دستگاه اکسیژن سنج انگشتی در آستانه صادرات

یک شرکت دانش بنیان که موفق به تامین بخشی از دستگاه اکسیژن سنج انگشتی در شرایط کرونا شده در صدد است محصول خود را صادر کند.

محسن صدری رئیس هیئت مدیره شرکت دانش بنیان تولید کننده پالس اکسیمتر انگشتی اظهار کرد: ۱۰ سال است که این شرکت فعالیت می‌کند که در این مدت هفت محصول دانش بنیان «های تک» به تولید رسانده است.

وی با بیان اینکه در سال ۹۵ مقارن با دانش بنیان شدن این شرکت سه محصول در سبد تجهیزات پزشکی قرار گرفت که به بازار عرضه شدند، بیان کرد: یکی از پرتیراژترین محصولاتی که در این شرکت به تولید می‌رسد، پالس اکسیمتر در راستای اندازه گیری اکسیژن خون است.

وی با بیان اینکه پالس اکسیمتری که در این شرکت به تولید می‌رسد از نوع پالس اکسیمتر انگشتی است، بیان کرد: پیش از شیوع کرونا پالس اکسیمتر این شرکت به بازار وارد شده بود.

صدری با تاکید بر اینکه کشور در شرایط عادی به ۵۰-۶۰ هزار پالس اکسیمتر نیاز دارد، بیان کرد: قطعاً در این شرایط بحرانی این نیاز دوتا سه برابر شده است.

وی با بیان اینکه شرکت ما تنها تولید کننده پالس اکسیمتر انگشتی است که اکنون در این شرایط وارد عرصه رفع نیاز بیمارستان‌ها، مراکز درمانی و مصارف خانگی شده است، بیان کرد: ما در صدد برآمده‌ایم که تولیدات خود را در این شرایط افزایش دهیم تا کمتر نیاز به واردات صورت بگیرد.

رئیس هیئت مدیره شرکت دانش بنیان تولیدکننده تجهیزات پزشکی خاطر نشان کرد: ما هم با توجه به اینکه بازار تجهیزات پزشکی داخلی را هدف قرار داده‌ایم تا نیاز به واردات نداشته باشیم تولیدات خود را افزایش دادیم به طوری که در ماه ۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه پالس اکسیمتر انگشتی را تولید می‌کنیم. این افزایش ظرفیت تا دو ماه آینده به ۱۰ هزار دستگاه در ماه می‌رسد.

وی افزود: ما در سال ۹۸ تولید پالس اکسیمتر را آغاز کردیم و حدود یک سال قبل از آن تست‌های بالینی در حال انجام بود از این رو توانستیم دانش فنی دستگاه را به دست بیاوریم و اکنون در زنجیره تامین محصولات مرتبط با کرونا باشیم.

وی با اشاره به قیمت دستگاه نسبت به نمونه‌های خارجی گفت: این دستگاهی که طراحی کرده‌ایم نسبت به نمونه‌های خارجی از قیمت پایینی برخوردار است به طوری که حتی از نمونه چینی هم ارزان‌تر و از کیفیت بالایی برخوردار است.

وی ادامه داد: معمولاً نمونه‌های آلمانی سه چهار برابر از نمونه‌های ما گران‌تر هستند از این رو استفاده از این دستگاه می‌تواند خیلی به صرفه باشد.

به گفته وی، البته که وزارت بهداشت قراردادی مبنی بر تامین دستگاه با این شرکت منعقد نکرده ولی محصولات تولیدی ما در بازار موجود است که بیمارستان‌ها، مراکز درمانی و افراد می‌توانند آن را با قیمت پایین تهیه کنند.

وی ادامه داد: ممکن است به زودی هیئت امنای ارزی با این شرکت برای تامین دستگاه وارد قرارداد شوند تا بخشی از نیاز کشور و وزارت بهداشت را مرتفع کنیم.

برنامه‌ریزی برای صادرات پالس اکسیمتر انگشتی

وی با تاکید بر اینکه ما همواره به تامین نیاز در کشور اکتفا نمی‌کنیم و به فکر توسعه محصولات خود در بازارهای کشورهای دیگر هستیم، بیان کرد: از این رو بازاریابی بین‌المللی را شروع کردیم تا سه الی چهار ماه آینده نتیجه آن محقق می‌شود.

وی با اشاره به کشورهایی که می‌توانند مقصد صادراتی این محصول باشند، گفت: کشورهای همسایه، عراق، حوزه خلیج فارس، امارات، کویت، قطر، ارمنستان، آذربایجان از جمله کشورهایی هستند که کارهای اولیه را برای صادرات انجام داده‌ایم.

وی افزود: به این کشورها نمونه‌هایی از دستگاه ارسال شده که منتظر مجوز از آن کشورها هستیم تا صادرات در مقیاس بزرگ را انجام دهیم.

به گفته صدری، در صدد هستیم مجوزهای CE را دریافت کنیم تا بتوانیم به راحتی و بدون معطلی صادرات داشته باشیم.

وی با بیان اینکه معاونت علمی و فناوری در امور بروکراسی اداری از این شرکت حمایت کرده است، بیان کرد: این حمایت‌ها باعث شد که به تولید انبوه برسیم.

مقایسه اپلیکیشن‌ها با دستگاه پالس اکسیمتر

وی در پاسخ به اینکه آیا اپلیکیشن‌ها که اکسیژن خون را اندازه گیری می‌کنند در برابر دستگاه پالس اکسیمتر دقت کافی دارند یا خیر، بیان کرد: این اپلیکیشن‌ها دقت پایینی دارند و در اندازه گیری خطا دارند در اصل استاندارد این محصول با دقت زیر ۴ درصد است و با این دقت اکسیژن خون را گزارش می‌دهند.

منبع: خبرگزاری مهر

بامد مرجع تخصصی تجهیزات پزشکی و گردشگری سلامت

امتیازدهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 14 =