تولید ۳ داروی ضد سرطان و کرونا

رئیس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران از تولید ۳ داروی ضد سرطان و کرونا و فرآیند دانش بنیان پتروشیمی به سفارش بخش صنایع در این پژوهشگاه خبر داد و گفت: این طرح ۵ ساله است که دو سال آن طی شده و تاکنون دو فاز آن اجرایی شده است.

دکتر محمدرضا امیدخواه ، با بیان اینکه ساختار پژوهشگاه‌ها برای ارتباط بیشتر با صنایع و جامعه شکل گرفته‌اند، گفت: از این رو مسئولیتی که این مراکز در زمینه ارتباط با صنعت و جامعه دارند به مراتب از دانشگاه‌ها بیشتر است؛ چرا که دانشگاه‌ها وظیفه آموزش نیروهای انسانی، تامین منابع انسانی را در کنار فعالیت‌های پژوهشگاه‌ها دارند.

وی ادامه داد: پژوهشگاه‌ها به ویژه پژوهشگاه‌هایی که رویکردهای صنعتی دارند، نقش پر رنگ تری نسبت به دانشگاهها در جامعه دارند،  از این رو پژوهشگاه‌ها در حیطه کاری خود متمرکز هستند ضمن آنکه تجهیزات آزمایشگاهی بیشتری نسبت به دانشگاه‌ها دارند و به همین دلیل این انتظار از دانشگاه‌ها وجود دارد که در ارتباط با صنعت و رفع نیازهای کشور سعی بیشتری کنند.

امیدخواه خاطر نشان کرد: یکی از مواردی که برای ما از سالهای قبل در اولویت قرار داشت این است که بتوانیم ارتباط با صنعت و جامعه در راستای شناسایی و رفع نیازها برقرار کنیم ضمن آنکه توانمندی‌های خود را به جامعه و صنعت ارائه دهیم.

رئیس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران بهره مندی از “تک بروکر” (واسط‌های فناوری) و افرادی که ارتباط میان مجامع علمی و جامعه برقرار می‌کنند را از اولین گام‌های این پژوهشگاه برای رفع نیازهای صنایع کشور عنوان کرد و یادآور شد: این اقدام در همه دنیا مرسوم است که فردی واسط میان صنعت و مراکز تحقیقاتی قرار دارد تا این دو را به یکدیگر متصل کنند. ما از این دست  افراد در جامعه کم داشتیم و از یکی دو سال قبل به این رویکرد سوق یافتیم تا از این افراد که عضو پژوهشگاه هم نیستند، بهره ببریم.

امیدخواه با تاکید بر اینکه چنین افرادی توانستند برای ما ایجاد بازار کنند، اظهار کرد: از آنجایی داروها، شوینده‌ها، پلیمرها مربوط به شیمی است، از این رو حوزه فعالیت‌های پژوهشگاه شیمی بسیار وسیع است،لذا ما با استفاده از بروکرها توانستیم تعدادی قرار داد صنعتی به امضا برسانیم و از این طریق برخی از نیازهای بخش صنعتی را مرتفع کنیم.

وی افزایش درآمدهای حاصل از ارتباط با صنایع را از دیگر مزایای این رویکرد نام برد و یادآور شد: رقم قابل توجهی از نیازهای این پژوهشگاه با این رویکرد برطرف شد. با توجه به مشکلات مالی دولت، تامین هزینه‌ها و تحقق اعتبارات پژوهشگاه میسر نبود و میزان اعتباراتی که به ما داده می‌شد کفاف پرداخت حقوق اعضای پژوهشگاه وجود نداشت از این رو ما نیاز به روش‌های دیگری داشتیم.

اجرای مگاپروژه برای صنایع پتروشیمی

رئیس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران از اجرای مگاپروژه به سفارش پتروشیمی در این پژوهشگاه خبر داد و یادآور شد: در این مگا پروژه تولید دانش فنی تولید ۳ داروی ضد سرطان و کرونا و فرآیند مورد نیاز صنایع پتروشیمی در دستور کار ما قرار گرفت.

وی با بیان اینکه در حال حاضر برای دستیابی به این تولید ۳ داروی ضد سرطان و کرونا و دانش فنی نیاز به دریافت لیسانس از شرکت‌های خارجی هستند، خاطر نشان کرد: با قرار دادی که به امضا رسید اقدام به تولید این ۳ دانش فنی کردیم.

امیدخواه با تاکید بر اینکه تولید این ۳ دانش فنی در حال اجرا و فاز اول آن به پایان رسیده و فاز دوم آن آغاز شده است، گفت: در طرح شامل ۳ پروژه بزرگ می‌شود که یکی از آنها “تبدیل متانول به پروپیلن” و به عبارتی تبدیل اولفین‌های سنگین به “پروپیلن” و “اتیلن” است.

وی عنوان این فرآیند را MTO دانست و گفت: این فرآیند جزو فرآیندهای بسیار مهم در سطح جهان است که دانش فنی آن را برای پتروشیمی کسب کنیم که ستاپ‌های مورد نیاز آن در این پژوهشگاه آغاز شده است.

این محقق فرآیند دوم را “تولید پروپیلن از پروپان” دانست و یادآور شد: در این فرآیند از هیدروژن گیری “پروپان”، “پروپیلن” تولید خواهد شد.

رئیس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران فرآیند سوم را تولید ” اکریلونیتریل ” نام برد و یادآور شد: این محصول از محصولات پایین دستی پروپیلن است یعنی از پروپیلن تولید شده می‌توان برای تولید اکریلونیتریل استفاده کرد.

به گفته وی، اکریلونیتریل محصولی است که به شدت در پتروشیمی مورد نیاز است.

امیدخواه،مدت قرار داد تولید این ۳ دانش فنی را ۵ ساله عنوان کرد و افزود: دو سال از اجرای این طرح گذشته است و ۳ سال آن باقی مانده است. فاز اول آن شامل طراحی‌ها و مطالعات اولیه و ساخت ستاپ‌ها و انجام آزمایش‌ها می‌شود.

تولید مواد موثره دارویی در شرکت‌های مرکز رشد

وی یکی از مزیت‌های نسبی این پژوهشگاه را تولید مواد میانی دارویی دانست و یادآور شد: ما با محققان شیمیست و متخصصان شیمی دارویی، در این زمینه اقدام کردیم و یکی از موارد فروش دانش فنی ما از فروش دانش فنی داوریی است.

رئیس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران اظهار کرد: نمونه این محصولات، تولید ماده میانی داروی ضد سرطان به نام “کربوپلاتین” و “سیس پلاتین” است که دانش فنی آنها به فروش رسیده است.

امیدخواه داروی رمدسیویر را از دیگر دستاوردهای این پژوهشگاه دانست و خاطر نشان کرد: این دارو جزو داروهای مورد نظر برای درمان کرونا است که برای اولین بار یکی از شرکت‌های دانش بنیان مستقر در مرکز رشد پژوهشگاه تولید شده و مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گرفته است.

وی با اشاره به سایر محصولات دانش پایه این پژوهشگاه در زمینه کرونا، توضیح داد: با شیوع ویروس کرونا،در زمینه مواد ضد عفونی کننده و الکل در کشور کمبود داشتیم که محققان این پژوهشگاه در مدت ۱۴ روز تعطیلات عید نوروز با راه اندازی خط تولید الکل، اقدام به تولید الکل ۷۰ درصد کردند.

رییس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی الکل ۷۰ درصد تولیدی را با کاربرد در حوزه ضد عفونی دانست و گفت: از آغاز سال جاری این محصول در بازار بوده است.

وی با تاکید بر اینکه این پروژه ادامه دارد، اظهار کرد: ما مطالعات بیشتری برای تولید الکل با خلوص ۹۹ به بالا را در دستور کار داریم. این الکل‌ها با خلوص بالاتر دارای کاربردهای آزمایشگاهی و پزشکی هستند.

راه اندازی مرکز نوآوری و تجاری سازی

امیدخواه راه اندازی مرکز نوآوری و تجاری سازی را از دیگر اقدامات پژوهشگاه عنوان کرد و یادآور شد: با مجوزی که از هیات امنای پژوهشگاه دریافت می‌کنیم و با حمایتی که از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اخذ ‌کردیم، مرکز نواوری و تجاری سازی را راه اندازی خواهیم کرد تا بتوانیم شرکت‌های فناور محور و دانش بنیان را جذب کنیم.

وی ابراز امیدواری کرد که این مرکز در سال آینده راه اندازی شود.

منبع: ایسنا

4.8/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =