تلاش برای تامین اقلام پزشکی مورد نیاز در پاییز کرونایی

مدیرکل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو، در ارتباط با وضعیت تامین و ذخیره اقلام پزشکی مورد نیاز در فصل پاییز و زمستان، توضیحاتی ارائه داد.

سید حسین صفوی، روز شنبه در نشست خبری که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، به ارائه گزارشی از وضعیت اقلام پزشکی مورد نیاز بیماران کرونایی در بیمارستان ها پرداخت.

صفوی در همین خصوص، گفت: یکسری اقلام حفاظتی مورد نیاز است که قرار است به میزان مورد نیاز برای پیک احتمالی در پاییز تهیه شود که در حال انجام است.

وی در مورد کیت های تشخیص کرونا، افزود: قبل از شیوع کرونا در کشور، هیچ تولیدکننده‌ای در زمینه کیت‌های مخصوص کرونا نداشتیم و این کیت‌ها در کشورهای دیگر تولید می‌شد و کاملاً وابسته به واردات بودیم. بعد از شیوع کرونا، در حوزه کیت تشخیص مولکولی و تست سرولوژی چند شرکت دانش‌بنیان اعلام آمادگی کردند که می‌توانند آنها را تولید کنند که در حال حاضر سه تولید کننده تشخیص مولکولی و یک تولید کننده کیت های سرولوژی در کشور در حال فعالیت هستند.

صفوی ادامه داد: در رابطه با کیت‌های تشخیص مولکولی حدود ۱.۵ میلیون کیت مورد نیاز است که شرکت‌های داخلی تعهد کردند ظرف یک ماه و نیم این میزان نیاز به کیت را تامین کنند.

مدیرکل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو، با عنوان این مطلب که در تامین ماسک مورد نیاز کشور هیچ مشکلی نداریم، افزود: خوشبختانه شرایط تولید ماسک به گونه ای است که امکان دپو برای پاییز و زمستان نیز فراهم شده است.

وی همچنین از تامین دستگاه ونتیلاتور در شرکت های داخلی برای بیمارستان های کشور خبر داد و گفت: کشورهایی که تا چند وقت قبل از آنها تقاضای دستگاه ونتیلاتور داشتیم، حالا متقاضی خرید این دستگاه ها از ایران هستند.

صفوی با اشاره به ظرفیت تولید ماسک پزشکی در کشور، افزود: قبل از شیوع کرونا، روزانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار عدد ماسک سه لایه در کشور تولید می شد که این عدد با شروع بیماری کرونا، به روزانه ۲.۵ میلیون عدد رسید. همچنین در تولید ماسک N۹۵ نیز قبل از کرونا روزانه ۱۵ هزار عدد تولید داشتیم که حالا به روزانه ۱۵۰ هزار عدد ماسک N۹۵ رسیده که می توانیم صادر هم کنیم.

مدیرکل تجهیزات پزشکی ادامه داد: البته در تولید ماسک های سه لایه با ورود گروه های جهادی، روزانه ۲ میلیون عدد ماسک پس از بسته بندی و ضد عفونی که صورت می گیرد، عرضه می شود.

وی در ارتباط با لباس های کادر درمانی نیز، گفت: قبل از شروع کرونا، ظرفیت تولید ما ۱۰ هزار دست لباس بود که حالا به بیش از ۱۰۰ هزار دست رسیده و امکان صادرات آن را نیز داریم.

امتیازدهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + سه =