مواردی که باید زنان در مورد ویروس HPV بدانند.

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) نام یک گروه بسیار رایج از ویروس ها است. آنها در اکثر افراد مشکلی ایجاد نمی کنند، اما برخی از انواع آن می توانند باعث زگیل تناسلی یا سرطان شوند.

HPV روی پوست تأثیر می گذارد و بیش از 100 نوع مختلف وجود دارد.

علائم ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

HPV معمولاً هیچ علامتی ایجاد نمی کند.

اکثر افرادی که آن را دارند متوجه نمی شوند و مشکلی ندارند.

اما گاهی اوقات این ویروس می تواند باعث رشد یا توده های بدون درد در اطراف واژن، آلت تناسلی یا مقعد (زگیل تناسلی) شود.

نحوه انتشار ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

بسیاری از انواع HPV بر دهان، گلو یا ناحیه تناسلی تأثیر می گذارد و گرفتن آنها آسان است.

نیازی به داشتن رابطه جنسی دخول نیست.

شما می توانید HPV را از موارد زیر دریافت کنید:

 • هرگونه تماس پوست به پوست ناحیه تناسلی
 • رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی
 • به اشتراک گذاری اسباب های جنسی

HPV هیچ علامتی ندارد، بنابراین ممکن است ندانید که آیا آن را دارید یا خیر. این ویروس بسیار رایج است. اکثر افراد در زندگی خود به نوعی از HPV مبتلا می شوند.

شرایط مرتبط با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

اغلب اوقات HPV هیچ مشکلی ایجاد نمی کند.

در برخی افراد، برخی از انواع HPV می تواند باعث ایجاد موارد زیر شود:

 • زگیل ناحیه تناسلی
 • تغییرات غیر طبیعی در سلول ها که گاهی اوقات می تواند به سرطان تبدیل شود

انواع سرطان مرتبط با HPV

انواع HPV مرتبط با سرطان انواع پرخطر نامیده می شوند.

سرطان های مرتبط با HPV پرخطر عبارتند از:

 • سرطان دهانه رحم
 • سرطان مقعد
 • سرطان آلت تناسلی
 • سرطان فرج
 • سرطان واژن
 • برخی از انواع سرطان سر و گردن

شما می توانید سال ها HPV داشته باشید و بدون اینکه مشکلی ایجاد کند. حتی اگر سال ها باشد که از نظر جنسی فعال نبوده اید یا شریک جدیدی ندارید، می توانید آن را داشته باشید.

آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

آزمایش HPV بخشی از غربالگری دهانه رحم است. هیچ آزمایش خونی برای HPV وجود ندارد. در طول غربالگری دهانه رحم، نمونه کوچکی از سلول ها از دهانه رحم گرفته می شود و از نظر HPV آزمایش می شود.

غربالگری برای همه زنان و افراد دارای دهانه رحم در سنین 25 تا 64 ارائه می شود. این غربالگری به محافظت از آنها در برابر سرطان دهانه رحم کمک می کند.

برخی از کلینیک های سلامت جنسی ممکن است غربالگری مقعدی را برای مردانی که در معرض خطر بالاتر ابتلا به سرطان مقعد هستند، مانند مردانی که با مردان رابطه جنسی دارند، ارائه دهند.

واکسن HPV

5 موردی که باید زنان در مورد ویروس HPV بدانند.

آیا زنان باید نگران HPV باشند؟ به گفته کارشناسان، پاسخ منفی است. اما پنج نکته وجود دارد که باید زنان درباره HPV، خطر سرطان و اهمیت واکسن بدانند.

1- زنان نیازی به شرمندگی در مورد HPV ندارند

پزشکان می گویند: هرکسی که رابطه جنسی داشته است ممکن است در معرض HPV قرار گرفته باشد. افزایش آگاهی می تواند به شما حق انتخاب بدهد.

2- انواع خاصی از HPV با بیماری دهانه رحم مرتبط است

بیش از 100 نوع HPV وجود دارد، اما تنها حدود 12 نوع از آنها با بیماری دهانه رحم مرتبط هستند. ویروس HPV 16 و HPV 18 با هم 70 درصد از کل بیماری های دهانه رحم را تشکیل می دهند. زگیل تناسلی نوعی از HPV کم خطر است و باعث سرطان نمی شود.

پزشکان HPV را با آزمایش پاپ کنترل می کنند که سلول های غیرطبیعی دهانه رحم به نام ضایعات را بررسی می کند. ضایعات با درجه پایین – که در آن تغییرات فقط خفیف غیر طبیعی هستند – اغلب خود به خود برطرف می شوند. اینها پیش سرطانی محسوب نمی شوند.

همه سرطان های دهانه رحم از ضایعات با درجه بالا و درمان نشده ناشی می شوند که حاوی سلول های پیش سرطانی هستند. اگر سیستم ایمنی شما سالم باشد، معمولاً حدود 10 تا 15 سال طول می کشد تا سرطان دهانه رحم از یک ضایعه با درجه بالا ایجاد شود. اما همه ضایعات درجه بالا به سرطان تبدیل نمی شوند – سیستم ایمنی خود فرد می تواند آنها را از بین ببرد.

3- HPV به ندرت به سرطان دهانه رحم تبدیل می شود

شاید HPV باعث سرطان دهانه رحم شود، اما هنوز خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم از این ویروس بسیار کم است.

برای 90 درصد از زنان مبتلا به HPV، این بیماری در عرض دو سال خود به خود برطرف می شود. تنها تعداد کمی از زنان که دارای یکی از گونه‌های HPV هستند که باعث سرطان دهانه رحم می‌شوند، واقعاً به این بیماری مبتلا می‌شوند.

دیسپلازی دهانه رحم، که در آن تغییرات سلولی در دهانه رحم در دهانه رحم رخ می دهد، یک پیامد شایع تر از عفونت HPV است.

4- HPV نیز باعث سرطان سر و گردن می شود

یکی از بزرگترین – اما کمتر شناخته شده – خطرات HPV ، خطر ابتلا به سرطان گردن است که HPV از طریق رابطه جنسی دهانی به گلو سرایت می کند.

میزان سرطان‌ها در پشت گلو به شدت در حال افزایش است. “کارشناسان از کلمه اپیدمی برای توصیف آن استفاده می کنند که در مسیر پیشی گرفتن از سرطان دهانه رحم است.”

در حالی که زنان ممکن است به این سرطان ها مبتلا شوند، اکثر افرادی که به آن مبتلا می شوند مردان دگرجنس گرا هستند. در حال حاضر هیچ راهی برای غربالگری آن وجود ندارد، و والدین باید فرزندان خود از جمله پسران را واکسینه کنند.

5- واکسن ها جان انسان ها را نجات می دهند

بحث‌های زیادی در مورد واکسن HPV وجود دارد که بی‌خطر است و می‌تواند از سرطان‌های ویرانگر مرتبط با HPV جلوگیری کند. در واقع، تحقیقات زیادی به توسعه واکسن‌های درمانی اختصاص داده شده که قادر به مبارزه با HPV پس از ابتلای فردی به ویروس هستند. (واکسن های پیشگیرانه به افراد سالم برای دفع عفونت داده می شود؛ واکسن های درمانی برای کمک به افرادی که قبلاً بیماری دارند استفاده می شود.) در یک مطالعه اخیر با استفاده از یک واکسن درمانی، توانستند با موفقیت نیمی از بیمارانی را که به این بیماری مبتلا شده بودند، درمان کنند. ضایعات درجه بالا، و آنها در حال کار بر روی افزایش این تعداد هستند.

کارشناسان می گویند: «حداقل 20 درصد از سرطان های انسانی ناشی از یک عفونت خاص است. این بدان معناست که می‌توان با کمک به سیستم ایمنی در تشخیص عفونت، از بیماری پیشگیری کرد یا آن را درمان کرد. هنگامی که این کار را انجام دادید، برنده شدید.»

نتیجه

در نهایت، HPV یک عفونت ناخوشایند است، و از پاسخ های ایمنی عظیمی که واکسن های درمانی می توانند ایجاد کنند، باید استفاده شود.

5/5 - (10 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + چهار =