آیا توزیع تجهیزات پزشکی ساماندهی می‌شود؟

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، معتقد است امروز فرصت مناسبی است تا وزارت بهداشت از شرایط کرونایی برای ایجاد شبکه توزیع تجهیزات پزشکی استفاده کند.

بهروز بنیادی، در خصوص ضرورت توجه وزارت بهداشت به راه اندازی شرکت‌های پخش رسمی تجهیزات پزشکی، اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که در طول چند سال اخیر در گزارش‌های مختلف مشاهده می‌شود، بحث ورود غیر قانونی اقلام تقلبی و فاقد اصالت در شبکه توزیع تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی و آزمایشگاهی است که مخاطرات زیادی را برای بیماران و همچنین نظام درمانی کشور ایجاد می‌کند

وی ادامه داد: از جمله دلایلی که تاکنون نتوانسته ایم این مشکل را به صورت ریشه‌ای برطرف کنیم، آن است که نظام توزیع این اقلام در کشور ما به صورت سنتی است و امکان نظارت، رصد و ردیابی در آن به شکل نظام مند و قابل اتکا وجود ندارد.

بنیادی افزود: متأسفانه به دلیل عدم نظام مند بودن شبکه توزیع، وزارت بهداشت نمی‌تواند فاصله میان تأمین کننده کالا تا بازار و مصرف کننده نهایی را دنبال کند و نمی‌داند که در این فاصله چه اتفاقی رخ می‌دهد، چرا که حوزه تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی، فاقد یک شبکه توزیع رسمی، شفاف و قابل رصد مانند آنچه که در حوزه دارو وجود دارد، است و این نقص، مشکلات زیادی را برنامه ریزی و نظارت در خصوص این کالاها ایجاد کرده است

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، افزود: به همین دلیل به وزارت بهداشت پیشنهاد دادیم یک ساز و کار مدون ایجاد کند که مانند دارو، یک سری شرکت‌های پخش سراسری متمرکز بر توزیع تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی و آزمایشگاهی راه اندازی شود تا به این صورت امکان نظارت دقیق‌تر بر آنچه که در این مسیر رخ می‌دهد، فراهم شود.

به گفته بنیادی، این ساز و کار، اگر آنگونه که پیش بینی شده، اجرایی شود، علاوه بر آنکه می‌تواند موجب کاهش قابل ملاحظه نفوذ اقلام قاچاق و تقلبی به نظام سلامت کشور شود، می‌تواند در مواقعی که کشور در مواجهه بحران یا کمبود قرار می‌گیرد، زیرساخت لازم برای توزیع عادلانه و سهمیه بندی شده این کالاها را در کشور فراهم کند. ضمن اینکه رصد لحظه به لحظه شبکه توزیع، امکان گردآوری اطلاعات و آنالیز ورودی‌ها و خروجی‌های سیستم را برای برنامه ریزی هدفمند تر ایجاد می‌کند.

وی تصریح کرد: هرچند که این پیشنهاد یعنی «وزارت بهداشت مکلف به ساماندهی توزیع تجهیزات پزشکی شود»، در قانون بودجه امسال نهایی نشد، اما امیدواریم جهت گیری دولت به سمتی باشد که زیرساخت‌های لازم برای اجرای آن را فراهم کند و ریل گذاری ها را برای تحقق آن انجام دهد. خصوصاً اینکه در زمان شیوع بیماری کرونا و بحران تأمین اقلام شوینده، ماسک، الکل و…، نبود این شبکه محسوس بود و امروز که تا حدودی از لحاظ تأمین این اقلام، وضعیت بهتر شده است، فرصت مناسبی است که در این خصوص چاره اندیشی شود.

منبع: خبرگزاری مهر

بامد مرجع تخصصی تجهیزات پزشکی و گردشگری سلامت

امتیازدهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 1 =