آیا ماسک پارچه ای استاندارد است؟

در زمینه ماسک بارها اعلام شده که اولویت با مراکز درمانی است و به همین دلیل در داروخانه‌ها توزیع نمی‌شود. البته اخیرا خبرهایی از توزیع ماسک در داروخانه‌های دولتی و بیمارستانی منتشر شد. اما در پی کمبود ماسک، عده‌ای در کارگاه‌های شخصی خود ماسک‌ پارچه ای قابل شست‌وشو تولید کرده‌اند که به وفور در واگن‌های مترو عرضه می‌شود و قیمت آن‌ها عموما ۵۰۰۰ تا ۱۰ هزار تومان است.

با این وجود مسئولان داروخانه‌ها می‌گویند که برخی از فروشندگان این ماسک‌ها برای فروش محصولات خود به داروخانه‌ها هم می‌آیند، اما چون فاکتور رسمی ندارند، قیمت آن‌ها بالا است و اصلا مشخص نیست که محصولاتشان استاندارد است یا نه و به همین دلیل داروخانه از آن‌ها خرید نمی‌کنند.

اما قاسم نوده فراهانی، رئیس اتحادیه تهیه و توزیع کنندگان تجهیزات و لوازم پزشکی و آزمایشگاهی تهران در این رابطه با بیان اینکه تقاضا و تولید لوازم مورد نیاز برای پیشگیری از ویروس کرونا پیش از شروع این ویروس در کشور به اندازه‌ای نبود که کارخانه‌ها بخواهند محصولات خود را دپو کنند، به ایسنا اظهار کرد: در روزهای ابتدایی اسفند مقرر شد ۵۰ درصد ماسک تولیدی در اختیار کادر درمانی و ۵۰ درصد دیگر در اختیار مردم قرار گیرد، اما به دلیل تقاضای بالای بخش درمان همه تولید ماسک به آن‌ها اختصاص یافت.

وی با اشاره به ممنوعیت صادرات ماسک در کشورهای همسایه، اظهار کرد: بنابراین با توجه به افزایش تقاضای ماسک در کشور تصمیم گرفتیم از ظرفیت تولید داخل استفاده کنیم و از آنجایی که پارچه تولید ماسک پارچه ای از نوع خاصی است که تنها دو یا سه کارخانه در ایران آن را تولید می‌کنند، مقرر شده پارچه هایی برای تولید ماسک به تایید این وزارت بهداشت برسد و سپس با الگوی دوخت به خیاطان داده شود.

فراهانی با اشاره به تایید این نوع ماسک از سوی وزارت بهداشت، تصریح کرد: در این رابطه وزارت بهداشت اعلام کرده با توجه به اینکه این ماسک‌ها قرار نیست در کادر پرستاری و جراحی استفاده شود، می‌تواند با اتو بخار استریل شود.

به گفته رئیس اتحادیه صنف تهیه و توزیع کنندگان تجهیزات و لوازم پزشکی و آزمایشگاهی تهران، قیمت این ماسک‌های پارچه‌ای قابل شست و شو مشابه ماسک سه لایه مورد تایید وزارت بهداشت ۲۲۰۰ تومان است که باید از طریق سیستم توزیع وزارت بهداشت به دست داروخانه ها برسد و شهروندان می توانند بعد از هر بار شست وشو آن را استفاده کنند.

وی همچنین با تاکید بر لزوم صدور فاکتور رسمی در زمان فروش ماسک به داروخانه‌ها، گفت: برای مقابله با فروش این ماسک‌ها خارج از سیستم توزیع رسمی و از طریق دست‌فروشان، بازرسان باید اقدامات لازم را انجام دهند.

بامد مرجع تخصصی تجهیزات پزشکی و گردشگری سلامت

5/5 - (8 امتیاز)

2 دیدگاه دربارهٔ «آیا ماسک پارچه ای استاندارد است؟;

  1. بله اگر سه لایه باشه خیلی خوبه تا این که هیچ ماسکی استفاده نشه.

  2. فکر میکنم بهتر مردم از ماسک های پارچه ای هم استفاده کنند چون ماسک خیلی مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 13 =