هشدار نسبت به تهیه رمدسیویر از مبادی غیررسمی

رییس سازمان غذا و دارو نسبت به تهیه “رمدسیویر” از مبادی غیررسمی هشدار داد و از توزیع بیمارستانی رمدسیویر ایرانی در هفته جاری خبر داد.

دکتر محمدرضا شانه ساز در نشست خبری که در استودیو سلامت وزارت بهداشت و به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، درخصوص دارو و درمان بیماری کرونا، ضمن تاکید براینکه همچنان دارو و درمان مستقیمی برای این بیماری در دنیا شناخته نشده است، تصریح کرد: داروهایی که می توانند در درمان این بیماری موثر باشند، در کشور ما نیز عرضه شده است، انواع داروهای ضد ویروسی و ضد التهاب موثر در این بیماری در کشور ما نیز تولید شده و در دسترس قرار گرفته است. 

وی ادامه داد: مواد اولیه بسیاری از این اقلام یا در کشور تولید می شود و یا شرکت های دانش بنیان اعلام آمادگی کرده اند که می توانند آنها را تولید کنند. پرونده های این موارد در سازمان غذا و دارو دریافت شده و جهت ارائه مجوز در حال بررسی است.  رییس سازمان غذا و دارو درخصوص داروی “رمدسیویر” بیان کرد: به محض اینکه این دارو وارد فهرست رسمی دارویی کشور شد و اجازه یافتیم وارد بازار کنیم، از فاز واردات در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی قرار گرفت.

تاکید آن است که این دارو فقط در بیمارستان و توسط کادر پزشکی مخصوصی که تعریف شده، تجویز می شود. وی تاکید کرد: به تجویزهای خارج از بیمارستان و همچنین عرضه خارج بیمارستانی رمدسیویر به هیچ وجه اعتماد نکنید. در هفته های گذشته انواع وارداتی این و در این هفته (هفته جاری) تولید داخل را به وفور در اختیار بیمارستان هایی که مبتلایان کرونا را پذیرش می کنند و البته با قیمت های متعادل و رسمی، قرار خواهیم داد. 

هشدار نسبت به تهیه داروهای مرتبط با کرونا در خارج از بیمارستان 

دکتر شانه ساز با اشاره به ارقام بسیار بالای عرضه رمدسیویر از مبادی غیررسمی، گفت: در نمونه های گرفته شده از رمدسیویرهایی که از مبادی غیررسمی عرضه می شوند، در اغلب موارد اصلا داروی رمدسیویر نبوده که بخواهد قیمت گزاف داشته باشد. متاسفیم که علیرغم تذکر فراوان سازمان غذا و دارو، همچنان اما سایت ها و افراد سودجو مشغول سو استفاده از خانواده و اطرافیان این بیماران هستند. 

عرضه بیمارستانی رمدسیویر ایرانی از هفته جاری 

رییس سازمان غذا و دارو تاکید کرد: رمدسیویر در کشور تولید می شود و از این هفته به وفور در اختیار دانشگاه ها و بیمارستان های پذیرش کننده بیماران کرونا قرار خواهد گرفت. وی درخصوص داروی اکتمرا که در درمان های کرونا مورد استفاده قرار می گیرد نیز گفت: خوشبختانه این دارو نیز به فور در کشور تولید و عرضه می‌شود و خواهشم آن است با توجه به مصرف بیمارستانی این دارو، افراد در زمینه تهیه آن حتما به مبادی رسمی اعتماد کنند و از تهیه آن در خارج از بیمارستان خودداری کنند.

داروهایی که در خارج از بیمارستان تهیه می شود با توجه به نظارت های ما، هیچ تاییدیه ای از سازمان غذا و دارو ندارند و توصیه به مصرف آنها نیست. عرضه این داروها در خارج از بیمارستان خلاف است و اگر موردی دیده شود، حتما با آن برخورد می شود. 

توزیع ماسک صنعتی در داروخانه ها؛ بزودی 

رییس سازمان غذا و دارو همچنین درخصوص عرضه ماسک به داروخانه ها نیز بیان کرد: هنوز از ماسک های رسمی و صنعتی در داروخانه ها توزیع نشده است. اما طبق توافق با وزارت صمت، از اواخر این هفته یا ابتدای هفته آینده قرار است روزانه حدود دو میلیون ماسک صنعتی با قیمت مصوب در اختیار داروخانه ها قرار گیرد و مصرف کنندگان به سهولت از طریق داروخانه ها به آن دسترسی داشته باشند. یک میلیون و هشتصد تا دو میلیون ماسک نیز در اختیار مراکز درمانی قرار می گیرد. 

بهترین راه پیشگیری از کرونا

 رییس سازمان غذا و دارو با تاکید براینکه بهترین راه مبارزه با کرونا، استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و شست و شوی مرتب دست ها، مجددا به تبلیغات سوء دارو و درمان کرونا در فضایی خارج از بیمارستان ها هشدار داد و گفت: به داروهایی که در فضاهایی در خارج از بیمارستان معرفی و عرضه می شوند، اعتماد نکنید.

ما همه کشور را تحت رصد داریم. داروهایی که وارداتی هستند و خارج از فضای بیمارستان با قیمت های گزاف تحویل داده می شوند، داروهای رسمی نیستند و می توانند عوارض خطرناکی به همراه داشته باشند. دکتر شانه ‌ساز در پاسخ به سوالی درخصوص موثرترین داروی فعلی کووید 19 و وضعیت رمدسیویر، عنوان کرد: هنوز هیچ داروی قطعی که بتواند در درمان کرونا موثر باشد و قطعیت داشته باشد، در دنیا معرفی و مشخص نشده است. حتی داروهایی که مطرح می ‌شوند، بعد از مدتی درباره اثربخشی آن‌ها اظهار تردید می ‌شود. یکی از دلایل مهم این است که نوعا این ویروس، ویروسی است که تغییر ماهیت می‌ دهد و نوع عمل و رفتارش تغییر می ‌کند.

داروهایی که در حال حاضر برای کرونا مطرح می‌ شوند، یکسری داروهای ضدویروس هستند که اثرات کشنده و از بین برنده ویروس را دارند و یک دسته هم داروهایی هستند که التهابات را کم می ‌کنند. از آنجایی که بدن واکنش بسیار جدی و سنگینی را در برابر هجمه این ویروس نشان می ‌دهد، بسیاری از مواقع التهابات شدیدی در مجاری تنفسی به‌ ویژه ریه ایجاد می‌ شود که این واکنش ‌های سنگین منجر به مشکلات تنفسی برای بیماران می ‌شود. وی افزود: درباره رمدسیویر هم درصد درمان بالا نیست و در بهترین حالت 20 درصد اعلام می‌ شود. هنوز هیچ مرجع رسمی بین ‌المللی این دارو را به عنوان دارویی که می‌ تواند در پروتکل‌ ها استفاده شود، نپذیرفته است.‌ 

توزیع واکسن آنفلوآنزا از شهریور ماه 

دکتر شانه ‌ساز درخصوص وضعیت واکسن آنفلوآنزا عنوان کرد: واکسن آنفلوآنزا از شهریور ماه در اختیار قرار می‌ گیرد، ابتدا برای گروه ‌های آسیب ‌پذیر و بیماران خاص و در ادامه برای مصرف عموم در اختیار قرار می‌ گیرد. در عین حال هم اکنون تعدادی از واکسن آنفلوآنزا وارد کشور شده است و در شهریور ماه اولین پارت آن در اختیار معاونت بهداشتی قرار می‌ گیرد تا در اختیار گروه‌ های در معرض خطر قرار گیرد. 

وی افزود: از طرفی امیدواریم تولید داخلی این واکسن در پاییز وارد بازار شود و بخشی از نیاز کشور را تامین کند و در سال‌ های بعد بخش اعظم و یا تمام نیاز کشور از سوی تولید داخل تامین می‌ شود و دیگر نگرانی از بابت اینکه طرف‌ های خارجی به دلیل تحریم یا هر دلیل دیگری تامین این واکسن را مختل کنند، نداریم و خیالمان آسوده می‌ شود. 

کاهش خطر آنفلوآنزا به دلیل استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی کننده 

وی تاکید کرد: در عین حال امسال به دلیل استفاده نسبتا گسترده از ماسک و ضدعفونی کردن مداوم دست‌ ها، خطراتی که سال‌ های قبل برای آلودگی به ویروس آنفلوآنزا احساس می‌ کردیم، بسیار کاهش پیدا می ‌کند. سال‌ های قبل این حجم استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی وجود نداشت. پنج الی 6 برابر سال گذشته پیش‌ بینی واکسن برای مصرف ‌مان کردیم، اما تاکید می‌ کنم که امسال به دلیل اقداماتی که در پیشگیری انجام دادیم، اگر به همین صورت پیش رویم، واکسن آنفلوآنزا می ‌تواند ضرورتی را که در سال‌ های قبل داشته است، نداشته باشد. 

رییس سازمان غذا و دارو درخصوص برخی تبلیغات در فضای مجازی در زمینه واکسن کرونا هشدار داد و گفت: خواهشم این است که واقعا مردم به تبلیغات در فضای مجازی توجه نکنند. این تبلیغات قصد خیری ندارند. درباره تولید و میزان اثربخشی واکسن در دنیا، از سوی مراجع رسمی سوالات بسیار زیاد و بعضا بدون جوابی مطرح است. 

مردم به تبلیغات واکسن کرونا در فضای مجازی توجه نکنند

 دکتر شانه ‌ساز در ادامه، در پاسخ به سوالی درخصوص تبلیغات پیش فروش واکسن کرونا در فضای مجازی، تصریح کرد: خواهشم این است که هموطنان عزیز به تبلیغات دارو و واکسن در فضای مجازی توجه نکنند. این تبلیغات قصد خیری در پی ندارند. در حال حاضر در دنیا در مورد تولید و میزان اثربخشی واکسن کرونا، توسط مراجع رسمی سوالات بسیار زیاد و بعضا بدون جوابی مطرح است. حال اینکه یک نفر اعلام کند که این واکسن را پیش خرید کنید، یقینا قصد سواستفاده دارد و هیچ منبع رسمی و ذی صلاحی آن را تایید نمی ‌کند. 

وی ادامه داد: در عین حال، حتی اینکه مطرح می‌ شود برخی کشورها واکسن را پیش خرید کرده‌ اند، اینطور نیست. یکی دو کشور بیشتر پیش خرید نکردند و موسسات تولید هم اعلام کردند که اگر نتوانستیم واکسن کرونا را تولید کنیم، پول شما سوخت می ‌شود. احتمالا کشورهایی این کار را می کنند که منابع باد آورده دارند. وگرنه هیچ عقل سلیمی پولش را به این صورت خرج نمی‌ کند. آنچه که درباره دوره ایمنی واکسن نیز مطرح شده، بسیار کوتاه است و فرد باید چهار بار در سال واکسن بزند. 

رییس سازمان غذا و دارو درخصوص تخلفات عطاری‌ ها در حوزه کرونا نیز بیان کرد: تاکید می ‌کنم که هنوز هیچ دارویی چه در طب سنتی و چه در داروهای شیمیایی وجود ندارد که مجوز و تاییدیه ‌ای از سازمان غذا و دارو به عنوان مرجع رسمی صدور مجوزهای دارو در کشور، داشته باشد. بارها هم این موضوع را تکرار کردیم. موارد زیادی در این زمینه مطرح شده، اما هنوز کسی مجوزی دریافت نکرده است. 

وی درخصوص وضعیت داروی بیماران خاص نیز بیان کرد: در اینکه تحریم‌ ها مشکلاتی در جهت تهیه داروها ایجاد کرده، شکی نیست و همیشه نسبت به این موضوع که تحریم ‌ها بیماران ما را مورد هدف قرار داده است، در مجامع بین ‌المللی گلایه کرده‌ ایم. خصوصا در بحث کرونا که مشکلات حمل و نقل هم مزید بر علت شده است. البته داروهای بیماران خاص در داروخانه‌ های خاصی عرضه می ‌شود و داروخانه‌ های عمومی آن را عرضه نمی ‌کنند.

در عین حال، اولویت ما در تامین دارو با توجه به ارزی که به صورت کاملا برنامه ریزی شده و میلی‌ متری به ما ارائه می ‌شود، داروهای بیماران خاص است. البته علیرغم اینکه سال‌ هاست که نمونه ‌های تولید داخلی این داروها در کشور وجود دارد و مصرف شده و عوارض خاصی از آن‌ها گزارش نشده است، اما باز هم می‌بینیم که برخی همکاران پزشک و بیماران اصرار دارند که داروهای برند خارجی را مصرف کنند و این موضوع را به عنوان کمبود اعلام می‌ کنند.

این درست نیست که در حالی که داریم با مشکلات ارزی سروکله می‌ زنیم، داروی خارجی مشابه تولید داخلی را وارد کنیم. دارویی که 10 سال وارد بازار شده و مشکلات بیماران را حل می‌ کند، اصرار به تهیه نوع خارجی آن به دور از انصاف است. رییس سازمان غذا و دارو درخصوص وضعیت واکسن کرونای تولید روسیه، گفت: هر کشوری که بتواند واکسن کرونا را تولید کند، در درجه اول آن را برای هموطنان خودش استفاده می ‌کند.

البته ما هم درصدد گرفتن دانش فنی جدید که ممکن است وجود داشته باشد، هستیم. البته شرکت‌ های ما می ‌دانند که در چه مسیر و با چه روشی در روسیه کار شده است. در عین حال اگر میزان تولید آن‌ها بالا رود و تا آن زمان تولید داخلی خودمان به نتیجه نرسیده باشد، از آن منابع هم استفاده می‌ کنیم. 

غذاهای چرب و سرخ کردنی نخورید

 دکتر شانه‌ ساز با اشاره به برخی توصیه ‌های تغذیه ‌ای در دوران کرونا، گفت: توصیه اصلی ما این است مردم از موادغذایی چرب و محرک و سرخ کردنی‌ ها استفاده نکنند؛ چرا که می ‌تواند موجب تحریک سیستم ایمنی شود و حساسیت را بیشتر کند. نگرانی اصلی ما این است که افراد چاق در برابر این بیماری بیشتر مورد هجمه قرار می گیرند و خواهشمان این است که رژیم غذایی سالم استفاده شود و بحث کنترل و کاهش وزن به ویژه در این روزها که امکان فعالیت کمتر شده است، مورد توجه قرار گرفته و روی رژیم غذایی بیشتر دقت شود. 

وی درخصوص برخورد با متخلفان در بازار ناصر خسرو یا عطاری ‌ها که اقدام به عرضه داروی کرونا می‌ کنند، گفت: برخورد با متخلفان، روند کاملا قانونی دارد و مراجع قانونی ذی صلاح بر اساس نوع  تقلب و تخلف و میزان تخلف و تقلب، جرایم قانونی را به عنوان حکم صادر می ‌کنند و برخورد با متخلفان صورت می ‌گیرد. این روند مرتبا به صورت روزمره انجام می‌ شود. رییس سازمان غذا و دارو درخصوص عرضه ماسک در داروخانه‌ ها، بالاتر از نرخ مصوب، گفت: ماسک صنعتی از اواخر این هفته یا اوایل هفته آینده در داروخانه‌ ها عرضه خواهد شد و قطعا  نرخ مصوبی که سازمان حمایت از مصرف کنندگان اعلام می ‌کند، مبنا خواهد بود.

البته درباره گرانفروشی ماسک در داروخانه‌ ها هم صحبت‌هایی شد، اما ما این اظهارنظرهای بدون استناد را منطقی نمی ‌دانیم و باید دید خرید داروخانه از کدام شرکت و بر اساس چه قیمتی بوده است و باید دید بر اساس سودی که در مجامع رسمی و ذی‌ صلاح پیش‌ بینی شده، باید بررسی کرد که قیمت ماسک در داروخانه قانونی بوده یا بالاتر از نرخ مصوب بوده است و بر اساس آن برخورد شود. بنابراین، اطلاعات باید کامل باشد. زیرا وقتی می‌‌خواهیم شکایت را به مرجع قضایی ارسال کنیم، از ما و فرد شکایت شده مدرک درخواست می‌کنند. 

منبع: وزارت بهداشت

بامد مرجع تخصصی تجهیزات پزشکی و ملزومات مصرفی

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهی در “هشدار نسبت به تهیه رمدسیویر از مبادی غیررسمی

  1. در بازار ناصر خسرو یا عطاری ‌ها که اقدام به عرضه داروی کرونا می‌ کنند واقعا باید برخورد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 15 =