توضیحات آمار فوت دانشجویان بر اثر کرونا

معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت با اعلام توضیحاتی درباره آمار مرگ و میر در میان دانشجویان بر اثر کرونا، گفت: آمار ابتلای تفکیکی نداریم و اکثر دانشجویان بهبود پیدا کردند.

دکتر سیما سادات لاری امروز در نشست خبری در وزارت بهداشت با خبرنگاران به صورت ویدئو کنفرانس گفت: بازپرداخت وام‌های دانشجویی به آخرین قسط وام‌ها موکول شد. این موضوع بار مالی چند ۱۰ میلیاردی برای صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت دارد اما نیاز بود که برای دانشجویان انجام گیرد.

وی افزود: شهریه خوابگاه‌ها به ازای روزهایی که افراد در خوابگاه حضور دارند از آنها اخذ می‌شود و اگر حضور ندارند شهریه‌ای گرفته نمی‌شود. جریمه‌ها اعمال نمی‌شود و اقساط هم تعویق پیدا نمی‌کند.

لاری در پاسخ به اینکه آیا آماری از فوت دانشجویان در اثر ویروس کرونا وجود دارد یا خیر گفت: آمار ابتلای تفکیکی نداریم و اکثر دانشجویان بهبود پیدا کردند. از دانشجویان وزارت علوم تعدادی هستند که فوت شده‌اند بر اثر کرونا، اما از دانشجویان علوم پزشکی آماری نداریم و اگر مواردی بوده بیشتر میزان بهبودی بوده است. آمار نهایی بعداً اعلام می‌شود. دو سه مورد غیر رسمی شنیدیم.

وی درباره وضعیت خوابگاه‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: ما همچنان اصرار داریم که دانشگاه‌ها باز نشود و دانشجویان حضور پیدا نکنند. حتی با وجود پروتکل‌های استاندارد هم امکان حضور همه دانشجویان وجود ندارد. شرایطی فراهم شده که دانشجویان بالینی در اتاق‌های تک نفره باشند و غذا در ظروف یک بار مصرف باشد.

معاون وزیر بهداشت افزود: معاونت آموزشی اعلام کرده که دانشجویان ارشد و دکتری از اردیبهشت ماه می‌توانند حضور پیدا کنند ما آمادگی داریم و پروتکل‌های بهداشتی برای دانشجویان دکتری و کارشناسی ارشد فراهم شده است و چون کم هستند امکانش وجود دارد. اما برای همه دانشجویان واقعاً امکان حفاظت کامل وجود ندارد.

وی درباره ادامه کرونا تا پاییز و زمستان و پروتکل‌های بهداشتی دانشگاه‌ها در این زمان گفت: اصرار ما این است که علمی و دقیق پیش برویم. جمعیت دانشجویی جمعیت زیادی هستند حتی اگر وضعیت سفید برای دانشگاهی اعلام شود و چون زندگی همگانی دانشجویی داریم دانشجویان تعداد زیادی هستند که از جاهای مختلفی حضور می‌یابند و کنترل عفونت سخت است. زمانی که میزان انتقال ویروس از نظر علمی به زیر یک برسد شاید بتوان این موضوع را بررسی کرد.

لاری اضافه کرد: از دانشگاه‌ها نظرخواهی کردیم و پروتکل‌های بهداشتی را دانشگاه‌ها اعلام کردند که اجرایی نیست. جمعیت جوان پویا است و می‌توانند ناقلین خوبی باشند و بر می‌گردند پیش خانواده‌ها و ممکن است آنها را مبتلا کنند. اما با این حال باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

وی گفت: از قبل توسعه ارتباط مجازی بوده و قطعاً کمی اختلال وجود داشته اما تلاش دارند که تمامی دروس تئوری را مجازی آموزش دهند. تا اواخر خرداد دروس تئوری ارائه شود.

معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت درباره کمبود تجهیزات حفاظت شخصی دانشجویان علوم پزشکی در پاسخ به مهر گفت: در همه کشورها از جمله کشور ما در ابتدای شیوع کرونا یکی از مهمترین دغدغه‌ها حفاظت شخصی بود. یکی از مسائل استرس زا حفاظت شخصی بود. ابتدا خیلی شدید بود اما اکنون بهتر شده است. البته اکنون هم تجهیزات به صورت محدود در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد.

وی افزود: همه مشکلات دانشجویان علوم پزشکی در پویش دانشجویی در زمینه حفاظت شخصی به دانشگاه‌ها منتقل می‌شود. یک مقدار در مورد کمبود ماسک N۹۵ انتقاد وجود دارد که آن نیز باید با توجه به پروتکل‌ها توزیع شود. به جد برای این موضوع پیگیر هستیم و مکاتباتی درباره کمبود حفاظت شخصی صورت می‌گیرد.

لاری درباره فعالیت‌های فرهنگی گفت: در مورد فعالیت‌های فرهنگی دانشجویان علوم پزشکی باید گفت که فعلاً اولویت با فعالیت‌های آموزشی است. فعالیت‌های فرهنگی به بعد موکول شده اما فعالیت‌های فرهنگی مانند جشنواره‌های هدهد و سیمرغ اکنون به صورت مجازی انجام می‌شود. رباتی طراحی شده و فعالیت آنها ادامه می‌یابد. سیمرغ لازمه اش کارهای عملی است و به محض اینکه فعالیت‌ها آغاز شود آن هم از سر گرفته می‌شود اما تاریخ دقیق آن را نمی‌توانیم بگوییم.

وی گفت: بیشتر فعالیت‌های فرهنگی دانشجویان در حال حاضر در حوزه مقابله با کرونا پیش می‌رود.

معاون وزیر بهداشت گفت: در ابتدا فشار کاری روی دانشجویان علوم پزشکی به خصوص روی دستیاران زیاد بود سعی شد برنامه‌ریزی شود شیفت بندی شود و برنامه‌ریزی بهتری صورت گیرد. یک سری نیروهای داوطلب داشتیم و برخی از این ترن‌ها هم بدون گذراندن امتحان توانستند وارد بخش شوند و تمهیداتی توانستیم به خرج دهیم که دانشجویان بتوانند در حوزه درمان فعالیت کنند.

منبع: خبرگزاری مهر

بامد مرجع تخصصی تجهیزات پزشکی و گردشگری سلامت


5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 11 =