛ چرا که بدن را با انباشت و تجمع  مواد زائد روبرو می‌کند. به طور معمول دفع ادرار، مدفوع و یا تعریق، راه‌های خروج و تجمع مواد زائد در بدن هستند که باید با رعایت اصول تغذیه‌ای این مواد از بدن خارج شوند.

وی با بیان این که دفع گوارشی، ادرار، تعریق و دفع ترشحات مخاطی به‌ترتیب به پاکسازی گوارشی، خون و اعضاء کمک می‌کنند، تاکید کرد: اگر دفعی بیش از حد نیاز چون اسهال، تکرر زیاد ادرار و تعریق زیاد باشد یا به‌عکس کاهش دفع در یبوست‌ها و احتباس ادرار و عدم‌ دفع عرق صورت گیرد، تعادل مواد بدن به‌هم می‌خورد و کسالت و بیماری رخ می‌دهد.

وی با بیان این که خاکشیر به عنوان یک ملین آرام شناخته می‌شود، گفت: مصرف خاکشیر ضمن افزایش حرکات روده به پیشگیری و درمان یبوست کمک می‌کند. شربت خاکشیر در صورتی که با آب گرم تهیه شود به درمان یبوست کمک می‌کند و در طب سنتی از خاکشیر برای پاکسازی روده‌ها و درمان اسهال استفاده می‌شود. همچنین مصرف خاکشیر به صورت ناشتا و با آب گرم می‌تواند راهکار موثری برای رفع یبوست باشد.

این متخصص طب سنتی در ادامه استفاده از انجیر را یکی دیگر از گزینه‌های کمک به رفع یبوست دانست و اظهار کرد: می‌توانید انجیر خشک را یک شب قبل در آب خیس کنید و صبح ناشتا همراه با آبی که در آن خیسانده شده میل و یا قبل از هر وعده غذایی دو عدد انجیر استفاده کنید.

وی با اشاره به این که هوای سرد یکی از مهمترین عوامل ابتلا به عفونت‌های ویروسی است، توضیح داد: نباید سر و صورت، بینی و سینوس‌ها را در معرض باد سرد قرار دهیم و در زمستان با پوشاندن این نواحی احتمال ابتلا به بیماری‌های عفونی را به میزان قابل توجهی کم کنیم.

این متخصص طب سنتی در ادامه ضرورت شست وشوی مکرر دست‌ها، پوشیدن ماسک، استفاده از مواد ضدعفونی کننده و رعایت فاصله اجتماعی را در اپیدمی کرونا و پیشگیری از سایر بیماری‌های شایع فصل سرما ضروری دانست.

حیدریان مقدم با بیان اینکه طب سنتی دانشگاهی کاملا بر پایه پژوهش و تحقیق شکل گرفته ادامه داد: تمامی توصیه‌های ارائه شده توسط پزشکان طب سنتی ایرانی بر پایه پژوهش و تحقیق شکل گرفته و اثر گذاری این علم در سلامت جامعه به اثبات رسیده است.

وی با اشاره به اهمیت تقویت سیستم ایمنی بدن خصوصا در دوران بحران کرونا، گفت: مصرف روزانه  آب سیب شیرین، شیربادام، حریره بادام، دمنوش عناب و شربت آب و لیمو و عسل می‌تواند به میزان قابل توجهی به افزایش سیستم ایمنی بدن کمک کند.

حیدریان مقدم به مبتلایان به کرونا نیز توصیه کرد: در فاز اول و حاد این بیماری که معمولا با تب و بدن درد و حال عمومی وخیم روبروست، استراحت حرف اول را می‌زند. بنابراین باید مبتلایان به این موضوع توجه داشته باشند که با استراحت کافی و مصرف مایعات فراوان می‌توانند به میزان قابل توجهی به مهار بیماری کمک کنند.

وی پرهیز از مصرف دم نوش‌هایی با مزاج گرم همانند زنجبیل و آویشن را ضروری ذکر کرد و استفاده از دم نوش عناب، گل ختمی، لعاب به دانه و نشاسته را برای بهبود روند بیماری موثر ذکر کرد.

مصرف آب سیب و لیموشیرین و پرهیز از استفاده از آب میوه‌های ترش یکی دیگر از توصیه‌های دکتر حیدریان مقدم برای تسریع روند بیماری کرونا بود.

وی در ادامه پاشویه با گیاه پنیرک و یا آبی که در آن کاهو خیسانده شده، مصرف استامینوفن و مایعات فراوان را برای کاهش تب در مبتلایان به کرونا و آنفولانزا ضروری ذکر کرد.

گرم کردن بدن در فاز دوم بیماری و زمانیکه بیماری کمی کنترل شده یکی دیگر از توصیه‌های این متخصص طب سنتی دانشگاه بود. قدم زدن آهسته، شروع فعالیت‌های محدود فیزیکی، استفاده از دم نوش عناب، شربت آب و عسل، لعاب به دانه می‌توانند به میزان قابل توجهی روند بهبودی را سریع تر کنند.

حیدریان مقدم با اشاره به خواص شگفت‌انگیر شیر و زردچوبه گفت: این نوشیدنی می‌تواند علاوه بر افزایش سطح ایمنی بدن اثرات التیام بخشی نیز داشته باشد.

وی در ادامه مصرف دم نوش بابونه را برای دردهای استخوانی شدید و دمنوش گل گاو زبان شیرین را نیز برای ایجاد رفع اضطراب و کاهش دردهای عضلانی موثر دانست.

متخصص طب سنتی دانشگاه در ادامه استفاده از روغن‌هایی همانند بابونه و روغن زیتون را تسکین دهنده موثری ذکر کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، حیدریان مقدم در خاتمه خطاب به عموم مردم تاکید کرد: درمان‌های مدعیان دروغین طب سنتی برای درمان کرونا را باور نکنید؛ چرا که با توجه به قوانین درمانی کشور و استانداردهای بین‌المللی تایید داروها، هیچ گونه تجویز دارویی و درمانی نباید بدون شواهد و مستندات علمی، صورت گیرد و بنابراین اعلام عمومی مطالب فاقد پشتوانه‌های تحقیقاتی بالینی در رسانه‌های رسمی و فضای مجازی کاملا اشتباه است.

منبع: isna

بامد مرجع تخصصی تجهیزات پزشکی و ملزومات مصرفی

5/5 - (15 امتیاز)

دیدگاهی در “توصیه‌های طب سنتی برای تقویت سیستم ایمنی بدن در پاییز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − دوازده =