چگونه تشخیص دهیم کالای پزشکی اصل است یا تقلبی؟!

مهندس مودت همایی رئیس اداره نظارت و ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشکی، روند نظارت بر اقلام تجهیزات و ملزومات پزشکی و نحوه تشخیص کالای پزشکی اصل را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

مهندس همایی در ابتدا گفت: اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی برای تجهیزات پزشکی یک دستورالعمل توزیع و عرضه براساس آیین نامه و قوانین بالادستی تنظیم کرده است و در این دستورالعمل روال توزیع و عرضه بطور کامل مشخص شده به این معنی که کل فرایند تأمین ،توزیع و عرضه در آن دیده شده است و محدوده فعالیت هر بخش از این زنجیره با توجه به نوع کالا و کلاس خطر آن نیز مشخص شده است.

او اضافه کرد: بطور کلی دو دسته کالای اصلی داریم که یک دسته مصرف بیمارستانی، درمانی و کلینیکی دارند و مردم عادی نمی‌توانند آن ها را از اصناف و داروخانه ها تهیه کنند. یک دسته دیگر کالاهایی است که قابلیت استفاده توسط فرد را در منزل دارند (home care ) مانند ماساژورها، باندکشی، دستگاه تست قندخون، فشارسنج و غیره.


مردم نمی‌دانند چگونه کالاهای پزشکی با اصالت بخرند!

مهندس همایی در خصوص بحث نظارت بر کالاهای بیمارستانی اظهار داشت: در کالاهای بیمارستانی بحث نظارت ما آسان‌تر است زیرا خریداری که در بیمارستان کالا را خریداری می‌کند نسبت به ضوابط و مقررات مطلع است و بر مبنای ضوابط و چارچوب‌ها خرید می‌کند و در غیر اینصورت خصوصاً در مراکز دولتی، با آیین نامه مالی معاملاتی آن‌ها مغایرت پیدا می‌کند و مورد بازخواست از سازمان‌های نظارتی که آن دانشگاه یا بیمارستان را نظارت می‌کنند قرار می‌گیرند.

وی در ادامه گفت: مشکل اصلی ما در سطح عرضه برای کالاهای home care  می باشد که مصرف کننده آن مردم عادی سطح جامعه هستند، زیرا هر چند اطلاع رسانی هم شده اما متأسفانه به دلیل عدم حساسیت کافی در این خصوص همچنان مصرف کننده های ما نمی دانند که کالای با اصالت را چگونه شناسایی و از چه طریق خریداری کنند.


نیاز به همراهی بیشتر اتحادیه و اتاق اصناف داریم

همایی خاطرنشان کرد: در بخش عرضه‌ی کالاهایی که در صنف فروخته می‌شود وظیفه‌ی اصلی بر عهده‌ی اتحادیه‌ها و اتاق اصناف است که بیش از این پای کار بیایند و بر اصنافی که این کالاها را عرضه می‌کنند نظارت کنند تا این کالاها مطابق با ضوابط توزیع و عرضه و شاخصه‌های اصالت مورد تعریف اداره کل تجهیزات پزشکی باشد.

رئیس اداره نظارت و ارزیابی اداره کل تجهیزات پزشکی ادامه داد: اخیرا بخش اعظم نظارت بر کالاهای پزشکی به دانشگاه‎‌های علوم پزشکی تفویض شده است و دانشگاه‌های علوم پزشکی هم طی گشت‌های مشترک با اتاق اصناف و تعزیرات و نماینده صنعت، نظارت بر روند عرضه‌ی کالاهای پزشکی را انجام می دهند.

توان نیروی نظارتی وزارت بهداشت از نظر نیروی انسانی  خیلی محدود است و نیاز به همراهی سایر ارگان‌ها را از جمله اتحادیه‌ها و اتاق اصناف، سازمان بسیج، پلیس امنیت داریم.


سال گذشته پرونده های تخلف زیادی داشتیم

او به بهداشت نیوز گفت: در تهران و شهرستان‌ها  پرونده‌های زیادی را داشتیم که مربوط به تخلفات در عرضه و توزیع کالاهای پزشکی بوده و دانشگاه‌های علوم پزشکی طبق روالی که گفته شد نظارت را انجام می‌دهند. سال گذشته تعداد زیادی پرونده در این حوزه به دادسرا و مراجع قضایی ارائه شده است.

همایی در اینباره افزود: اما توان نیروی نظارتی وزارت بهداشت از نظر نیروی انسانی  خیلی محدود است و نیاز به همراهی سایر ارگان ها را از جمله اتحادیه‌ها و اتاق اصناف، سازمان بسیج، پلیس امنیت داریم.

نحوه رسیدگی به گزارشات تولید و توزیع زیر زمینی باندکشی

وی همچنین با بیان اینکه گزارشاتی در خصوص تولید و عرضه غیرقانونی و زیرزمینی کالاهای پزشکی علی‌الخصوص اقلام با کلاس خطر 1 مانند  باندکشی به ما می‌رسد، گفت: حتماً پس از دریافت گزارش، بازرسی و اقدام لازم صورت می‌گیرد و با تولیدکنندگان کالاهای فاقد مجوز برخورد و به مراجع قضایی معرفی می‌شوند.

مسئول اداره کل تجهیزات پزشکی عنوان کرد: در واقع کالای زیرزمینی و فاقد مجوز تولید، همان حکم کالای قاچاق را دارد یعنی همان برخوردی که با کالای قاچاق می‌شود با کالای فاقد پروانه تولید هم می‌شود. نکته اصلی این است که این گونه موارد گاهی از چشم ما دور می‌ماند و باید اتحادیه و اصناف بر زیر مجموعه‌اش در خصوص عدم عرضه‌ی کالاهای زیرزمینی و فاقد مجوز نظارت داشته باشد.


مردم کالای بدون شناسه اصالت نخرند!

مهندس همایی با اشاره به اینکه در بخش کالاهای بیمارستانی و پر خطر تولیدکننده های غیرمجاز سهم زیادی در بازار ندارند، گفت: همچنین نمی‌توانیم بگوییم درصد زیادی از کالاهای کم خطر مانند “باندکشی” به طور زیرزمینی و غیرقانونی تولید و توزیع می‌شود و اگر خرید از مراکز فروش معتبر و تخصصی صورت پذیرد احتمال عرضه‌ی کالای تقلبی کمتر خواهد بود.

همچنین وی بیان نمود: اداره تجهیزات پزشکی آموزش‌های متعدد برای اتحادیه‌ها و اتاق اصناف و عرضه کننده‌ها گذاشته است و رسماً به آن ها ابلاغ کرده‌ایم که کالا را باید با چه شرایطی خریداری کنند و نیز الزامات شناسه و برچسب کالا را برایشان توضیح داده‌ایم. در ضمن آخرین اقدام صورت گرفته جهت جلوگیری از عرضه کالای قاچاق و تقلبی، “شناسه اصالت کالا” می‌باشد.

نمی‌توانیم بگوییم درصد زیادی از کالاهای کم خطر مانند “باندکشی” به طور زیرزمینی و غیرقانونی تولید و توزیع می‌شود و تولیدکننده‌های غیرمجاز سهم زیادی در بازار ندارند.

وی در این خصوص گفت: تلاش داریم این پروژه و الزام آن را خصوصا در شرکت‌هایی که شناسه گذاری کالا را انجام نداده‌اند، بیشتر پیگیری و در صورت عدم اجرا با آن ها برخورد کنیم تا این مسأله به صورت یک فرهنگ دربیاید و مشتری کالا را با برحسب “شناسه اصالت” خریداری کند.


برای استعلام کالاهای پزشکی دارای مجوز به این سایت ها مراجعه کنید!

مودت همایی توضیح بیشتری در رابطه با شناسه اصالت به خبرنگار بهداشت نیوز داد: “شناسه اصالت”  بر اساس الزامات اجرایی  تبصره 4 ماده 18 قانون مبارزه با  قاچاق تدوین و ابلاغ شده است . یکی از محاسن شناسه گذاری،  امکان تشخیص کالای دارای مجوز از کالای فاقد مجوز از طریق استعلام کد شناسه  روی لیبل  در سامانه TTAC.IR  (سایت سازمان غذا و دارو) می باشد.  این شناسه روی وسایل آرایشی و بهداشتی و دارو هم هست و شکل ظاهری آن را مردم می شناسند.

او تأکید کرد: همچنین مردم می توانند به سایت (سایت اداره تجهیزات پزشکی) هم مراجعه کنند و تأمین کننده های مجاز را پیدا کنند. همچنین در قسمت استعلام عرضه کننده و توزیع کننده می توانند کالای مورد نظر خود را وارد و شرکت ها و عرضه کننده های مجاز و مشخصات و آدرسشان را ببینند. و نیز برخی اقلام قیمت گذاری شده اند و در بخش استعلام ها قابل مشاهده است .

مهندس همایی توصیه ای جدی به مردم داشت: مردم اگر خود را ملزم به این کنند که کالای شناسه دار خریداری کنند برای خودشان این تضمین را ایجاد کرده اند که کالای با اصالت بخرند بنابراین حتی المقدور  استعلام را از سامانه های مذکور انجام دهند.


مردم گزارشات تخلفات در حوزه کالای پزشکی را حتما به ما اعلام کنند

وی همچنین اظهار کرد: حتی مواردی که جواب استعلام کالا منفی است، اثر آن روی سامانه باقی می ماند و می توان آن را در سیستم ردیابی کرد که یک کالایی در این محل استعلام شده و فاقد شناسه بوده و ما می توانیم آن را پیگیری کنیم.

رئیس اداره نظارت و ارزیابی اداره کل تجهیزات پزشکی در آخر گفت: از شهروندان می خواهیم که گزارشات مشکلات و تخلفات را به ما اعلام کنند و ما تمام تلاشمان را انجام می دهیم که در اسرع وقت شکایات و تخلفات را پیگیری و رسیدگی کنیم.

منبع: https://behdasht.news/fa/news-details/156290

5/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهی در “چگونه تشخیص دهیم کالای پزشکی اصل است یا تقلبی؟!

  1. واقعا همیطور است خیلی از افراد نمیدانند که کدام کالای پزشکی اصل است یا تقلبی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − هفده =