فلورونا چیست؟

اصطلاح فلورونا وضعیتی را توصیف می‌کند که فرد همزمان به کووید-19 و آنفولانزا مبتلا باشد. در حالی که فلورونا ممکن است جدید باشد، اما عفونت‌های همزمان تنفسی اینطور نیست.

عفونت همزمان تنفسی زمانی است که فردی مبتلا به دو ویروس باشد که همزمان علائم تنفسی ایجاد می‌کنند. عفونت همزمان همیشه اتفاق می‌افتد، به خصوص در ماه هایی که ویروس‌های تنفسی فعال ترین هستند.

هم کووید-19 و هم آنفولانزا ویروس‌های تنفسی هستند، بنابراین امکان ابتلا به آن‌ها به طور همزمان وجود دارد؛ مخصوصاً در فصل آنفولانزا.

فصل آنفولانزای 2020-2021 به طور غیرعادی آرام بود، بنابراین کووید-19 و آنفولانزا فرصت کمتری برای اختلاط داشتند.
اما امسال، فعالیت آنفولانزا به دلیل کم توجهی به واکسن آن، بازگشته است؛ به این معنی که کووید-19 و عفونت همزمان آنفولانزا شایع‌تر خواهند بود.

با توجه به اینکه در اواسط فصل آنفولانزا هستیم، در اینجا همه چیزهایی که باید در مورد فلورونا بدانید جمع آوری کرده‌ایم:

فلورونا چقدر شایع است؟

مشخص نیست که فلورونا چند وقت یکبار اتفاق می‌افتد، اما مواردی از شروع همه گیری گزارش شده است.

داده‌های فعلی در مورد فلورونا متفاوت است. یک مطالعه نشان داد که تنها حدود 1٪ از افراد، در تست هم آنفولانزا و هم کووید-19 مثبت شدند.

در حالی که مطالعه دیگری در کالیفرنیای شمالی، نرخ آلودگی همزمان 20٪ را نشان داد. با این حال، یک مطالعه دیگر، از بیمارستانی در چین، نرخ بالای 57٪ را نشان داد.


امکان ابتلای همزمان به کووید۱۹ و آنفولانزا


اطلاعات بیشتر و دقیق تر در مورد عفونت همزمان باید تا پایان فصل آنفولانزای 2021-2022 در دسترس باشد. اما کاملاً واضح است که عفونت همزمان اتفاق می‌افتد. همچنین از آنجایی که آنفولانزا در این فصل فعال تر است، احتمالاً شایع تر می‌شود.

چگونه متوجه می‌شوید که آنفولانزا، کووید-19 یا هر دو دارید؟

تشخیص اینکه آیا کووید-19، آنفولانزا یا فلورونا دارید تنها بر اساس علائم شما غیرممکن است. برای اینکه مطمئن شوید، به آزمایش کووید-19 و آزمایش آنفولانزا نیاز دارید.

این به این دلیل است که بسیاری از علائم مشابه هستند. اگر مبتلا به کووید-19، آنفولانزا یا فلورونا هستید، می‌توانید موارد زیر را تجربه کنید:

  • تب
  • سرفه
  • لرز
  • گلو درد
  • بدن درد
  • احتقان و آبریزش بینی
  • استفراغ و اسهال

برای مثال شما می‌توانید حس بویایی خود را هم در اثر آنفولانزا و هم کووید-19 از دست بدهید، اگرچه در کووید-19 شایع‌تر است.

آیا آنفولانزا و کووید با هم بدتر هستند؟

هنوز مشخص نیست که آیا عفونت همزمان با آنفولانزا و کووید-19 بدتر از هر یک به تنهایی است یا خیر.

برای یک فرد جوان‌تر که هیچ مشکل سلامتی ندارد، بر اساس تجربه تاریخی با سایر عفونت‌های همزمان ویروسی، احتمالاً عفونت همزمان بدتر نیست.

در حال حاضر، محققان بر روی این موضوع تمرکز می‌کنند که چگونه فلورونا بر افرادی که در معرض خطر بالاتر ابتلا به بیماری‌های جدی هستند، تأثیر می‌گذارد. و هنوز مشخص نیست که فلورونا چگونه بر این گروه تأثیر می‌گذارد.

مطالعات روی موش‌ها نشان داد که فلورونا منجر به آسیب شدید ریوی می‌شود. اما شواهد برای انسان متفاوت است.

یک مطالعه روی افراد بستری در بیمارستان، تفاوتی در پیامدهای افراد مبتلا به عفونت همزمان در مقایسه با افراد مبتلا به کووید-19 نشان نداد.

مطالعه دیگری نشان داد که افراد بستری شده در بیمارستان با عفونت همزمان در معرض خطر بیشتری برای مرگ ناشی از کووید-19 هستند.

اگر فکر می‌کنید به آنفولانزا و/یا کووید-19 مبتلا هستید، چه باید بکنید؟

اگر فکر می‌کنید ممکن است آنفولانزا، کووید-19 یا عفونت همزمان داشته باشید، هم برای کووید-19 و هم برای آنفولانزا آزمایش دهید. آزمایش‌های سریعی هم برای آنفولانزا و هم برای کووید-19 وجود دارد.

اگر آزمایش شما مثبت شد، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است برای کمک به درمان عفونت آنفلوانزای شما تامیفلو (اسلتامیویر) را تجویز کند.

اگر در معرض خطر بالاتر ابتلا به بیماری جدی تری هستید، ممکن است واجد شرایط درمان آنتی بادی مونوکلونال برای کووید-19 باشید.

در حالی که منتظر نتایج آزمایش خود هستید، مطمئن شوید که در خانه بمانید تا خطر انتقال کووید-19 یا آنفولانزا به دیگران را نداشته باشید.

آیا می‌توان واکسن آنفولانزا و کووید-19 را با هم دریافت کرد؟

شما می‌توانید واکسن آنفولانزا و کووید-19 را همزمان دریافت کنید. همچنین تزریق واکسن تقویت کننده کووید-19 و آنفولانزا با هم بی خطر است.

هیچ یک از این واکسن ها 100٪ موثر نیستند، بنابراین حتی اگر به طور کامل واکسینه شده باشید، ممکن است فلورونا دریافت کنید.

اما مطالعات نشان می‌دهد افرادی که واکسینه شده‌اند و همچنان بیمار می‌شوند، علائم خفیف تری خواهند داشت و کمتر به بیماری جدی مبتلا می‌شوند.

حرف پایانی

فلورونا، یا عفونت همزمان با کووید-19 و آنفولانزا، از زمان شروع همه گیری کووید-19 وجود داشته است. ولی با فعالیت بیشتر آنفولانزا در سال جاری، فلورونا احتمالاً شایع‌تر خواهد بود.

در حال حاضر، مشخص نیست که آیا فلورونا باعث بیماری جدی‌تر از کووید-19 یا آنفولانزا به تنهایی می‌شود یا خیر. ولی، ایده خوبی است که به اقدامات احتیاطی مانند پوشیدن ماسک، شستن دست‌ها، رعایت فاصله اجتماعی و واکسینه شدن در برابر کووید-19 و آنفولانزا ادامه دهید.

منبع: GoodRX

بامد مرجع تخصصی تجهیزات پزشکی و ملزومات مصرفی

5/5 - (13 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − هفت =