لوزالمعده مصنوعی می‌تواند تغییردهنده زندگی دیابتی‌های جوان شود

مدیریت دیابت نوع 1 یک عمل بسیار دشوار است که با نمونه گیری از انگشت و تزریق انسولین برای کنترل سطح گلوکز خون انجام می‌شود؛ اما لوزالمعده مصنوعی کار را راحت‌تر می‌کند.

دانشمندان دانشگاه کمبریج بیش از یک دهه است که بر روی این فناوری تحقیق کرده‌اند. اکنون، یافته‌های امیدوارکننده‌ای را از آزمایش‌ها بر روی کودکان خردسال گزارش شده است که در آن، نتایج نشان دهنده تغییر در زندگی افراد بود.

اپلیکیشن لوزالمعده مصنوعی

در سال 2020، دانشمندان دانشگاه کمبریج برنامه‌ای برای تلفن‌های هوشمند راه‌اندازی کردند که برای پانکراس مصنوعی دیابت نوع 1، معرفی شد.

اپلیکیشن CamAPS FX این تیم برای گوشی‌های هوشمند با یک مانیتور و پمپ گلوکز کار می‌کند.

این برنامه از یک الگوریتم پیچیده برای تعیین زمانی که کاربر به انسولین نیاز دارد و تحویل آن، استفاده می‌کند.

به دلیل خوردن و فعالیت نامنظم در خردسالان، همراه با تنوع زیاد در میزان، تعیین انسولین مورد نیاز آنها مشکل ساز است. مطالعه جدید برای بررسی این موضوع طراحی شده است که چگونه این فناوری می‌تواند به کودکان خردسال در مدیریت دیابت نوع 1 کمک کند.

این مطالعه شامل 74 کودک مبتلا به دیابت نوع 1، یک تا هفت ساله بود که همه افراد از سیستم پانکراس مصنوعی CamAPS FX به مدت 16 هفته استفاده کردند.

سپس از درمان فعلی به مدت 16 هفته استفاده کردند که در آن والدین، سطوح گلوکز فرزندشان را کنترل می‌کنند و تحویل انسولین را به صورت دستی انجام می‌دهند.

این کار به دانشمندان اجازه داد تا عملکرد این دو را با هم مقایسه کنند.


درمان عملکردی برای دیابت نوع ۱


پروفسور رومن هوورکا نویسنده این مطالعه گفت: CamAPS FX پیش‌بینی‌هایی درباره آنچه که فکر می‌کند در آینده ممکن است بر اساس تجربیات گذشته رخ دهد، انجام می‌دهد.

او می‌آموزد که کودک به چه مقدار انسولین در روز نیاز دارد و چگونه در ساعات مختلف روز تغییر می‌کند. سپس از آن برای تنظیم سطح انسولین برای کمک به دستیابی به سطح قند خون ایده‌آل استفاده می‌کند.

این فناوری کاملاً خودکار است، بنابراین والدین نیازی نیست که سطح قند خون فرزندشان را به طور مداوم کنترل کنند.

لوزالمعده مصنوعی یا درمان فعلی دیابت

هنگام استفاده از برنامه CamAPS FX، کودکان 71.6 درصد از روز خود را در محدوده هدف سطوح گلوکز، حدود 9 درصد از گروه دیگر، زمان بیشتری را سپری کردند.

آنها همچنین میانگین سطح قند خون پایین‌تری را نشان دادند که خطر ابتلا به عوارض مرتبط با دیابت را کاهش داد.

دکتر جولیا ور، نویسنده اول این مطالعه، می‌گوید: کودکان بسیار خردسال در برابر تغییرات در سطح قند خون خود بسیار آسیب پذیر هستند. سطوح بالای گلوکز می‌تواند عواقب پایداری در رشد مغز آنها داشته باشد.

علاوه بر آن، مدیریت دیابت در این گروه سنی بسیار چالش برانگیز است و بار بزرگی را برای خانواده‌ها ایجاد می‌کند. CamAPS FX منجر به بهبود در چندین معیار، از جمله قند خون بالا شد.

این مطالعه اولین باری است که سیستم CamAPS FX در کودکان بسیار خردسال در یک دوره چند ماهه مؤثر بوده است. والدین آن را به عنوان تغییر دهنده زندگی، توصیف می‌کنند.

این فناوری فعلا فقط از طریق مراکز درمانی خاص در بریتانیا در دسترس است. ولی دانشمندان از طریق این نوع آزمایش‌ها ثابت می‌کنند، که می‌توانند زندگی بیشتر مبتلایان به این بیماری را تغییر دهند.

هوورکا گفت: از اولین آزمایش‌های بالینی الگوریتم‌های ما تا یافته‌های امروزی بیش از یک دهه طول کشیده است، اما فداکاری تیم من و حمایت همه کودکان و خانواده‌هایی که در مطالعات ما شرکت کرده‌اند، نتیجه داده است.

ما بر این باوریم که لوزالمعده مصنوعی زندگی خانواده‌هایی را که کودکان بسیار کوچک مبتلا به دیابت نوع 1 دارند، متحول خواهد کرد.

منبع: newatlas

بامد مرجع تخصصی تجهیزات پزشکی و ملزومات مصرفی

5/5 - (8 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × یک =