سامانه ملی رادیولوژی از راه دور برای مبتلایان به کرونا راه‌اندازی شد

مدیر پژوهش‌های کاربردی دانشگاه تهران از راه‌اندازی سامانه ملی رادیولوژی از راه دور برای بیماران مبتلا به کرونا بر اثر نتایج پژوهش‌های این دانشگاه خبر داد و گفت: این سامانه نتیجه فعالیت کار گروه سیستم‌های هوشمند آنالیز داده‌هاست، یکی از کار گروه‌هایی که در راستای کارگروه خوشه‌های تخصصی در دانشگاه تهران در ایام کرونا ایجاد شد.

دکتر مهدی پورفتح ، با بیان این‌که دانشگاه تهران با شیوع ویروس کرونا کنسرسیومی بین دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دانشگاه تهران تشکیل داد، اظهار کرد: در ابتدا بر روی شبکه‌های اجتماعی، کار و کار گروه‌های خوشه تخصصی ایجاد شد.

وی با بیان این‌که  این خوشه یک خوشه مشورتی اقتصاد کلان و سرمایه اجتماعی متشکل از افراد بازنشسته و مدیران پیشین و فعلی و رابطان با هیئت دولت بود، گفت: این خوشه مشورتی از ۵ کارگروه تشکیل شده است که از آن جمله کار گروه تخصصی گروه تشخیص و مقابله با کووید ۱۹ با رویکرد بیوفیزیکی، کارگروه زیست حسگرها و کیت‌های تشخیص کووید ۱۹، کارگروه روش‌های ارائه درمان و تولید واکسن کرونا، کارگروه سیستم‌های هوشمند آنالیز داده‌ها و کارگروه امنیت غذایی است.

مدیر پژوهش‌های کاربردی دانشگاه تهران با بیان این‌که در قالب این کارگروه‌ها راهکارهایی دیده و پیشنهاداتی ارائه شد، افزود: از جمله این پیشنهادات این بود که چگونه می‌تواند اقتصاد تحرک لازم را داشته باشد و چگونه می‌توان از کارگران حمایت کافی را داشت، هم‌چنین در قالب این کارگروه‌ها سیاستگذاری فاصله‌گذاری اجتماعی و ابعاد آن بررسی شد.


پورفتح درباره کارگروه تخصصی تشخیص و مقابله با ویروس با رویکرد بیوفیزیکی، گفت: عنوان پژوهشی که ذیل آن پایان‌نامه‌های فراوانی تعریف شد، شناسایی بیوفیزیکی ساختمان اتمی و دینامیک مولکول‌های سطح ویروس و گیرنده‌های سلول‌های ریه بود که در این پژوهش به دنبال عواملی بودیم تا گیرنده‌های ویروس به گیرنده‌های ریه وصل نشود.

وی افزود: طراحی و ساخت سیستم شناسایی الکترومغناطیسی ویروس به صورت Real Time و مقابله حرارتی و الکترواستاتیکی با ویروس کرونا و تولید ماسک‌های مناسب با ترکیبات جاذب ویروس از دیگر پژوهش‌ها بوده است.

مدیر پژوهش‌های کاربردی دانشگاه تهران درباره کارگروه زیست حسگرها و کیت‌های تشخیص کووید ۱۹ گفت: تولید کیت‌های Real Time و PCR عملیاتی کرونا و تولید کیت‌ها و حسگرهای کلوئیدی و بررسی تولید آنتی‌بادی از آنتی‌ژن‌های موجود از جمله پژوهش‌ها در این کارگروه بوده است.

پورفتح با اشاره به کارگروه روش‌های ارائه درمان و تولید واکسن کرونا، خاطرنشان کرد: در این کارگروه که با مشارکت بخش خصوصی انجام شد به موفقیت‌هایی رسیدیم، هم‌چنین در کارگروه سیستم‌های هوشمند آنالیز داده‌ها دستگاه کمک تنفسی خانگی و لوکال با همکاری شرکت مستقر در دانشگاه طراحی و ساخته شد.

وی ادامه داد: در این کارگروه سامانه ملی رادیولوژی از راه دور برای بیماران مبتلا به کرونا طراحی و ساخته شد که کار تشخیص را برای بسیاری از بیماران مناطق دورافتاده امکانپذیر می‌کند.

مدیر پژوهش‌های کاربردی دانشگاه تهران با بیان این‌که برای طراحی و ساخت آن با موافقت دانشگاه علوم پزشکی تهران و از بیمارستان امام خمینی(ره) داده‌ها و اطلاعات تحلیل و با الگوریتم‌های هوش مصنوعی تحلیل شد، در ادامه با بیان این‌که در این داده‌های پزشکی با حذف اطلاعات ریز داده‌ها را ناشناس کردیم، افزود: این سامانه ۲۰ اریبهشت ماه کامل شد.

پورفتح با اشاره به برنامه جامع داده کاوی هوشمند برای تاب‌آوری در شرایط بحران بیماری، گفت: در این راستا دانشکده برق دانشگاه تهران به صورت مداوم شبکه‌های اجتماعی اعم از فیس‌بوک، اینستاگرام، توئیتر و … را رصد می‌کرد تا اطلاعات جمع‌آوری و اطلاعات و رفتارها تحلیل و نتایج آن در اختیار وزارتخانه‌ها قرار داده شد.

وی با بیان این‌که دانشگاه تهران هم گرند پژوهشی را برای فعالیت‌های تحقیقاتی در حوزه کرونا را بسته به نوع کار ۳ تا ۴ برابر کرد، یادآور شد: هم‌اکنون در حوزه اعتبارات با ستاد اجرایی فرمان امام(ره) مذاکراتی انجام و با صندوق نوآوری و شکوفایی صحبت‌هایی شده است و در قالب استارتاپ کار در حال جلو رفتن است.

بامد مرجع تخصصی تجهیزات پزشکی و ملزومات مصرفی

5/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 7 =