ارتباط فشار خون و سال‌های از دست رفته عمر

پژوهشگر مرکز تحقیقات متابولیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: نتایج مطالعه قند و لیپید تهران نشان می‌دهد فشار خون بالا تعداد سال های زندگی بدون بیماری قلبی عروقی را در زنان و مردان کاهش می‌دهد؛ ولی بعد از بروز بیماری قلبی عروقی تاثیری در کاهش تعداد سال های عمر ندارد.

به گزارش پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر عذرا رمضانخانی اظهار داشت: به عبارت دیگر یافته های این پژوهش یک بار دیگر بر تقدم پیشگیری نسبت به درمان تاکید داشته و نشان می‌دهد پیشگیری از بروز بیماری قلبی در افراد مبتلا به فشار خون تاثیر بیشتری بر میزان طول عمر آنها دارد.

بیماری پرفشاری خون یکی از عوامل اصلی بروز بیماریهای قلبی عروقی است و خود بیماری های قلبی عروقی اصلی ترین عامل مرگ و میر انسان ها در سطح جهان به شمار می‌آید.

اما آیا پرفشاری خون موجب افزایش سال های از دست رفته عمر یا به عبارت دیگر کوتاه شدن عمر افراد مبتلا می‌شود؟

مرکز تحقیقات متابولیک پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم اخیرا با انجام مطالعه ای با استفاده از تجمیع اطلاعات ۲۰ ساله حاصل از مطالعه قند و لیپید تهران به بررسی تاثیر پرفشاری خون در عمر افراد قبل و بعد از ابتلا به بیماری قلبی و عروقی پرداخته است.


ارتباط بین فشار خون خواب بد و میکروبیوم روده کشف شد


روش های نوین آماری این امکان را به محققان می‌دهد تا رخدادهای بینابینی را نیز مورد محاسبه قرار دهند، امکانی که تا پیش از این وجود نداشت و فقط از زمان بروز یک عامل خطر نظیر فشارخون تا پیامد نهایی آن یا مرگ را مورد ارزیابی قرار می‌داد.

رمضانخانی، پژوهشگر مرکز تحقیقات متابولیک در خصوص این طرح تحقیقاتی گفت: این مطالعه با هدف تعیین بروز حوادث قلبی عروقی غیر کشنده، بروز مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی و مرگ به هر دلیل، امید به زندگی ۱۵ ساله در حالت های مختلف و مقایسه آن با امید به زندگی افراد سالم، و در نهایت تعداد سال های از دست رفته عمر به دلیل فشار خون بالا انجام پذیرفت.

دکتر رضا ملک‌زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: سالانه ۳۳ هزار ایرانی زیر ۵۵ سال به دلیل سکته‌های قلبی و مغزی عمدتاً ناشی از فشار خون بالا می‌میرند.

وی با اشاره به خطر فشار خون بالا برای سلامتی انسان افزود: باید به این آمار، سال های از دست رفته عمر ایرانی‌ها به دلیل ناتوانی‌های ناشی از فشار خون بالا را نیز افزود که هم اکنون به دو میلیون سال رسیده و ۶۲ درصد نسبت به ۲۵ سال گذشته افزایش یافته است که عدد بسیار قابل توجهی است.

ملک زاده افزود: مرگ‌های ناشی از فشار خون بالا در ایران در ۲۵ سال گذشته ۳۹ درصد افزایش یافته و فشار خون بالا مهم‌ترین عامل خطر سکته‌های قلبی و مغزی و مرگ‌های زودرس در ایران است.

منبع: irna

بامد مرجع تخصصی تجهیزات پزشکی و ملزومات مصرفی

5/5 - (8 امتیاز)

دیدگاهی در “ارتباط فشار خون و سال‌های از دست رفته عمر

  1. فشار خون بالا باعث میشود به مرور زمان شاهرگ ها گشاد شود و باعث سکته ی بیمار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + یازده =