تولید پانسمان چشمی با سلول بنیادی جفت جنین

محققان یک شرکت دانش بنیان در پارک فناوری پردیس موفق به ساخت پانسمان چشمی از سلولهای بنیادی جفت جنین شدند که بیماریهای قرنیه چشم را سریع بهبود می بخشد.

احسان سیدجعفری دکترای بیوتکنولوژی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان در پارک فناوری پردیس در خصوص محصول جدید این شرکت گفت: در این شرکت موفق شدیم با استفاده از سلولهای پرده آمنیوتیک یا پرده کیسه آب جنین، پانسمان بیولوژیک برای چشم تولید کنیم.

وی افزود: محصول پانسمان بیولوژیک پرده آمنیوتیک خشک با فناوری بیوتکنولوژی (زیست فناوری) به صورت استریل، بدون آلودگی و ویروس تولید شده است.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان در پارک فناوری پردیس با بیان اینکه به زودی این محصول به بازار می رسد، بیان کرد: برای اطمینان از سلامت محصول و عدم آلودگی آن به عوامل ویروسی مثل ایدز ، هپاتیت B و C، TP و HTLV روی نمونه خون مادر دهنده جفت آزمون ویرولوژی به روش پیشرفته و دقیق Real Time PCR گذاشته شد و روی محصول نهایی آزمون های استریلیتی و اندوتوکسین انجام گرفت.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران باتاکید بر اینکه قبل از ورود به بازار، این محصول بعد از تولید نهایی و بسته بندی با اشعه گاما در سازمان انرژی اتمی استریل سازی می شود و تا زمان مصرف در بسته بندی دو لایه ای که دارد استریل می ماند، عنوان کرد: از سال ۹۷ که نمونه اولیه آن تولید شد تاکنون در مراحل تحقیق و آزمون های مولکولی بوده که نتایج این آزمایش ها، عدم سمیت و عدم سرطان زایی محصول را نشان داد.

وی با اشاره به ویژگی های این محصول گفت: پانسمان چشمی بیولوژیکی که در این شرکت دانش بنیان به تولید رسیده قابلیت ترمیم لایه سلولی اپیتلیال قرنیه (سلول هایی که مسئولیت ایجاد لایه شفاف در سطح قرنیه را دارند) را دارد.

سیدجعفری با تاکید بر اینکه این محصول قبل از تولید روی چشم چند خرگوش مورد تست و آزمایش قرار گرفت، بیان کرد: مرحله مطالعات بالینی این محصول در انسان زیر نظر انجمن چشم پزشکی ایران انجام شد و نتایج بسیار خوبی در زمینه ترمیم ضایعات چشمی به دست آمد.

وی با بیان اینکه مجوز تولید و فروش پانسمان چشمی بیولوژیک از سازمان غذا و دارو اخذ شده، ادامه داد: زمانیکه قرنیه چشم مورد جراحی قرار می گیرد می توان برای بهبودی از این پانسمان استفاده کرد.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان در پارک فناوری پردیس با بیان اینکه این پانسمان شباهت زیادی به ماتریکس برون سلولی طبیعی قرنیه انسان و ماتریکس برون سلولی پرده آمنیوتیک دارد، بیان کرد: همین باعث می شود که فرایند ترمیم با استفاده از این پانسمان کیفیت بسیار خوبی داشته باشد و در صورت استفاده صحیح از این محصول و مهارت جراح چشم پزشک در کارگذاری آن بافت ترمیم یافته تفاوتی با بافت سالم پیش از ضایعه نداشته باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران خاطر نشان کرد: معمولاً از این پانسمان در آسیب های جزئی سطح قرنیه، سوختگی حرارتی یا سوختگی با مواد شیمیایی، بیماری های چشمی حاصل از بیماری عفونی و… استفاده می شود.

مدیر این شرکت دانش بنیان ادامه داد: این پانسمان با ایجاد بستر مناسب برای رشد مجدد سلول های شفاف اپیتلیال قرنیه علاوه بر کاهش درد بیمار منجر به ترمیم کامل قرنیه و حفظ بینایی بیمار می شود.

سیدجعفری خاطر نشان کرد: محصولات مشابه پرده آمنیوتیک خشک در کشورهای توسعه یافته مثل آمریکا و انگلستان تولید می شود ولی با توجه به قیمت تمام شده بالای محصولات تولید شده در این صنعت، قیمت این محصولات بسیار بالا است و برای وارد کنندگان صرفه اقتصادی ندارد که آن را وارد کنند.

وی با بیان اینکه کشور های با تکنولوژی ضعیف تر هم محصولات با کیفیتی تولید نمی کنند در نتیجه در زمینه تولید یا واردات این محصول در کشور تا حدودی خلاء محصول وجود دارد، بیان کرد: قیمت فروش یک نمونه مشابه پرده آمنیوتیک خشک در آمریکا بیش از ۶۰۰ دلار است در حالی که با توجه به امکانات موجود در کشور و مواد اولیه مصرفی داخلی و نیروی کار متخصص ارزان این محصول را می توان با قیمت کمتر از ۵۰۰ هزار تومان تولید و با سود معقول به بازار ارائه کرد.

سیدجعفری با اشاره به مزیت های رقابتی این محصول گفت: قیمت پایین، استفاده از مواد اولیه مصرفی داخلی از مزیتهای رقابتی این طرح به شمار می روند.

مدیر این شرکت دانش بنیان خاطر نشان کرد: دانش فنی تولید این محصول در شرکت به طور کامل توسط بخش تحقیق و توسعه کسب شده و محصول برای تولید به بخش تولید بافت شرکت تحویل شده و چندین بچ از آن با موفقیت تولید شده است.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان در پارک فناوری پردیس با بیان اینکه از این پانسمان در ترمیم زخم های صعب العلاج چشمی استفاده می شود، بیان کرد: تولید پانسمان بیولوژیک با استفاده از پرده آمنیوتیک استحصال شده از جفت حاصل از زایمان سزارین به منظور ترمیم زخم های صعب العلاج چشمی و پوستی بکار می رود و به زودی به بازار می رسد.

منبع: خبرگزاری مهر

5/5 - (11 امتیاز)

دیدگاهی در “تولید پانسمان چشمی با سلول بنیادی جفت جنین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =