توصیه‌هایی برای ضعف و خستگی بدن در بهبود یافتگان کرونا

همه افراد از این حقیقت آگاهی دارند که بیماری کووید 19 موجب احساس ضعف و خستگی زیاد می‌شود و ممکن است در برخی بهبودیافتگان برای مدت زمان طولانی این ضعف ادامه پیدا کند و به‌بروز مشکلات دیگر منجر شود.

سه دلیل عمده برای احساس ضعف و خستگی بعد از ابتلا به بیماری کووید 19 وجود دارد که شامل عدم تغذیه مناسب، بار ویروسی و استرس وارد شده بر بدن می‌باشد.

برای مقابله با این مشکل لازم است فرد با شرایط خود مدارا کرده و به نکات مراقبتی برای حفظ سلامت بدن بیشتر توجه داشته باشد.

تغذیه مناسب برای بهبود یافتگان

روزنامه تایمزآو ایندیا در گزارشی به راهکارهای ساده‌ای اشاره کرده که نشان می‌دهد چگونه تغذیه خوب می‌تواند به بهبود سریعتر حال افراد پس از درمان بیماری شان کمک کرد.

کالری

مصرف مواد غذایی غنی از انرژی مهم است. زیرا به فرد کمک می‌کند تا انرژی خود را بازیابی کرده و به فعالیت های معمول خود ادامه دهد.

کربوهیدرات‌ها همچون سوخت برای بدن عمل می‌کنند. بنابراین لازم است که مواد غذایی مانند سیب زمینی، غلات کامل، عدس و سایر چربی های خوب در رژیم غذایی روزانه گنجانده شود.

پروتئین

پروتئین‌ها اجزای سازنده بدن به حساب می آیند و هنگام مقابله با بیماری، ضایعات عضلانی زیادی در بدن رخ می‌دهد.

بنابراین مهم است نسبت به پروتئین مصرفی دقت داشت تا ماهیچه را برای مقابله با بیماری تحریک کرده و از تحلیل رفتن مداوم ماهیچه‌ها جلوگیری کرد.

برای طی کردن روند بهبودی لازم است رژیم غذایی به ازای هر کیلوگرم وزن بدن حاوی 1.5 گرم پروتئین باشد. از مواد غذایی مانند عدس، حبوبات، غلات کامل، تخم مرغ، گوشت ماهی و مرغ مصرف کنید.

امگا 3

امگا 3 به کاهش التهاب کمک می‌کند زیرا بدن هنگام مقابله با هرگونه عفونت دچار التهاب قابل توجهی می‌شود.

خوراکی های غنی از امگا 3 شامل دانه های چیا، گردو، دانه کتان، برخی انواع ماهی و روغن سویاست. همچنین می‌توان پس از بهبودی برای مدت دو ماه از مکمل‌های امگا 3 مصرف کرد.

مراقبت از سلامت روده

درصورتیکه عفونت وارد روده شده باشد، میکروبیوم آن را تغییر داده می‌شود. به همین دلیل است که اکثر افراد در دوران بیماری با مشکلاتی مانند سوء هاضمه و اسهال مواجه می‌شوند.

برای مراقبت از سلامتی بهتر است پروبیوتیک ها و پری بیوتیک‌ها در رژیم غذایی گنجانده شود.

ویتامین D

این ویتامین در بهبود عملکرد سیستمهای مختلف بدن کارایی دارد. همچنین مصرف آن برای حفظ سلامت استخوان، تقویت سیستم ایمنی، کاهش وزن و عملکرد صحیح هورمون ها ضروری است.

تامین آب بدن

تامین آب مورد نیاز بدن در روند سریع بهبودی حائز اهمیت است. نوشیدن آب به بدن کمک می‌کند تا مواد مغذی را بهتر در بدن پخش کرده و از طریق ادرار و تعریق نیز مواد سمی را از بدن دفع کند.

علاوه بر اینها داشتن خواب کافی در طول شب از دیگر نکات مهمی است که به بهبود ضعف و خستگی بیمار کمک می‌کند.

منبع: isna

بامد مرجع تخصصی تجهیزات پززشکی و ملزومات مصرفی

5/5 - (8 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 19 =