7 نکته برای مقابله با استرس امتحان و کنکور

کمی استرس می تواند چیز خوبی باشد. چون می تواند انگیزه ای باشد که برای انجام کارها به آن نیاز داریم. اما، گاهی اوقات، مقابله با استرس امتحان و کنکور (به ویژه در فصل امتحانات) می تواند کاری دشوار باشد.

با افزایش سالانه 20 تا 50 درصدی دانشجویان دانشگاهی که به دنبال کمک برای مسائل بهداشت روانی مرتبط با ترس از امتحانات هستند، مشخص کی شود که افراد بیش از هر زمان دیگری تحت فشار هستند. بنابراین، در این مقاله ما 7 نکته برای کمک به شما در گذراندن دوره استرس زا امتحان و کنکور ذکر می کنیم.

1. نفس عمیق بکشید

اختصاص دادن چند دقیقه در روز برای تمرین تکنیک‌های تمرکز حواس، مانند تمرین‌های تنفسی یا ذهن 10 دقیقه‌ای UCL، به شما کمک می‌کند تا پاسخ استرس بدن خود را آرام کنید و توجه خود را به لحظه حال برگردانید. این کار به نوبه خود، به شما زمان می‌دهد تا به طور منطقی به اضطراب‌هایی که دارید فکر کنید، خود را از شر الگوهای فکری غیرمفید خلاص کنید و به شما این امکان را می‌دهد که با تعداد زیادی امتحان کنار بیایید و بازبینی مؤثرتری را شروع کنید.

2. خوب بخورید، بخوابید و ورزش کنید

بیداری تمام شب، یک رژیم غذایی نامناسب و انجام حداقل حرکات در روز می تواند علائم اضطراب را افزایش دهد. پس برای دورماندن از استرس امتحان و کنکور و برای بهترین عملکرد بدن، مطمئن شوید که 8 تا 9 ساعت می‌خوابید، کربوهیدرات‌های دیرهضم کافی، کافئین کمتر، آب بیشتر، و حداقل نیم ساعت ورزش در روز دارید.

3. اهداف واقع بینانه تعیین کنید

تعیین اهداف واقع بینانه، خواه چندین هفته، روز یا چند ساعت قبل از امتحان بسیار مفید است. این هدف گذاری به شما کمک می کند تا همه چیز را در چشم انداز خود قرار دهید. پذیرش موقعیت خود و کار کردن در محدوده آنچه دارید، بهره وری شما را بدون خطر سوزاندن خود به حداکثر می رساند.

4. تنها جلو نروید

در سال 2004، یک مقاله تحقیقاتی منتشر شده در زبان‌شناسی و آموزش نشان داد که تبادل نظر با همسالان یک تکنیک مطالعه موثر است زیرا به افراد اجازه می‌دهد یادداشت‌های خود را بهتر درک کنند. علاوه بر این، مزایای عاطفی حمایت اجتماعی شامل احساس بهتر اعتماد به نفس و استقلال است.

5. از ترس خود استفاده کنید

ترس قبل، حین یا حتی بعد از امتحان در بین دانشجویان رایج است. اگر در هر نقطه ای آن را تجربه کردید، شش نفس عمیق بکشید، خود را هیدراته کنید و سپس به مشکلی که در دست دارید برگردید، آن را به چند قسمت قابل کنترل تقسیم کنید. به یاد داشته باشید که معمولاً برای هر مشکلی راه حل منطقی وجود دارد، حتی اگر در نگاه اول نتوانید آن را ببینید.

6. به خودتان ایمان داشته باشید

زمانی که دائماً با چالش‌های جدید مواجه می‌شویم، اغلب فراموش می‌کنیم که به گذشته نگاه کنیم و ببینیم چقدر پیشرفت کرده‌ایم و چقدر به دست آورده‌ایم. با توجه به اینکه به خوبی آماده شده اید، نباید دلیلی برای نگرانی وجود داشته باشد. بنابراین، هنگام تجربه یک فکر منفی، سعی کنید آن را با یک فکر مثبت جایگزین کنید. به عنوان مثال، به جای این که فکر کنید “اگر حداقل نمره را نگیرم، شکست خورده ام”، فکر کنید “هر چه به دست بیاورم، به خودم افتخار می کنم و برای آنچه قبلاً به دست آورده ام ارزش قائل می شوم”. شما می توانید این کار را انجام دهید!

7. اگر احساس می کنید مقابله با استرس امتحان و کنکور سخت است، با کسی صحبت کنید

درخواست کمک شرم آور نیست. در شدیدترین موارد، می تواند به نجات یک زندگی کمک کند. هنگام مقابله با استرس امتحان و کنکور، با دوستان، خانواده یا معلم خود در مورد احساسات تان صحبت کنید. از طرف دیگر، از جستجوی کمک و پشتیبانی حرفه ای نترسید.

با آرزوی موفقیت برای همه در مقابله با استرس امتحان و کنکور

منبع: Stanford Health

5/5 - (17 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =