طرح کارآمد یک دانش‌آموز برای ساخت ماسک‌های موثر کووید-۱۹

یک دانش‌آموز موفق شده برای پیشگیری از شیوع بیشتر کووید-۱۹، طرحی برای ساخت ماسک گرافینی ارائه دهد که هم سبک و هم کارآمد است.

هنگامی که بزرگترها نمی‌توانند راه‌ حل مناسبی برای برخی از مشکلات پیش رو پیدا کنند، افراد کوچک‌تر باید دست به کار شوند تا شاید بخشی از این مشکلات را حل کنند.

“پارنیکا ساکسنا”(Parnika Saxena)، یک دانش‌آموز از دبیرستان علم و فناوری توماس جفرسون آمریکا(TJHSST) است که موفق شده ماسک‌های موثر طراحی کند. پارنیکا با درک نیاز به ماسک‌های موثر در شرایط بحران کووید- ۱۹، تلاش کرد تا راه حلی برای این مشکل پیدا کند.

این دانش‌آموز در کار خود، از مفاهیم نانوفناوری و شیمی بهره گرفته است تا یک ماسک پیشرفته و کارآمد ارائه دهد.

پارنیکا می‌گوید: هنگامی که در مورد همه‌گیری کووید-۱۹ و ترس‌های ناشی از آن آگاه شدم، تلاش کردم تا انرژی خود را بر ارائه یک کار خلاقانه متمرکز کنم. من به عنوان شخصی که همیشه نانوفناوری برایش جذاب بوده است، سعی کردم تا از این مفهوم در مقیاس کوچک استفاده کنم و باور دارم که نانوفناوری می‌تواند از شیوع بیشتر کروناویروس پیشگیری کند.

وی افزود: پس از دیدن کارگرانی که خواستار تولید ماسک‌های موثرتر بودند و صحبت مستقیم با متخصصان مراقبت‌های بهداشتی متوجه شدم که باید ماسک‌های سبک‌وزنی تولید شوند که همه صورت را می‌پوشانند. به همین دلیل، مفاهیمی را که درباره نانوفناوری و شیمی در مدرسه آموخته بودم، به کار گرفتم و چندین مقاله پژوهشی از مجلات علمی مطالعه کردم. چند هفته بعد، ایده ساخت ماسک گرافینی پوشیده شده از نیتروژن را ارائه دادم.

پارنیکا ادامه داد: اگرچه این ایده هرگز پیش از این ارائه نشده اما ماسک گرافینی پوشیده از نیتروژن، چندان هم دگرگون کننده نیست. گرافین، یک آلوتروپ تک لایه‌ای از کربن است که قابلیت نفوذ ندارد؛ به گونه‌ای که حتی یک اتم هلیوم هم نمی‌تواند از آن عبور کند. در هر حال، هنگامی که گرافین از نیتروژن پوشیده می‌شود، برخی از اتصالات کربن آن شکسته می‌شوند و برخی منافذ را باز می‌کنند. باز شدن منافذ، امکان ورود اکسیژن را فراهم می‌کند و موجب می‌شود که ماسک‌های گرافین، قابلیت تنفس داشته باشند اما همچنان مانند مانعی در برابر ذرات کووید- ۱۹ عمل کنند.

پارنیکا در حال حاضر با پژوهشگران “دانشگاه ویرجینیای غربی”(WVU) کار می‌کند تا ماسک گرافینی ابداع شود.

وی در این باره گفت: من امیدوارم این کار، الهام‌بخش همسالان من باشد تا بدانند که همیشه نباید برای پاسخ دادن به سوالات، به بزرگترها مراجعه کنیم.

بامد مرجع تخصصی تجهیزات پزشکی و ملزومات مصرفی

5/5 - (14 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − یک =