نکات مهم کرونایی برای بیماران کلیوی

متخصص نفرولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه بخش دیالیز بیمارستان‌ها با حداکثر توان به بیماران مبتلا به نارسایی کلیوی خدمات ارائه می‌دهند، از انجام تمهیدات لازم در این بیمارستان در زمینه مقابله با شیوع بیماری کرونا خبر داد.

دکتر فرزانه فتوحی چکاپ‌های دوره‌ای برای اطمینان از سلامت کلیه‌ها را مورد تاکید قرار داد و اظهار کرد: حتی ممکن است فردی در کودکی دچار اختلال در عملکرد کلیه‌ها شده باشد و این بیماری در بزرگسالی علائم بیشتری از خود نشان دهد، بنابراین باید به محض مشاهده هر علامت مشکوکی در سیستم ادراری مثل قطع و وصل شدن، تنگی مجاری، انحراف مسیر و یا شب ادرای در کودکان به پزشک مراجعه شود.

وی با بیان این که به دلیل ضعف سیستم ایمنی، مبتلایان به نارسایی‌های کلیوی بیش از سایر افراد در معرض خطر ابتلا به  کرونا هستند، خاطرنشان کرد: عفونت‌هایی که در پی ابتلا به ویروس کووید ۱۹ ایجاد می‌شود تهدیدی برای بیماران کلیوی محسوب می‌شود.

وی هشدار داد: بیماران دچار نارساهایی کلیوی باید به محض مشاهده علائم مشکوک ابتلا به کرونا سریعا به مراکز درمانی مراجعه کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه در ادامه با تاکید بر اهمیت رعایت نکات بهداشتی برای به حداقل رساندن ریسک ابتلا به کرونا در بیمارانی که برای انجام دیالیز ناگزیرند مرتبا به مراکز درمانی مراجعه کنند، گفت: بیماران و یا احیانا همراهانشان باید هنگام ورود به مراکز درمانی دست‌های خود را ضدعفونی کرده و حتما از ماسک استفاده کنند، همچنین باید تا جائیکه ممکن است فاصله حدود دو متر را با دیگران رعایت کرده و از گفتگو و نزدیک شدن به سایر بیماران یا همراهانشان پرهیز کنند.

این متخصص نفرولوژی دانشگاه در ادامه درباره بیمارانی که ویروس کرونا دارند و یا مشکوک به ابتلا هستند و تحت دیالیز نیز قرار می‌گیرند، توضیح داد: به این بیماران برای حفظ سلامت خود و سایر بیماران تحت دیالیز، در بخش‌های ایزوله و یا در ساعاتی متفاوت از سایر بیماران خدمات ارائه می‌شود.

فتوحی با اشاره به این که علایم ابتلا به ویروس کووید ۱۹ در بیمارانی که تحت دیالیز قرار می‌گیرند همان علامت‌های ذکر شده همانند بدن درد، سرفه، تنگی تنفس و یا درد قفسه سینه و از دست دادن حس بویایی و چشایی است، خاطر نشان کرد: این بیماران باید بدانند به دلیل شرایط بیماری و داروهایی که مصرف می‌کنند احتمال این که با ورود عفونت تب نکند نیز زیاد است.

عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به این که بیماری‌های کلیوی قابل پیشگیری هستند، خاطرنشان کرد: بیماران مبتلا به بیماری فشار خون و قند باید از بررسی دوره‌ای وضعیت کلیه‌ها غافل نشوند، همچنین افرادی که کلیه سنگ ساز و یا مبتلا به پروستات هستند نیز باید تحت نظر پزشک متخصص باشند تا احیانا کارکرد کلیه ها به دلیل ابتلا به این بیماری‌ها دچار اختلال نشود.

فتوحی در پایان با بیان این که در برخی موارد بیماریهای مربوط به اختلال در روند کارکرد کلیه‌ها بدون علامت و یا کم علامت است به افرادی که دارای سابقه خانوادگی نارسایی کلیوی هستند نیز توصیه کرد: این افراد باید از ۲۰ سالگی آزمایشات دوره‌ای همانند فشار خون، دیابت و بررسی کارکرد کلیه‌ها را برای دو بار در سال انجام دهند.

منبع: isna

بامد مرجع تخصصی تجهیزات پزشکی و ملزومات مصرفی

5/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − سه =