پاستوکووک برای تزریق به کودکان ایرانی هم مناسب است

رییس انستیتو پاستور ایران لازمه بازگشایی مدارس را واکسینه کردن دانش آموزان عنوان کرد. او گفت: با توجه به اینکه کارآزمایی بالینی واکسن مشترک کرونای ایران و کوبا (پاستوکووک) برای تزریق به کودکان در کوبا با موفقیت پشت سر گذاشته شد، می‌توان این واکسن را به کودکان ایرانی هم تزریق کرد.

واکسن کرونای مشترک انستیتو فینلای کوبا و انستیتو پاستور ایران در کوبا به عنوان سوبرانا2 و در ایران به عنوان پاستوکووک نامگذاری شده است.

دکتر علیرضا بیگلری افزود: پاستوکووک یکی از واکسن‌های ایمن و در دسترس برای تزریق به کودکان است.

وی ادامه داد: با توجه به‌ گسترش قابل توجه دسترسی ایرانیان به واکسن کرونا در روزهای اخیر، قطعا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، برنامه تزریق واکسن کرونا به کودکان را نیز اعلام می‌کند.

رییس انستیتو پاستور ایران تصریح کرد: تاکنون، کودکان در اولویت های سنی تزریق واکسن کرونا قرار نداشتند و در هفته های آینده در این ‌مورد تصمیم گیری می‌شود.

مجوز مصرف اضطراری سوبرانا2 در کوبا اخذ شد 

بیگلری اظهار داشت: مطالعه واکسن سوبرانا 2 در کوبا روی کودکان انجام و مجوز مصرف اضطراری این واکسن هم دریافت شده است.

وی تاکید کرد که اگر وزارت بهداشت تصمیم به تزریق واکسن به کودکان داشته باشد، می‌تواند از این واکسن استفاده کند.

این واکسن یکی از قابل دسترس ترین و مطمئن ترین واکسن‌های موجود است که می‌توان به کودکان تزریق کرد.

رییس انستیتو پاستور ایران همچنین گفت: نتیجه مطالعات نشان داد که این واکسن در بزرگسالان  باید همراه با دز یادآور تزریق شود اما در کودکان دز سوم نیازی نیست و ۲ دز برای رسیدن به ایمنی مطلوب کافی است.

تزریق پاستوکووک در ایران

بیگلری یادآور شد: باتوجه به اینکه کارآزمایی بالینی این واکسن در کوبا انجام شده است، پاستوکووک می‌تواند با تایید سازمان غذا و داروی این واکسن را به کودکان ایران هم تزریق کرد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو  روز دوشنبه 15 شهریور در توئیتی از صدور مجوز واکسن کوبایی «سوبرانا02» (Soberana02) برای مصرف اضطراری گروه سنی 2 تا 18 سال در این کشور خبر داد.

به گزارش ایرنا از وبدا، کیانوش جهانپور روز دوشنبه در این توییت نوشت: واکسن Soberana02 که در ایران با نام پاستوکووک تولید می‌شود در کوبا برای گروه سنی 2 تا 18 سال نیز مجوز مصرف اضطراری دریافت کرد.

منبع: irna

بامد مرجع تخصصی تجهیزات پزشکی و ملزومات مصرفی

5/5 - (10 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =