کنترل قند خون افراد دیابتی با داروهای ضد اسید معده

محققان انجمن بین‌المللی غدد درون‌ریز که یک سازمان تخصصی فعال در این زمینه است، دریافتند مصرف داروهای ضد اسید معده موجب بهبود فرایند کنترل قند خون در افراد مبتلا به دیابت می‌شود اما تاثیری بر کاهش ابتلا به این بیماری در جمعیت عمومی ندارند.

بر اساس این تحقیقات استفاده از داروهای ضد اسید در کنار داروهای استاندارد در مقایسه با روش‌های متداول درمان دیابت، موجب کاهش قابل توجه هموگلوبین A1C و قند خون ناشتا در افراد مبتلا به دیابت می‌شود.

این تحقیقات با تجزیه و تحلیل داده‌های به دست آمده از هفت مطالعه با کمک 342 داوطلب در خصوص کنترل قند خون و پنج مطالعه با کمک 224 داوطلب در خصوص خطر ابتلا به دیابت انجام گرفت.

در این تحقیقات مشخص شد داروهای ضد اسید قادرند سطح هموگلوبین A1C را در افراد دیابتی به میزان 0.36 درصد و قند خون ناشتا را به میزان 10 میلی‌گرم در دسی‌لیتر کاهش دهند. اما این داروها تاثیری بر کاهش خطر ابتلا به دیابت ندارند.

به گفته محققان افراد مبتلا به دیابت باید توجه داشته باشند که داروهای ضداسید متداول، امکان کنترل بهتر قند خون را فراهم می‌کنند این روش درمانی هیچ عارضه جانبی ندارد. پزشکان و متخصصان نیز در هنگام تجویز داروهای افراد دیابتی نباید از اثر این داروها بر کاهش گلوکز غافل شوند.

بدن انسان به صورت طبیعی مقداری قند را ذخیره کرده و به منظور تامین انرژی لازم برای فعالیت‌های روزانه، جذب قند از رژیم غذایی نیز ضروری است اما زمانی که میزان قند خون از مقدار مشخصی تجاوز می‌کند، منجر به بروز عارضه‌ای موسوم به قندخون می‌شود.

قند خون می‌تواند به اندام‌ها آسیب زده و مشکلات متعددی را برای سلامتی ایجاد کند. اغلب عوامل بروز این وضعیت شناسایی شده و راهکارهای مختلفی برای مدیریت آن ارائه شده است. وعده‌های غذایی کوچکتر، تمرین فیزیکی و سبک زندگی سالم برای مدیریت دیابت ضروری است.

بالا بودن میزان قند خون به مدت طولانی ریسک‌های جدی را برای سلامت در پی دارد و علایمی را ایجاد می‌کند که در مراحل اولیه ابتلا به دیابت قابل شناسایی است.

آخرین آمار سازمان جهانی بهداشت در مورد دیابت

  • تعداد افراد مبتلا به دیابت از 108 میلیون در سال 1980، به بیش از 425 میلیون نفر رسیده است.سرعت شیوع دیابت در کشورهای فقیر و کم درآمد بیشتر و عامل اصلی نابینایی، نارسایی کلیه، حمله قلبی، سکته مغزی و قطع اعضای تحتانی است.
  • در سال 2016 میلادی، 1.6 میلیون مرگ، مستقیما به دیابت مربوط بود  و 2.2 میلیون مرگ دیگر به گلوکز بالای خون منتسب بود. حدود نیمی از آمار مرگ و میر ناشی از گلوکز بالای خون، در افراد کمتر از 70 سال گزارش شده است.
  • بر اساس آخرین آمار سازمان جهانی بهداشت در سال 2016 میلادی، دیابت هفتمین عامل مرگ و میر گزارش شده است.
  • رژیم غذایی سالم، فعالیت بدنی، حفظ وزن بدن و اجتناب از مصرف دخانیات مهمترین عوامل در پیشگیری از دیابت نوع 2 هستند.
  • بیش از 425 میلیون نفر در سراسر جهان به دیابت مبتلا هستند؛ اکثر این آمار به دیابت نوع 2 اختصاص دارد که به‌راحتی با فعالیت بدنی منظم و رژیم غذایی سالم قابل کنترل است.
  • از هر دو بیمار مبتلا به دیابت، یک مورد هنوز تشخیص داده نشده است که به سادگی با تشخیص اولیه و رعایت موارد ساده مربوط به سبک زندگی قابل کنترل است.
  • از هر چهار خانواده، کمتر از یک مورد به برنامه‌های آموزشی کاربردی در زمینه دیابت دسترسی دارند. در حالی که آموزش‌های اولیه نقش مهمی در کنترل بیماری، بهبود نتایج و کاهش هزینه ها دارد.
  • تکرر ادرار، خستگی مفرط،‌ کاهش بی دلیل وزن، کاهش بینایی و تغییر رنگ پوست از جمله مهمترین دلایل اولیه دیابت هستند.

منبع: irna

بامد مرجع تخصصی تجهیزات پزشکی و ملزومات مصرفی

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 18 =