درمان پوکی استخوان با استفاده از یک هورمون طبیعی

پوکی استخوان بافت استخوانی را تخریب می‌کند و در نتیجه استخوان‌ها ضعیف و به راحتی شکسته می‌شوند.

اما با استفاده از یک هورمون طبیعی، ممکن است امید جدیدی برای درمان این بیماری وجود داشته باشد؛

در حال حاضر، داروهایی که به نام بیس فسفونات‌ها شناخته می‌شوند، که رایج ترین نوع داروی پوکی استخوان هستند. متأسفانه، آنها تعدادی عوارض جانبی ناخوشایند ایجاد می‌کنند و بر روی برخی افراد به خوبی کار نمی‌کنند.

دانشمندان در امپریال کالج لندن در جستجوی جایگزینی موثرتر و آسان‌تر، اخیراً هورمونی به نام کیس پپتین را بررسی کردند که به طور طبیعی توسط بدن تولید می‌شود.

تحقیقات قبلی نشان داد که تزریق کیس پپتین توسط افراد مورد آزمایش به خوبی تحمل می‌شد و هیچ عارضه جانبی قابل توجهی نداشت.

در یکی از آزمایشات مطالعه جدید، ۲۶ مرد ۱۸ تا ۳۶ ساله به مدت ۹۰ دقیقه کیس پپتین را به صورت داخل وریدی دریافت کردند. آنها همچنین یک دارونما را در طی یک جلسه یک ساعت و نیم دیگر دریافت کردند.


ابتلا به پوکی استخوان بیشتر از سایر بیماری های غیرواگیر است


در هر دو مورد، شیمی خون آنها هر ۳۰ دقیقه یک بار کنترل می‌شد. مشخص شد زمانی که آنها این هورمون را دریافت کردند، بدن آنها به طور متوسط ۲۴ درصد استئوبلاست بیشتری تولید کرد که سلول‌های استخوان ساز هستند.

پوکی استخوان معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که بین استئوبلاست‌ها و استئوکلاست‌های فرد، که دومی سلول‌های تجزیه‌کننده استخوان هستند، عدم تعادل وجود داشته باشد.

در حالی که استئوکلاست‌ها معمولاً عملکرد مفیدی دارند، زمانی که تعداد آنها از استئوبلاست‌ها بیشتر شود، به سادگی استخوان‌ها را ضعیف می‌کنند.

برای آزمایش دیگری که توسط تیمی در دانشگاه جنوب دانمارک انجام شد، کیس پپتین به سلول‌های استخوانی در ظروف پتری اضافه شد.

در این مورد، این هورمون نه تنها فعالیت استئوبلاست‌ها را تقویت می‌کند، بلکه فعالیت استئوکلاست‌ها را مهار می‌کند.

دکتر الکساندر کامنینوس، دانشمند ارشد، می‌گوید: این روزهای بسیار ابتدایی است، اما امیدواریم که این نتایج اکتشافی جدید را در مطالعات آینده با هدف نهایی بررسی کنیم که آیا کیس پپتین می‌تواند یک گزینه جدید درمانی ایمن و مؤثر برای پوکی استخوان باشد یا خیر.

منبع: newatlas

بامد مرجع تخصصی تجهیزات پزشکی و ملزومات مصرفی

۵/۵ - (۵ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 1 =