چرا بعد از واکسیناسیون کرونا همچنان باید از ماسک استفاده شود

استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: واکسیناسیون کرونا مانند سایر واکسیناسیون ها، ایمنی کامل ندارد و افرادی که این واکسن را تزریق می‌کنند باید همچنان از ماسک استفاده کنند.

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر مسعود یونسیان افزود: اگرچه انتظار می‌رود حدود سه هفته بعد از تزریق واکسن کرونا بتوان به فعالیت‌های عادی و روزمره بازگشت و حتی ماسک را برداشت، اما چرا باید احتیاط‌های بعد از واکسن زدن را داشته باشیم.

وی اظهار داشت: واکسن کرونا مانند سایر واکسن هایی که وجود دارد و استفاده می‌شود، ایمنی ۱۰۰ درصد ندارد، در بهترین حالت ۹۵ درصد ایمنی ایجاد می‌کند و این احتمال هر چند اندک و ضعیف برای ابتلای خودمان یا دیگران وجود دارد.

یونسیان اظهار داشت: تاکنون کمتر از یک درصد جامعه که آن هم کادر بهداشت و درمان کشور هستند، این واکسن را زده اند و در حالی که برای رسیدن به ایمنی جمعی، نیاز است که حداقل دوسوم جمعیت کشور واکسینه شوند یا این که سابقه ابتلا داشته باشند، هنوز به پدیده ایمنی جمعی نرسیده ایم و تا آن زمان باید کماکان احتیاط‌های لازم را رعایت کنیم.

استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران همچنین به کادر بهداشت و درمان کشور که واکسن زده اند، توصیه کرد که همچنان نکات و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند و ماسک را از صورت برندارند زیرا، تغییر رفتار بهداشتی و اجتماعی ما  بعد از واکسن زدن، می‌تواند پیام منفی برای جامعه داشته باشد. پس بهتر است فعلاً به دستورالعمل‌های وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا گوش دهیم تا شرایط عادی شود.

بر اساس گزارش های وزارت بهداشت، ایران در تعداد موارد ابتلا به کرونا  رتبه سیزدهم و در تعداد آزمایش های کرونا رتبه هیجدهم را به خود اختصاص داده  و 12 درصد کل مرگ و میر در کشور بر اثر کرونا در ۲ هفته اخیر رخ داده است؛ در حالی که این آمار در دنیا حدود ۶.۵ درصد بوده است.

منبع: irna

بامد مرجع تخصصی تجهیزات پزشکی و ملزومات مصرفی

One thought on “چرا بعد از واکسیناسیون کرونا همچنان باید از ماسک استفاده شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *