مراقب عوارض مواد شوینده در خانه تکانی باشید

رییس گروه بهداشت حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به نزدیک شدن پایان سال و موضوع خانه تکانی و استفاده از مواد شوینده، سفیدکننده و جرم‌گیر گفت: با رعایت توصیه‌هایی می‌توان ضمن حفظ سلامت، ریسک مواجهه با این مخاطرات را کاهش داد.

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، علیرضا حریری، شیوع بیماری کووید ۱۹ را در جامعه سبب افزایش استفاده از مواد شوینده و ضد عفونی کننده ها در یکسال گذشته عنوان کرد و افزود: سرانه مصرف این دسته از مواد در خانواده ها نسبت به سالهای گذشته چند برابر شده است.

وی با اشاره به زنان خانه دار گفت: با توجه به ماهیت مزمن برخی از آثار تماس با مواد شیمیایی، ممکن است در سالهای آتی شاهد ایجاد مشکلاتی در سلامت افراد باشیم، بنابراین دقت در استفاده از این مواد و رعایت موازین بهداشتی و ایمنی بسیار اهمیت دارد.

به گفته، حریری ساختار اغلب این مواد شیمیایی به دلیل ماهیت عملکردی آنها، برگرفته از مواد شیمیایی با پایه اسیدی یا بازی مانند آمونیاک است که محرک بوده و  تماس پوستی یا مواجهه استنشاقی با آنها سبب ایجاد  تاثیرات مخرب بر روی سیستم های مختلف بدن انسان می‌شود.

وی با اشاره به گسترش استفاده از مواد ضدعفونی کننده دست با پایه الکلی در اپیدمی کرونا خاطرنشان کرد: الکل یک حلال نسبتا قوی است که با از بین بردن چربی پوست دست، ریسک ابتلا به درماتیت ها را افزایش می‌دهد.

او یادآور شد که با ابتکار برخی از شرکتها مواد ضدعفونی کننده پایه الکلی در بستری از گلیسرین  ساخته شده است تا این مشکل کمتر شود.

هرگز کودکان را با مواد شوینده تنها نگذارید

حریری در ادامه، بر نگهداری مواد شوینده در محل مناسبی دور از دسترس کودکان تاکید کرد و افزود:  نگهداری این مواد در آشپزخانه و کابینت‌های پایینی احتمال خطر مسمومیت کودکان با این مواد را افزایش می‌دهد.

این کارشناس بهداشت حرفه ای به خانواده ها هشدار داد که هرگز و حتی یک لحظه کودکان را با این مواد تنها نگذارند و در صورتی که هنگام استفاده از این مواد مجبور به پاسخگویی به تلفن یا آیفون منزل و… شدند کودک را نیز همراه خود ببرند.

او همچنین استفاده از دستکش و عینک هنگام کار با مواد جرم گیر و سفید کننده را الزامی دانست تا مانع تماس پوستی و پاشیدن قطرات این مواد به داخل چشم شود. در هنگام کار با شوینده ها نیز با توجه به خاصیت چربی زدایی آنها استفاده از دستکش برای جلوگیری از خشکی پوست دست ضرورت دارد.

عدم تاثیر ماسک های تنفسی یکبار مصرف در هنگام کار با این مواد

حریری اضافه کرد: قطر بخارات مواد شیمیایی بسیار کوچک تر از قطر خلل و فرج ماسک های یکبار مصرف است و به راحتی از آنها عبور می کنند و از فرد محافظت نمی‌کند، گرچه ممکن است در کاهش بوی ناشی از این مواد موثر باشند.

وی تاکید کرد: هنگام استفاده از این مواد برای نظافت مکان های سربسته مانند دستشویی و توالت حتما باید پنجره را باز کرد و در صورت عدم وجود پنجره باید درب را باز گذاشت و سیستم تهویه روشن شود تا از تجمع بخارات این مواد در محیط کاسته شود.

از مخلوط کردن مواد شوینده با هم و با آب داغ اجتناب کنید

وی هشدار داد که هرگز نباید مواد سفید کننده و جرم گیر با هم مخلوط شوند زیرا بر اثر فعل و انفعالات مواد شیمیایی، سمیت این مواد افزایش می‌یابد.

به گفته وی از مخلوط کردن این مواد با آب داغ  نیز باید خودداری شود، زیرا حرارت نیز سبب افزایش فعل و انفعالات شیمیایی شده و افزایش میزان متصاعد شدن بخارات مواد شیمیایی می‌شود.

حریری با اشاره به خطرات ناشی از استفاده از مواد شوینده، خاطرنشان کرد: استفاده از این مواد توسط افراد مبتلا به بیماریهای تنفسی مانند آسم یا آلرژی می‌تواند سبب تشدید بیماری شود.

شست و شوی چشم با آب فراوان درصورت تماس با مواد شوینده

این کارشناس معاونت بهداشتی دانشگاه در صورت پاشیده شدن این مواد بر روی چشم به افراد توصیه کرد که حداقل به مدت  ۱۵ دقیقه چشم خود را با آب فراوان شست و شو داده و سپس به چشم پزشک مراجعه کنند زیرا این مواد می‌توانند آسیب های جبران ناپذیری به قرنیه وارد کند.

حریری خاطرنشان کرد: قبل از استفاده از مواد سفید کننده، جرم گیر و سایر مواد شوینده حتما برچسب روی آن را مطالعه کنند این برچسب حاوی اطلاعات مفیدی در زمینه نکات ایمنی و بهداشتی و کمک های اولیه در خصوص تماس با این مواد هستند.

منبع: irna

بامد مرجع تخصصی تجهیزات پزشکی و ملزومات مصرفی

5/5 - (13 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 3 =