داروی رمدسیویر می‌تواند درمان قطعی بیماری کرونا باشد؟

این روزها اخبار ضد و نقیضی درباره داروهای موثر بر بیماری کووید-۱۹ منتشر شده است. داروی رمدسیویر شاید جدی‌ترین گزینه برای درمان کرونا باشد. در این گزارش به بررسی تاثیرگذاری این دارو و نتایج تحقیقات و کارآزمایی بالینی آن می‌پردازیم.

محققان روز چهارشنبه خبرهای خوبی در مورد معالجه احتمالی ویروس کرونا منتشر کردند. شواهد تجربی مبنی بر تجویز داروی رمدسیویر به دست آمده که نشان می‌دهد ممکن است به بیماران در بهبودی سریع‌تر از عفونت کووید-۱۹ کمک کند.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا تاکنون هیچ دارویی را برای معالجه ویروس کرونا تایید نکرده است، اما نیویورک تایمز با استناد سخنان یک مقام ارشد دولت آمریکا ادعا کرده است که این سازمان قصد دارد به سرعت مجوز استفاده اضطراری را برای داروی رمدسیویر صادر کند.

سازمان غذا و دارو آمریکا می‌گوید در حال مذاکره با شرکت داروسازی «گیلیاد ساینسز»، سازنده رمدسیویر در مورد تهیه این دارو و عرضه آن به بیماران است.

این دارو در بیمارستان هایی در سراسر جهان بر روی ۱۰۶۳ نفر آزمایش شد که تعدادی از بیماران مصرف کننده داروی اصلی بودند و گروه دیگری از آنان دارونمای ساختگی رمدسیویر را مصرف می‌کردند.

این تحقیق که با بودجه دولت آمریکا انجام شده است نشان داد، بیمارانی که رمدسیویر مصرف کرده بودند سریعتر از بیمارانی که دارونما را مصرف کرده بودند بهبود می‌یابند. البته این نتیجه به هیچ عنوان قطعی نیست، اما مقامات دولت آمریکا مشتاق هستند که بتوانند به هر شکلی که شده روزنه امیدی را برای درمان این بیماری همه گیر که تاکنون بیش از ۱ میلیون آمریکایی را آلوده کرده و حدود ۶۰ هزار نفر از آن‌ها را کشته است، به وجود آورند.

خوش بینی مقامات درمانی آمریکا به تاثیر رمدسیویر

رئیس موسسه ملی بیماری‌های واگیردار آمریکا هم نسبت به نتایج این آزمایش خوشبین است. دکتر آنتونی فاوچی در دیدار با دونالد ترامپ گفت: داده ها نشان می‌دهد که رمدسیویر تاثیری واضح ، قابل توجه و مثبتی در کاهش زمان بهبود مبتلایان دارد.

نتایج حاصل از آزمایش‌های اولیه نشان می‌دهد که این دارو زمان بهبودی برای بیماران مبتلا به ویروس کرونا را از ۱۵ روز به ۱۱ روز کاهش می‌دهد. تاثیرات رمدسیویر بر روی بیماران کرونایی مشابه تأثیر داروی تمیفلو بر روی مبتلایان به آنفولانزا است. تامیفلو هم بیماران مبتلا به آنفولانزا را به سرعت درمان نمی‌کند، اما می‌تواند دوره بیماری را کاهش دهد.

فاوچی در مورد رمدسیویر گفت: اگرچه آمار بهبودی ۳۱ درصدی این دارو به هیچ عنوان به معنای شکست دادن کرونا نیست، اما در صورت اثبات کامل تاثیرگذاری این دارو نتایج مهمی را به دنبال دارد و مهم ترین نتیجه حاصله این است که بالاخره دارویی وجود دارد که می‌تواند جلوی این ویروس را بگیرد.

این دارو ممکن است که احتمال فوت بیماران مبتلا به کرونا را کاهش دهد. موسسه ملی بیماری‌های واگیردار آمریکا می‌گوید که نتایج این آزمایش پیشرفت خوبی را درباره احتمال بقا نشان می‌دهد، میزان مرگ و میر در میان مصرف کنندگان دارو ۸٪ و برای گروه دریافت کننده دارونما ۱۱.۶٪ بوده است. به طور معمول، داده‌های مربوط به کارآیی یک دارو در اوایل آزمایش آن منتشر نمی‌شود.

فاوچی می‌گوید: هر وقت شواهد روشنی داشته باشید که یک دارو موثر است، وظیفه اخلاقی حکم می‌کند تا سریعا به افرادی که به جای دارو از دارونما استفاده می‌کنند اطلاع دهید تا آن‌ها هم بتوانند به دارو اصلی دسترسی داشته باشند.

بامد مرجع تخصصی تجهیزات پزشکی و گردشگری سلامت

5/5 - (10 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + شانزده =