دستیابی به موفقیت در تصویربرداری که می‌تواند محل دقیق درد مزمن را نشان دهد

دو موفقیت تصویربرداری پزشکی در انجمن پزشکی هسته ای و تصویربرداری مولکولی سالانه به صورت مجازی در سال 2020 ارائه شده است. پیشرفت های فن آوری نشان دهنده یک رویکرد PET / MRI برای تعیین مکان های خاص دردهای مزمن در یک بیمار، و یک اسکنر کامل بدن است که می تواند در بار اول سیستم ورم مفاصل التهابی را پیدا کند.

ده ها میلیون آمریکایی از درد های مزمن رنج می‌برند، اما ابزارهای تشخیصی بسیار کمی وجود دارد که بتواند مکان یا شدت آن را ارزیابی کند. یک مطالعه جدید توسط محققان دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد به روش جدیدی از تصویربرداری PET / MRI نشان داده شده است که می‌تواند محل دقیق درد مزمن را در یک بیمار مشخص کند.

Sandip Biswal یکی از محققان این پروژه می گوید: “در چند دهه گذشته، ما تأیید کرده‌ایم که رویکردهای تصویربرداری مبتنی بر آناتومیک، مانند MRI معمولی، در شناسایی مولد درد مزمن بی فایده هستند. ما می‌دانیم که 18F-FDG PET توانایی ارزیابی دقیق افزایش متابولیسم گلوکز ناشی از ایجاد حاد یا مزمن درد را دارد. به همین ترتیب، در مطالعه ما PET / MRI را به عنوان یک راه حل بالقوه برای تعیین دقیق زیرپوستی مولکولی درد فرد بررسی کردیم.

این مطالعه 65 فرد مبتلا به درد مزمن را استخدام و یک اسکن کامل PET / MRI را با استفاده از ردیابهای 18F-FDG برای مکانهای خاص که جذب گلوکز در بافت افزایش یافته است، انجام داد. فناوری تصویربرداری رمان به طور موثری در مکانهای خاص درد در 58 مورد صفر شده است. اطلاعات بالینی جدید متعاقباً منجر به تغییر در برنامه های مدیریت درد برای 40 نفر از این افراد شد.

محققان یادآور می شوند ، به عنوان مثال ، یک بیمار با ده ها سال درد مزمن گردن ارائه می شود که پس از گزینه های درمانی متعدد حل نشده است. این اسکن با ویژگی خارق العاده و باورنکردنی، مکان خاص درد را با جذب FDG بالا را نشان می دهد.

براساس داده‌های تصویربرداری، یک جراح در این محل اکتشاف کرد و منبع درد مزمن را به عنوان تعدادی از شریان‌های کوچک که دارای یک عصب هستن، کشف کرد. به دنبال یک عمل سریع جراحی، معروف به لیز، بیمار از درد مزمن که سالها متحمل شده بودند، تسکین چشمگیری پیدا کردند.

Biswal می گوید: “نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که نتایج بهتر برای مبتلایان به درد مزمن ممکن است.” وی گفت: “این رویکرد تصویربرداری مولکولی بالینی به یک نیاز بالقوه برآورده نشده بالینی پاسخ می‌دهد، و من امیدوارم که این کار زمینه را برای تولد یک زیرگروه جدید در پزشکی هسته ای و رادیولوژی فراهم کند.”

در یک موفقیت دیگر در تصویربرداری پزشکی، محققان از نوع جدیدی از اسکنر تمام بدن برای بررسی تأثیر سیستمیک آرتروز در تمام مفاصل و اندام ها به طور همزمان استفاده کردند. اگرچه آرتریت یک بیماری التهابی سیستمیک محسوب می‌شود، اما روش‌های تصویربرداری فعلی فقط روی قسمت‌های خاص بدن متمرکز می‌شوند. مطالعه جدید اولین تصویر از چگونگی تأثیر این وضعیت در کل بدن را ارائه می‌دهد.

در مطالعه آرتریت از فناوری جدید تصویربرداری از بدن از روش کاملاً جدید به نام uEXPLORER استفاده شده است که اولین بار دو سال پیش آشکار شد. اسکنر ترکیبی از توموگرافی انتشار پوزیترون (PET) و توموگرافی کامپیوتری (CT) است که در مقایسه با تصویربرداری معمولی، تصاویر با وضوح تصویر کامل با ردیاب‌های رادیواکتیو کمتری را ارائه می دهد.

چهارده نفر با آرتریت روماتوئید، آرتریت پسوریاتیک یا استئوآرتریت برای تصویربرداری انتخاب شدند. یاسر عبدالحافز، یکی از محققانی که روی این مطالعه کار می‌کند، نشان می‌دهد که این مطالعه نه تنها امکان تصویربرداری کامل بدن برای آرتروز را نشان می‌دهد، بلکه نشان می‌دهد که چگونه انواع مختلف آرتریت منجر به اثرات التهابی سیستمیک منحصر به فردی می‌شود.

عبد الهافز می‌گوید: “تصویربرداری مولکولی با کل بدن می‌تواند نشانگرهای زیستی موجود در دسترس، سیستمیک و عاملی را ارائه دهد که می‌تواند به رفع چالشهای مهم بالینی در مدیریت جمعیت التهابی آرتریت کمک کند. ارزیابی فعالیت بیماری ورم مفاصل در تمام مفاصل بدن می‌تواند پیامدهای مستقیمی در مرحله بیماری، طبقه بندی خطر، انتخاب درمان و نظارت بر پاسخ درمانی داشته باشد.”

منبع: NEW ATLAS

بامد مرجع تخصصی تجهیزات پزشکی وملزومات مصرفی

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =