عملکرد موفقیت آمیز یک حسگر زیستی در تشخیص کووید-۱۹

پژوهشگران استرالیایی در تحقیقات جدید خود، یک حسگر زیستی ابداع کرده‌اند که عملکرد موفقیت‌آمیزی در آزمایش‌های تشخیص کووید-۱۹ داشته است.

پژوهشگران موسسه سلطنتی فناوری ملبورن (RMIT University) با همکاری استارتاپ استرالیایی “Soterius”، یک حسگر زیستی ابداع کرده‌اند که می‌تواند کروناویروس و انواع آن را حتی در مقادیر کم تشخیص دهد.

این حسگر قابل اطمینان، دقیق و غیرتهاجمی می‌تواند نتایج را طی یک دقیقه ارائه کند تا اگر شخصی به انجام دادن آزمایش کووید-۱۹ و قرنطینه نیاز داشته باشد، پیش از وارد شدن به محیط کار به او هشدار دهد.

پژوهشگران موسسه سلطنتی فناوری ملبورن و استارتاپ Soterius سعی دارند نخستین نمونه موفقیت‌آمیز این حسگر را در اوایل سال ۲۰۲۲ تجاری‌سازی کنند.

این فناوری، در استرالیا تولید خواهد شد و قرار است در اختیار بیمارستان‌ها قرار داده شود و در محیط‌های پر ازدحامی مانند مراکز مراقبت از سالمندان، فرودگاه‌ها، مدارس و هتل‌های تحت قرنطینه به کار برود.

آلسدر وود، از بنیانگذاران استارتاپ Soterius گفت: حسگرهای تشخیص ویروس که در حال حاضر ارائه می‌شوند، بزرگ هستند، انرژی زیادی مصرف می‌کنند و می‌توانند تنها یک نوع ویروس را تشخیص دهند.

حسگر زیستی ما آنقدر کوچک است که می‌تواند روی یک کارت تردد شخصی نصب شود و به سادگی مورد استفاده قرار بگیرد. تنها کافی است که کاربر، کارت خود را روی محل بررسی قرار دهد.

وی افزود: نکته مهم این است که یک حسگر می‌تواند تا هشت رشته ویروس را شناسایی کند و فناوری ما به سادگی رشته‌های جدید ویروس را تشخیص می‌دهد.

ما امیدواریم که این حسگر بتواند ابزاری حیاتی برای شناسایی کووید-۱۹ باشد و امکان تشخیص دقیق را برای پیشگیری از همه‌گیری و نیاز به قرنطینه فراهم کند.

آزمایش‌های ابتدایی نشان داده‌اند که این حسگر زیستی می‌تواند پروتئین خوشه‌ای کروناویروس را با دقت بالا و بدون خطا شناسایی کند. حتی اگر شخص مبتلا به کووید-۱۹ بدون علامت باشد، این فناوری می‌تواند بیماری وی را شناسایی کند.

آزمایش‌ها نشان می‌دهند که این حسگر می‌تواند یک ابزار تشخیصی خوب برای بیماری‌های تنفسی باشد و بیماری‌هایی مانند آنفلوانزا و “مرس”(MERS) را نیز شناسایی کند.

پروفسور شاراث سریرام، استاد موسسه سلطنتی فناوری ملبورن و سرپرست این پروژه گفت: این موضوع بسیار هیجان‌انگیز است که می‌بینم حسگر ما، هسته اصلی این راه حل جدید هوشمندانه برای مدیریت کووید-۱۹ و سایر ویروس‌های تنفسی در محل کار است تا به محافظت از کارمندان و جامعه کمک کند.

منبع: isna

بامد مرجع تخصصی تجهیزات پزشکی و ملزومات مصرفی

5/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 3 =