کاهش سطح آنتی بادی ویروس سنسیشیال تنفسی در زنان

مطالعات اخیر کاهش سطح آنتی بادی ویروس سنسیشیال تنفسی در زنان بالغ بین ۱۵ تا ۴۰ سال و نوزادان در طول همه‌گیری COVID-19 نشان داده است.

مطالعه ای بر روی زنان و نوزادان بالغ در بریتیش کلمبیا، کانادا، نشان داد که ایمنی هومورال در برابر ویروس سنسیشیال تنفسی (RSV) به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. به طور کلی، این مطالعه نشان می‌دهد که ایمنی نسبتاً کوتاه مدت ضد RSV ممکن است مسئول ظهور مکرر فصلی عفونت‌های RSV در بریتیش کلمبیا باشد. این مطالعه اخیرا در مجله بیماری های عفونی منتشر شده است.

زمینه مطالعه

بریتیش کلمبیا، کانادا، تقریباً ناپدید شدن موارد RSV را در سال اول همه‌گیری COVID-19 تجربه کرده است. اقدامات کنترلی اجرا شده برای کاهش شیوع سندرم حاد تنفسی ویروس کرونا ۲ (SARS-CoV-2) نیز می تواند مسئول کاهش RSV باشد.

در طول سه فصل قبل از همه‌گیری (۲۰۱۷-۲۰۲۰)، به طور متوسط ۱۵۰۰ مورد RSV در بریتیش کلمبیا شناسایی شد. در مقابل، تنها پنج مورد در طول فصل اول همه‌گیری (۲۰۲۰-۲۰۲۱) شناسایی شد. این کمبود طولانی مدت قرار گرفتن در معرض RSV ممکن است بر پاسخ های ایمنی محافظتی در سطح جمعیت تأثیر بگذارد.

در مطالعه جدید، دانشمندان سطوح آنتی بادی اتصال و خنثی کننده ضد RSV را در زنان در سنین باروری و نوزادان قبل و در طول سال اول همه گیری کووید-۱۹ تخمین زده اند.

طراحی مطالعه

زنان سالم در سنین باروری (۱۸ تا ۵۱ سال) و نوزادان ساکن بریتیش کلمبیا در این مطالعه ثبت نام کردند. نمونه های سرم از شرکت کنندگان پس از فصل اوج معمول عفونت RSV در هر سال مورد مطالعه جمع آوری شد. نمونه ها برای اندازه گیری سطوح IgG ضد RSV و آنتی بادی های خنثی کننده استفاده شد. علاوه بر این، پاسخ سلول های T اختصاصی RSV با استفاده از سلول های تک هسته ای خون محیطی اندازه گیری شد.

پاسخ های ایمنی هومورال (آنتی بادی) به ویروس سنسیشیال تنفسی

تجزیه و تحلیل نمونه های سرم نشان داد که سطح آنتی بادی های ضد RSV IgG در زنان در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال ۲۰۲۰ به طور قابل توجهی کاهش یافته است. با این حال، در مقایسه با سطوح آنتی بادی زنان هم سن در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹، تفاوت معنی داری مشاهده نشد. مشاهده شده.

تجزیه و تحلیل نمونه‌های سرم جمع‌آوری‌شده از نوزادان نشان داد که سطوح آنتی‌بادی IgG ضد RSV در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال ۲۰۲۰ کاهش ۱۵ برابری داشته است. یک همبستگی معکوس بین سطح آنتی‌بادی در نوزادان و سن پس از تولد (سن پس از تولد) مشاهده شد. با این حال، هیچ ارتباطی با سن حاملگی (طول بارداری) مشاهده نشد.

خنثی کردن پاسخ آنتی بادی به ویروس سنسیشیال تنفسی

یافته‌های آزمایش پلاک ویروس زنده نشان داد که سطح آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده ضد RSV در زنان در سال ۲۰۲۱ در مقایسه با سال ۲۰۲۰ ۱۲ برابر کمتر بود. کاهش مشابهی در مقایسه با سطوح آنتی‌بادی در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ مشاهده شد. در نوزادان، سطح آنتی بادی های خنثی کننده علیه RSV در سال ۲۰۲۱ ۳.۴ برابر کمتر از میزان مشاهده شده در سال ۲۰۲۰ مشاهده شد.

با در نظر گرفتن تمام نمونه های جمع آوری شده از زنان و نوزادان، یک همبستگی قوی بین سطوح آنتی بادی ضد RSV IgG و سطوح آنتی بادی خنثی کننده مشاهده شد.

با توجه به پاسخ های ایمنی سلولی، سطح قابل مقایسه ای از پاسخ سلول های CD4+ T اختصاصی RSV در زنان بین سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ مشاهده شد.

اهمیت مطالعه

این مطالعه کاهش قابل توجهی در سطوح آنتی بادی اتصال و خنثی کننده ضد RSV در زنان و نوزادان پس از یک سال از همه گیری COVID-19 نشان می دهد. در زنان، کاهش می تواند به دلیل عدم قرار گرفتن طولانی مدت در معرض RSV باشد.

از آنجایی که نوزادان از نظر ایمونولوژیک نسبت به RSV ساده نیستند، برای جلوگیری از عفونت شدید RSV در سال های اولیه پس از تولد، بیشتر به آنتی بادی های مادری وابسته هستند. بنابراین، کاهش ایمنی هومورال مشاهده شده در نوزادان می تواند به دلیل تأثیر ترکیبی کاهش ایمنی مادر و عدم مواجهه باشد.

برخلاف پاسخ آنتی‌بادی، پاسخ‌های سلول‌های T در زنان عمدتاً در طول همه‌گیری بی‌تأثیر باقی می‌مانند. این نشان دهنده وجود یک پاسخ سلول T حافظه طولانی مدت است که می تواند از بزرگسالان در برابر عفونت های شدید محافظت کند، علی رغم فقدان ایمنی هومورال.

با این حال، نوزادانی که پاسخ ایمنی حافظه ندارند، در درجه اول به آنتی بادی های منتقل شده از مادر وابسته هستند. بنابراین، کاهش ایمنی هومورال می تواند نوزادان را مستعد ابتلا به عفونت شدید RSV کند.

۵/۵ - (۵ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده − 9 =