امکان تزریق واکسن کرونا در زمان شیمی درمانی

دبیر انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران گفت: تمهیداتی باید اندیشیده شود تا بیماران بدخیم و سرطانی به درستی در اولویت تزریق واکسیناسیون کرونا قرار گیرند و امکان تزریق این واکسن در زمان شیمی درمانی وجود دارد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از  انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران، حسین فودازی افزود: بیماران دچار بدخیمی شامل دو طیف هستند. 

دسته اول، بیماران در فاز فعال درمانی که مراحل جراحی، شیمی درمانی و یا رادیوتراپی را طی میکنند و گروه دوم شامل بیمارانی است که درمان آنها به پایان رسیده، سیر زندگی طبیعی را طی میکنند و در حال حاضر تحت نظر پزشک قرار دارند.  

وی ادامه داد: منعی برای تزریق واکسن کرونا به بیمارانی که در مرحله درمان فعال انکولوژی، شیمی درمانی و یا رادیوتراپی هستند وجود ندارد؛ 

زیرا باید به این نکته توجه داشت که در تهیه واکسن‌ها از ویروس کشته شده و یا از آنتی ژن دیواره ویروس استفاده می‌شود، لذا هیچ محدودیتی برای تزریق انواع واکسن کرونای داخلی و یا خارجی در این دسته از بیماران نیست.  

او امکان تزریق واکسن کرونا در زمان شیمی درمانی و همچنین بعد از جراحی های مربوط به تومورهای بدخیم را بدون مشکل دانست و اظهار داشت: بیماران در هر مرحله از درمان های سرطان به دلیل ضعف در سیستم ایمنی و آسیب پذیری بیشتر در کنار بیماران دیالیزی، پیوندی و بیماران مصرف کننده داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن در اولویت تزریق واکسن کرونا قرار دارند.

وی تصریح کرد: تزریق واکسن کرونا در دو نوبت اولیه و یادآور (Boost) انجام می‌پذیرد که به مجرد در دسترس قرار گرفتن و قابل استفاده بودن آن، بیماران سرطانی باید با مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی و اخذ تاییدیه های لازم از پزشک خود تزریق واکسن را انجام دهند.  

فودازی با تاکید بر مطالعات علمی ثابت شده، در خصوص افرادی با پیوند مغز استخوان، افزود: این بیماران باید با گذشت حداقل 2 ماه از پیوند مغز استخوان تحت تزریق واکسن کرونا قرار گیرند و فاصله زمانی 2 تا 6 ماه زمان مناسبی برای تزریق واکسن کرونا در این افراد است.

منبع: irna

بامد مرجع تخصصی تجهیزات پزشکی و ملزومات مصرفی

5/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 5 =