گاستروانتریت فصلی یا کرونا

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد بیماری کرونا در برخی موارد فقط با علایم گوارشی ظاهر می‌شود؛ بنایراین تشخیص بین گاستروانتریت فصلی (اسهال و استفراغ) و ابتلا به کرونا برای انجام اقدامات تشخیصی درمانی بسیار اهمیت دارد.

دکتر محمدعلی ابیضی فوق تخصص گوارش و کبد در یادداشتی نوشت: در این ایام مشاهده می‌شود، گاه پزشکان با شنیدن اظهارات بیمار به اشتباه افتاده و درخواست آزمایشات تشخیصی کرونا و بعضا سی تی اسکن ریه می‌کنند که خود با خطراتی همراه است.

وی تاکید کرد: با فرا رسیدن تابستان و گرم شدن هوا و دلایلی مانند گرمای مناسب برای تکثیر عوامل میکروبی، رعایت نکردن مسایل بهداشتی در تهیه مواد غذایی و بی‌دقتی در نگهداری صحیح آن‌ها و افزایش مسافرت‌های داخلی و خارجی باعث افزایش بیماری های گوارشی شایع در تابستان می‌شود.  

بیمارهای گوارشی شایع در تابستان اغلب با علایمی از جمله: استفراغ، اسهال، تب، لرز، ضعف و بی‌حالی، خشکی مخاط، سرگیجه، احساس بدن‌ درد ‌می‌کنند.

شایع ترین علت بروز اسهال و استفراغ ویروس ها هستند، عفونت با باکتری ها یا انگل ها هم ممکن است باعث ابتلا به این بیماری و بروز اسهال، استفراغ یا هر دو شوند. همچنین این بیماری می‌تواند باعث کم آبی بدن و از دست رفتن آب و نمک های ضروری بدن شود.

آب و هوای بسیار گرم می‌تواند بیماری های گوارشی را بدتر کند. در طول موج گرما، افزایش خطر ابتلا به بیماری های التهابی روده (IBD) و افزایش خطر ابتلا به گاستروانتریت (اسهال و استفراغ) عفونی (IG) وجود دارد.

شاید دقیق شدن در مراحل شروع علایم از نظر زمان وقوع آنها برای تشخیص گاستروانتریت فصلی از علایم گوارش کووید 19 برای پزشک کمک کننده باشد.

به عنوان مثال در گاستروانتریت های ویروسی با علتی غیر از کرونا معمولا اگر تب هم وجود داشته باشد با سایر علایم گوارشی شروع همزمان و ناگهانی دارد.  

همچنین معمولا اسهال و استفراغ ناشی از مسمومیت غذایی یا عفونت ها تا 48 ساعت بهبود می‌یابند که در غیر این صورت ممکن است این علایم به خاطر عفونت باکتریایی جدی تر یا علایم اولیه کووید 19 باشند که توصیه می‌شود در درجه اول روش های کم خطرتر مثل آزمایش PCR در دستور کار قرار گیرد.

عموما بیماری کرونا به صورت یک ناخوشی عمومی بدن که شروع ناگهانی دارد بروز می‌کند. در غالب موارد بیماران در این مرحله علائم درگیری تنفسی ندارند و بجای آن علائمی مثل تب، بدن درد، لرز، احساس خستگی دیده می‌شود.

این فاز از بیماری غالبا دوره بسیار کوتاهی دارد ولی بیشتر افراد در این فاز به پزشکان مراجعه می‌نمایند و درمان های غیر اختصاصی شروع می شود چراکه هیچ ارگانی از بدن بصورت منفرد درگیر نمی‌باشد.

انجام سی تی اسکن ریوی در این مرحله در بیشتر موارد یافته ای ندارد ولی ممکن است انجام  آزمایش PCR بیشتر کمک کننده باشد.

بررسی های میدانی نشان می‌دهد چنین افرادی در طی یک هفته اول درمان سرپایی در منزل به دو حالت ممکن است مسیر بیماری را طی کنند.

دسته اول کسانی هستند که رفته رفته علایم آنها رو به بهبود می‌رود و علایم دیگری به آنها افزوده نمی‌شود. این رفتار از بیماری بیشتر در کودکان دیده می‌شود.  

دسته دوم بیمارانی هستند که پس از یک هفته دوره بیماری که علایم خفیف داشته است با درگیری ریوی تشدید یافته و تابلوی غالب ریوی مراجعه می کنند.

اکثر بیمارانی که در اورژانس بیمارستان ها ویزیت می‌شوند در این مرحله قرار دارند و سی تی اسکن در این مرحله بر خلاف یک هفته ی قبل کاملا درگیری ریوی را نشان می‌دهد.

دیده شده است کسانی که در طی این هفته ذکر شده درمان های کنترل کننده ایمنی را دریافت نموده اند علیرغم درگیری ریوی، سیر بیماری در طی هفته دوم درگیری در آنها تشدید نمی‌یابد و در غالب موارد بهبودی حاصل می‌شود.

این در حالی است که افرادی که در طی این هفته ی بی علامتی درمان مناسب دریافت ننموده اند، در طی هفته دوم دوره ی بیماری شدیدتری را پشت سر می‌گذرانند.

به همین خاطر توصیه می‌شود در حال حاضر که پاندمی کرونا شیوع بالایی دارد بیماران مراجعه کننده را با دید عمیق تری ارزیابی کرد و در صورت ظن به شروع بیماری کرونا، هفته اول بیمار را به حال خود رها نکرد.

منبع: irna

بامد مرجع تخصصی تجهیزات پزشکی و ملزومات مصرفی

5/5 - (9 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + چهار =