از مراکز غیر مجاز کپسول اکسیژن نخرید!

مدیرکل استاندارد استان تهران تاکید کرد که شهروندان از نگهداری کپسول اکسیژن در منزل خودداری کنند، اما در صورت اجبار حتماً آن را از مراکز دارای گواهینامه تهیه و شارژ کنند، آزمون دوره‌ای را هر پنج سال یکبار در آزمایشگاه‌های معتبر انجام دهند و به هیچ عنوان سیلندری که در بازار فروخته می‌شود، نام و نشان ندارد و شرکت شارژ کننده آن مشخص نیست و معلوم نیست تست آزمون دوره‌ای آن انجام شده یا نه را نخرند.

محمودرضا طاهرمحمدی، اظهار کرد: برای نگهداری سیلندر اکسیژن در منزل باید استانداردهایی در زمینه انبارش، جابجایی و نگهداری رعایت شود، اما به طور کلی توصیه می‌شود که تا حد امکان این وسیله در منزل نگهداری نشود. همچنین کپسول اکسیژن حتماً باید توسط یک زنجیر نگهدارنده در محل فیکس شود.

وی افزود: از طرف دیگر طبق گزارش هایی که به ما رسیده، اخیراً برخی مراکز غیر مجاز سیلندرها را با حجم کمتر و به صورت غیر استاندارد شارژ می‌کنند و به مردم می‌فروشند. بتوصیه ما به شهروندان این است که به هیچ عنوان از سیلندر غیر استاندارد استفاده نکنند و به این نکته توجه کنند که شارژ سیلندرها هم مشمول رعایت مقررات استاندارد است و باید از سوی شارژ کنندگان مجاز که توسط سازمان ملی استاندارد برای آنها گواهینامه صادر شده انجام شود.

مسئولیت آزمون دوره‌ای سیلندر اکسیژن به عهده مالک است

این مقام مسئول در ادامه با تاکید بر این که دارندگان سیلندر اکسیژن پیش از شارژ باید مطمئن شوند که آزمون دوره‌ای روی سیلندر انجام شده باشد، گفت: بنابراین اگر فردی به دلیل داشتن بیماری خاص مجبور به استفاده از سیلندر اکسیژن در منزل است، باید حتماً سیلندر اکسیژن را از محل های مجاز دارای گواهی استاندارد تهیه کند و از تاریخ آزمون دوره‌ای آن بیش از پنج سال نگذشته باشد.

نکاتی که باید برای نگهداری سیلندر اکسیژن بدانیم

طاهرمحمدی با بیان اینکه سه استاندارد در زمینه گازهای اکسیژن وجود دارد، گفت: استاندارد شماره ۳۲۴۰ برای تولیدکنندگان گاز اکسیژن طبی طراحی شده و شرایط تولید اکسیژن را مشخص می‌کند و اجباری هم هست. استاندارد ۶۷۹۲ مربوط به آزمون دوره‌ای کپسول اکسیژن است و در آن گفته شده که مسئولیت آزمون دوره‌ای هر پنج سال یکبار به عهده مالک آن است. استاندارد ۷۵۶۶ هم مربوط به شرایط انبارش، جابجایی و نگهداری سیلندر است که یک استاندارد تشویقی است. همچنین در زمینه شرایط نگهداری، شهروندان می‌توانند با تماس با سامانه ۱۵۱۷ اطلاعات لازم را دریافت کنند.

جست‌جو در استانداردهای ذکر شده از سوی مدیرکل استاندارد استان تهران نشان می‌دهد که برخی از مهم‌ترین نکات در نگهداری کپسول اکسیژن این است که حتما سیلندرهای پر و خالی گاز اکسیژن و دیگر گاز های طبی، در مکان های مجزا از هم نگهداری شود. محیط انبار، خشک و دارای تهویه مناسب باشد و ساختار آن مقاوم به حریق باشد. دمای محوطه انبار نباید به بیش از ۶۵ درجه سانتی گراد برسد. نباید به منظور حرکت دادن سیلندر، آن را در مکانهای افقی غلطاند یا کشید. باید از افتادن یا به هم خوردن شدید سیلندرها یا برخورد سیلندر با دیگر سطوح جلوگیری شود و موارد دیگر.

وی همچنین تاکید کرد که مردم به هیچ عنوان سیلندری که در بازار فروخته می‌شود، نام و نشان ندارد و شرکت شارژ کننده آن مشخص نیست و معلوم نیست تست آزمون دوره‌ای آن انجام شده یا نه را نخرند. در مواردی ممکن است سیلندرهای غیر استاندارد به صورت اجاره‌ای هم در اختیار مردم قرار داده شود که تاکید می‌کنیم از این کار خودداری کنند، چرا که هر لحظه احتمال انفجار این گونه سیلندر وجود دارد.

تحقیقات آتش سوزی در مرکز درمانی سینا اطهر هنوز تمام نشده است

مدیرکل استاندارد استان تهران در پاسخ به اینکه آیا سازمان ملی استاندارد بر شیوه نگهداری سیلندرهای اکسیژن در بیمارستان‌ها نظارت می‌کند؟ تصریح کرد: این استاندارد تشویقی است و نظارتی انجام نمی‌شود. ما به دانشگاه‌های علوم پزشکی اعلام کردیم که یکی از وظایف هر مرکز بهداشت و بیمارستانی که از این سیلندرها استفاده می‌کند، این است که مطابق استاندارد ۷۵۶۶ انبارش و جابجایی سیلندرها را انجام دهند. البته این استاندارد اجباری نیست، اما واحدها برای حفظ ایمنی و سلامت خودشان باید آن را رعایت کنند. همچنین این مراکز برای تهیه سیلندرهای اکسیژن باید حتما استانداردهای یاد شده در زمینه آزمون دوره‌ای را در نظر بگیرند. 

وی در ادامه در پاسخ به اینکه آیا بعد از آتش سوزی در مرکز درمانی سینا اطهر بحثی درباره اجباری شدن استاندارد انبارش و نگهداری سیلندهای اکسیژن مطرح شده است یا خیر؟ تصریح کرد: در این زمینه حرف و حدیث‌های زیادی وجود دارد. هنوز تحقیقات به پایان نرسیده و بررسی سیلندرهای اکسیژن هم در حال انجام است. در این زمینه باید اخبار را از مرجع رسمی پیگیری کنیم و من در حال حاضر نمی‌توانم در این زمینه نظری ارائه دهم.

به گزارش ایسنا، تیر ماه امسال آتش گرفتن کپسول‌های اکسیژن و چند انفجار پیاپی سبب آتش‌سوزی در مرکز درمانی سینا اطهر واقع در خیابان شریعتی تهران شد که در این حادثه ۱۹ نفر جان باختند و ۱۳ نفر هم مصدوم شدند. البته طبق اعلام سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی وضعیت ایمنی این ساختمان از سال ۱۳۹۴ تاکنون بررسی شده بود و حدود چهار اخطار در زمینه توجه به ایمنی این ساختمان صادر و دستور العمل های لازم نیز در این خصوص ارایه شده بود. نگهداری غیر اصولی مواد و تجهیزات خطرناک، بی توجهی به راه‌های خروج، سیستم برق و… از مواردی بوده که در دستور العمل‌های ابلاغ شده ذکر شده بود.

بامد مرجع تخصصی تجهیزات پزشکی و ملزومات مصرفی

5/5 - (15 امتیاز)

دیدگاهی در “از مراکز غیر مجاز کپسول اکسیژن نخرید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + شش =