ریزش مو یکی از عوارض کرونا

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ریزش مو را از عوارض بیماری کرونا عنوان کرد و گفت: ریزش موی ناشی از بیماری ویروسی کووید-19 ممکن است تا 2 ماه بعد از بهبودی ادامه داشته باشد.

دکتر عبدالهی متخصص پوست، مو و زیبایی افزود: ریزش موی مقطعی بیشتر به دنبال ابتلا به بیماری‌های گوناگون ایجاد می‌شود.

وی با بیان این که ابتلا به بیماری عفونی و تب دار می‌تواند عاملی برای ریزش موی مقطعی باشد، تصریح کرد: کاهش وزن ناگهانی، مصرف برخی داروها، زایمان و شیردهی از دیگر عوامل ریزش مو است.

وی افزود: با درمان علت های زمینه‌ای که باعث ریزش مو شده و مصرف داروهای محرک رشد مو در کنار رفع کمبودهای تغذیه‌ای، فولیکول مو تقویت می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بیماری‌هایی نظیر اختلالات تیروئید، کم‌خونی و بیماری‌های عفونی را از دیگر عوامل احتمالی ریزش مو ذکر کرد و ادامه داد: این بیماری های می‌توانند باعث آسیب در بخشی از پوست شده که با ایجاد عفونت‌های ویروسی و قارچی مو را به دنبال دارد.

عبدالهی همچنین گفت: درمان کم کاری تیروئید و تامین کمبود ذخایر آهن و روی با مصرف داروهای مکمل می‌تواند ریزش مو را به میزان قابل توجهی متوقف کند.

وی خاطرنشان کرد: بیماری‌هایی که با تب همراه هستند مثل آبله مرغان و سرخک  نیز از دیگر بیماری‌هایی هستند که به ریزش موی مقطعی دامن می‌زنند.

این متخصص پوست، مو و زیبایی، در ادامه زایمان و دوران شیردهی را از دیگر علل شایع ریزش موی مقطعی در زنان دانست و افزود: این روند ریزش ممکن است تا ٦ ماه ادامه داشته باشد و اگر درمان آغاز شود تا ۹۰ درصد موی از دست رفته جایگزین می‌‌شود، در غیر این صورت حداکثر تا ۵۰ درصد موهای سر بازگشت دارد.

بررسی علت ریزش مو؛ درمان ریزش موی مقطعی   

عبدالهی با بیان این که بیهوشی‌های ناشی از اعمال جراحی می‌تواند به میزان قابل توجهی در افزایش ریزش مو تاثیر داشته باشد، گفت: تا سه ماه بعد از عمل جراحی موی بیمار به شدت می‌ریزد که این موضوع به دلیل ناتوانی و اختلال در تغذیه است و با تقویت تغذیه و مصرف داروهای درمانی تا مدتی پس از بیهوشی ریزش برطرف خواهد شد.

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وی با بیان این که ریزش مو یکی از دیگر از تاثیرات کروناست خاطرنشان کرد: معمولا ریزش موی ایجاد شده ناشی از بیماری ویروسی کووید-19 ممکن است تا دوماه بعد از بهبودی نیز ادامه دار باشد ولی در نهایت سیستم ایمنی بدن و پاسخ بدن  به ویروس تعیین می‌کند که آیا پس از ابتلا به کووید-19 ریزش مو می‌شوید یا خیر.

این عضو هیاتعلمی دانشگاه گفت: بهترین راه‌حل برای برطرف کردن ریزش موی مقطعی، درمان علت ریزش مو است.

به گفته عبدالهی خاطرنشان کرد: ریزش موی ناشی از ابتلا به بیماری های عفونی در حدی است که فرد حتی تمایلی به شانه کردن موهای خود ندارد و این در حالی استکه این عارضه معمولا چند ماه بعد از بهبودی خود بخود متوقف می‌شود.

وی تاکید کرد: در مبتلایان به بیماری های عفونی و تب دار که یکی ازعوارض این بیماری ها ریزش مو است، استفاده از مکمل ها تاثیر چندانی در روند بهبود عوارض ریزش ندارد و برای کاهش عوارض باید دوره بیماری طی شود.

عضو هیات علمی دانشگاه با بیان این که درمان ریزش مو به طور مستقیم به علت وابسته است، توضیح داد: هیچ درمان اختصاصی و قطعی برای پیشگیری از ریزشوجود ندارد بلکه با بررسی عوامل اساسی در ریزش موی افراد درمان های متفاوت ارایه می‌شود.

عبدالهی با تاکید بر این که در برخی افراد فرآیند ریزش ژنتیکی است، گفت: در این موارد بر اساس سن، جنس و نوع ریزش درمان های دارویی و موضعی تجویز می‌شود.

آیا شوینده‌ها و شامپوها تاثیری در روند کاهش ریزش مو دارند

این پزشک متخصص گفت: شامپوها به تنهایی نمی‌توانند در جلوگیری از ریزش مو موثر باشند و غالبا این موضوع که مواد خاصی در ترکیبات برخی شامپوها برای کاهش ریزش مو موثر است، صرفا جنبه تبلیغاتی دارد و برای جلب توجه مشتریان از آنها استفاده می‌شود.

عبدالهی با تاکید بر این که ترکیبات موجود در شامپوها تارهای مو و سطح خارجی پوست سر را تحت تاثیر قرار می‌دهند خاطرنشان کرد: حقیقت این است که اگر قرار به ریزش مو باشد، نوع شامپوی استفاده شده تاثیری در روند آن ندارد و صرفا اثرات مثبت شامپو در درمان برخی بیماری‌های پوستی سر مانند شوره یا پسوریازیس و کاهش خشکی و چربی پوست ثابت شده، اما در درمان و پیشگیری از ریزش نقش مهمی ایفا نمی‌کند.

وی انتخاب شوینده مناسب موی سر را مورد تاکید قرار داد و افزود: انتخاب نوع شامپو از اهمیت بالایی برخوردار است به این شکل که شامپو باید با مو و پوست سر سازگاری داشته باشد و در عین حال به موها هم آسیب نرساند به طور مثال افرادیکه دارای شوره سر و یا چربی پوست هستند میتوانند ضمن انتخاب درست شوینده سازگار با پوست و مو به میزان قابل توجهی ریزش مو را کاهش دهند.

وی با بیان این که شوره سر به علت پوسته‌های جدا شده از سر و به دنبال زیاد شدن قارچ‌های طبیعی که در سر زیست می‌کنند، ایجاد می‌شود، گفت: این شامپو با دو مکانیزم شوره را بهبود می‌بخشد، یعنی حاوی موادی است که باعث جدا شدن راحت‌تر پوسته‌ها می‌شود و از طرف دیگر می‌تواند حاوی موادی باشد که به‌عنوان ضد قارچ عمل کند و شوره سر را کاهش دهد.

عبدالهی با اشاره به اثرات احتمالی اشعه UV آفتاب بر موی سر خاطرنشان کرد: هنوز تاثیرات مستقیم و مضر آفتاب بر موی سر ثابت نشده ولی این موضوع که موی سر خصوصا در تابستان می‌توند به میزان قابل توجهی از پوست سر در برابر آفتاب محافظت کند کاملا ثابت شده است.

منبع: irna

بامد مرجع تخصصی تجهیزات پزشکی و ملزومات مصرفی

5/5 - (11 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + ده =