ماسک زدن کودکان باعث افزایش مصرف کربن دی اکسید می‌شود

در این مطالعه که به سرپرستی محققان لهستانی، آلمانی و اتریشی انجام شد، به بررسی این موضوع پرداختند که آیا فایده ماسک زدن کودکان خردسال در مدارس و سایر اماکن عمومی می‌تواند بیشتر از خطرات آن باشد.

نتایج این مطالعه نشان داد که سطوح دی اکسید کربن بعد از ماسک زدن کودکان، تنها سه دقیقه بعد از استفاده ماسک به 12 برابر حد مجاز رسید.

داده های این مطالعه در حالی منتشر می‌شود که مدارس سراسر آمریکا برای سال تحصیلی 2021-2022 آماده می‌شوند. این در حالی است که هنوز بسیاری از کودکان کم سن و سال علیه ویروس کرونا واکسینه نشده‌اند و باید از ماسک استفاده کنند.  

محققان در این مطالعه ۴۵ کودک و نوجوان را مورد بررسی قرار دارند. هر کودک برای دو دوره زمانی سه دقیقه ای مورد آزمایش قرار گرفت.

برای هر کودک، یک دوره سه دقیقه ای برای شمارش دی اکسید کربن استنشاق شده، و دیگری برای تشخیص میزان دی اکسید کربن در بازدم استفاده شد.

متوسط حجم ‌دی اکسید کربن در نفس یک کودک 4 دهم درصد و حداکثر سطح سالم آن صفر درصد است.

محققان دریافتند که میزان دی اکسید کربن در نفس کودکان در تمام گروه های سنی بسیار بالاتر از سطح سالم آن بود. همچنین میزان دی اکسید کربن در نفس کودکان کم سن به مراتب بالاتر از کودکان بزرگ تر بود.

کم سن و سال ترین کودکان مورد بررسی در این مطالعه شش ساله بودند که حدود 1.7 درصد دی اکسید کربن در نفس آنها ثبت شد. همچنین بزرگترین نوجوان مورد مطالعه 15 تا 18 ساله بودند که میزان دی اکسید کربن ثبت شده در تنفس آنها 1.4 درصد بود.  

این مطالعه نشان داد که کمترین میزان کربن ثبت شده در این کودکان سه برابر بیشتر از حداکثر سطح سالم این گاز بود و بالاترین سطح ثبت شده دی اکسید کربن در آنها بیش از 12 برابر سطح سالم بود.

محققان خاطرنشان کردند که برخی از مشکلات کودکان در طول این مطالعه، غالباً ناشی از عوارض افزایش سطح دی اکسید کربن بود.

منبع: irna

بامد مرجع تخصصی تجهیزات پزشکی و ملزومات مصرفی

5/5 - (9 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 11 =