آزمایش نمونه اولیه از خون صدمات مغزی را در عرض چند دقیقه نشان می‌دهد

به طور کلی، نحوه تشخیص صدمات مغزی توسط پزشکان از طریق سی تی اسکن است، اما اخیراً دیدیم که چگونه پروتئینی به نام GFAP می‌تواند نقش مهمی در تشخیص سریعتر داشته باشد. آزمایش خون که از این نشانگر زیستی برای آشکار کردن صدمات مغزی در چند ساعت استفاده می‌شود، اخیراً برای استفاده بالینی تأیید شده است، اما نویسندگان یک مطالعه جدید در حال حاضر هدف خود را بر روی یک محلول مراقبت که می‌تواند ارائه دهد، تعیین می‌کنند و در عرض 15 دقیقه نتیجه می‌گیرد.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده اولین آزمایش خون را برای ضربه مغزی در سال 2018 تأیید کرد و روی یک ابزار تشخیصی که بتواند ضایعات داخل جمجمه را از طریق افزایش سطح GFAP در خون نشان دهد، آزمایش کرد. با توانایی بازگشت نتایج در مدت سه یا چهار ساعت، این پیشرفت قابل توجهی در مورد درمان آسیب های مغزی است، زیرا تشخیص اینکه چه بیمارانی به سی تی اسکن گران قیمت نیاز دارند و کدام یک نه آسان تر می‌کند.

با این حال، آنچه حتی می‌تواند مفیدتر باشد، یک دستگاه تست در محل است که می‌تواند این نوع ارزیابی ها را در عرض چند دقیقه انجام دهد. دانشمندان دانشگاه پیتسبورگ با هدف دستیابی به این هدف، تحقیقاتی را بر روی تقریباً 1500 بیمار آسیب دیده مغزی و خون آنها انجام دادند تا بررسی کنند که آیا علائم هشدار دهنده می‌توانند زودتر از این قسمت برداشت شوند.

پلاسمای افراد با استفاده از نمونه اولیه دستگاه مراقبت جمع آوری و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت ، دانشمندان به دنبال سطح GFAP برای پیش بینی ناهنجاری های مغز داخل جمجمه در سی تی اسکن های گرفته شده پس از آن بودند. این نتایج با نشانگر زیستی دیگری که در پاسخ به آسیب های مغزی به نام S100B در خون منتشر شده مقایسه شد.

در حالی که سطح هر دو پروتئین در تجزیه و تحلیل نقطه مراقبت افزایش یافته بود، GFAP به طور قابل ملاحظه ای از S100B به عنوان یک نشانگر تشخیصی برای صدمات مغزی ضربه زد. در حقیقت، عملکرد دستگاه در استفاده از سطح GFAP برای پیش بینی نیاز به سی تی اسکن بسیار خوب بود، تیم گفت که اکنون می‌تواند یک تخته پرش برای راه حل های واقعی فراهم کند که نتایج را خیلی سریعتر ارائه می‌دهد.

دانشمندان در مقاله خود می‌نویسند: نتایج ما یک سنجش GFAP نمونه اولیه پلت فرم POC را تأیید می‌کند که نتایج را در چند دقیقه (<15 دقیقه کمتر از روش فعلی FDA) ارائه می‌دهد.

یکی از راه های تیم، استفاده از دستگاه دستی به نام i-STAT است که در حال حاضر توسط ارائه دهندگان خدمات بهداشتی به عنوان روشی برای انجام آزمایش های خاص خون در عرض چند دقیقه مورد استفاده قرار می‌گیرد. دانشمندان تخمین می‌زنند که با استفاده از این روش، این روش می‌تواند تعداد CT اسکن های غیرضروری را تا 20 درصد کاهش دهد.

دیوید اوکونکوو، نویسنده اصلی این مقاله، می‌گوید: دانستن این پروتئین می‌تواند شدت یک TBI را از طریق یک آزمایش خون ساده نشان دهد، در صورتی که امیدواریم بتوانیم از دستگاهی استفاده کنیم که هم اکنون در بیمارستان ها، مطب پزشکان و مراکز مراقبت های فوری مورد استفاده گسترده است. تمام آنچه که ما باید انجام دهیم این است که یک کارتریج اضافی به دستگاه اضافه کنیم تا خون را برای پروتئین GFAP تجزیه و تحلیل کند.

منبع: newatlas

بامد مرجع تخصصی تجهیزات پزشکی و ملزومات مصرفی

5/5 - (18 امتیاز)

دیدگاهی در “آزمایش نمونه اولیه از خون صدمات مغزی را در عرض چند دقیقه نشان می‌دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 2 =