تست PCR یا آزمایش PCR

تست PCR یا آزمایش واکنش زنجیره‌ای پلیمراز برای شناسایی مواد ژنتیکی موجود زنده خاص مانند ویروس انجام می‌شود.

تست PCR در صورت ابتلای فرد ، وجود ویروس را تشخیص می دهد. این آزمایش همچنین می تواند قطعات ویروس را حتی پس از پاکسازی بیماری و ابتلا ، تشخیص دهد.

تست PCR  کرونا کووید ۱۹ چیست؟

تست PCR  کرونا کووید-۱۹ آزمایشی است که برای تشخیص افرادی که در حال حاضر به ویروس  SARS-CoV-2 آلوده شده‌اند انجام می‌شود و به نام ویروس کرونا کووید-۱۹ شناخته می‌شود.

تست PCR کرونا یک آزمایش “استاندارد ” برای تشخیص  کووید-۱۹  است و اکنون دقیق‌ترین و مطمئن ترین تست کرونا در دنیا است.

چه کسانی باید تست PCR کرونا کووید ۱۹ دهند؟

کسانی که علائم بیماری کرونا COVID-19 دارند.

اگر ۱۵ دقیقه یا بیشتر در فاصله دو متری از فردی باشید که آزمایش کرونا Covid-19 مثبت داشته است، نیاز به تست کرونا خواهید داشت.

جزئیات تست PCR کرونا

سه مرحله اصلی برای تست PCR کرونا کووید-۱۹ وجود دارد:

  • نمونه گیری یا جمع آوری نمونه
  • استخراج ماده ژنتیکی
  • PCR

جمع آوری نمونه با استفاده از یک سواب برای جمع آوری مواد تنفسی موجود در بینی شما انجام می شود. یک سواب حاوی نوک نرم روی یک چوب بلند و انعطاف پذیر است که به بینی شما وارد می شود.

انواع مختلفی از سواب بینی وجود دارد از جمله سواب بینی که نمونه ای را بلافاصله در داخل سوراخ های بینی و سواب های حلق حلقی شما را جمع می کند که برای جمع آوری بیشتر به حفره بینی می رود.

هر دو نوع سواب برای جمع آوری مواد آزمایش COVID-19 PCR کافی است.

پس از جمع آوری ، سواب در یک لوله مهر و موم شده و سپس به آزمایشگاه ارسال‌می شود.

هنگامی که یک تکنسین آزمایشگاهی نمونه را دریافت می‌کند ، فرایندی به نام استخراج را انجام می‌دهند که ماده ژنتیکی را از نمونه جدا می‌کند از جمله ماده ژنتیکی هر ویروسی که وجود دارد.

سپس مرحله PCR از مواد شیمیایی ویژه و دستگاه PCR به نام سیکلر حرارتی استفاده می‌کند که باعث ایجاد واکنشی می‌شود که میلیون ها نسخه از قسمت کوچکی از ماده ژنتیکی ویروس SARS-CoV-2 را تولید می‌کند.

در طی این فرآیند ، اگر ویروس  SARS-CoV-2 در نمونه وجود داشته باشد ، یکی از مواد شیمیایی نور فلورسنت تولید می‌کند.

این نور فلورسنت یک “سیگنال” است که توسط دستگاه PCR تشخیص داده می‌شود و از نرم افزار ویژه برای تفسیر سیگنال به عنوان نتیجه آزمایش مثبت استفاده می‌شود.


نتیجه تست PCR کرونا کووید-۱۹ به چه معناست؟

نتیجه مثبت تست PCR کرونا به این معنی است که به احتمال زیاد شما COVID-19 دارید.

اکثر افراد بیماری خفیف دارند و می توانند بدون مراقبت پزشکی در خانه با خیال راحت بهبود یابند. در صورت بدتر شدن علائم یا سوالی یا نگرانی با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود تماس بگیرید.

نتیجه آزمایش منفی بدین معناست که شما در زمان انجام تست PCR احتمالاً COVID-19 نداشته اید.

با این حال ، ممکن است به SARS-CoV-2 آلوده باشید اما ویروس کافی در بدن نداشته باشید تا با آزمایش تشخیص داده شود.

به عنوان مثال ، اگر اخیراً آلوده شده باشید اما هنوز علائمی ندارید ، این اتفاق می‌افتد. یا اگر بیش از یک هفته قبل از آزمایش COVID-19 داشته باشید ، ممکن است اتفاق بیفتد.

بخاطر داشته باشید که آزمایش منفی به این معنی نیست که شما برای هر مدتی ایمن هستید. بعد از آزمایش می‌توانید در معرض COVID-19 قرار بگیرید ، آلوده شوید و ویروس SARS-Cov-2 را به دیگران منتقل کنید.

اگر آزمایش شما مثبت است ، با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود صحبت کنید ، در خانه بمانید و خود را از دیگران جدا کنید. اگر تست شما منفی است ، به اقدامات خود برای محافظت از خود و دیگران در برابر ابتلا به COVID-19 ادامه دهید.


نتایج آزمایش COVID-19 PCR چقدر زود در دسترس است؟

شما می‌توانید نتایج تست کرونا را از ۲۴ ساعت پس از جمع آوری نمونه دریافت کنید ، اما ممکن است بسته به مدت زمان رسیدن نمونه به آزمایشگاه و تعداد نمونه‌های دیگر در صف آزمایش ، چند روز طول بکشد.

مزایای تست COVID-19 PCR چیست؟

مزایای اصلی تست COVID-19 PCR دقت و قابلیت اطمینان آن است. تست PCR دقیق ترین آزمایش موجود برای تشخیص کرونا COVID-19 است.

آیا موارد منفی در تست COVID-19 وجود دارد؟

از آنجا که این آزمایش قادر به شناسایی مقدار بسیار کمی از مواد ویروسی است ، می تواند قطعات ویروس SARS-CoV-2 را حتی پس از بهبودی از COVID-19 ادامه دهد و دیگر مسری نیست.

بنابراین اگر در گذشته مبتلا به COVID-19 بوده‌اید ، ممکن است آزمایش مثبت خود را ادامه دهید ، تا دیگر نتوانید ویروس SARS-CoV-2 را به دیگران انتقال دهید.

تست COVID-19 PCR چگونه با سایر آزمایشات موجود کرونا مقایسه می‌شود؟

در اصل ، دو نوع آزمایش وجود دارد ، آزمایش های تشخیصی و آزمایش های آنتی بادی.

آزمایشات تشخیصی به شما نشان می‌دهد که آیا مبتلا به عفونت COVID-19 فعال (فعلی) هستید.

آزمایش آنتی بادی به شما می گوید که شما قبلاً COVID-19 داشته اید.

آزمایش های تشخیصی کرونا کووید-۱۹

تست PCR:

این آزمایش برای وجود ماده ژنتیکی ویروس واقعی یا قطعات آن هنگام تجزیه است. این مطمئن ترین و دقیق ترین آزمایش برای تشخیص عفونت فعال است.

آزمایش آنتی ژن:

این آزمایش ، تکه های پروتئین موجود در سطح ویروس به نام آنتی ژن ها را تشخیص می دهد.

آزمایش های آنتی ژن معمولاً سریع در نظر گرفته می شوند و فقط ۱۵ تا ۳۰ دقیقه به طول می انجامند اما دقت آنها نسبت به آزمایش PCR کمتر است.

آزمایشات سریع آنتی ژن زمانی دقیق تر است که در طی چند روز از شروع علائم استفاده شود ، یعنی زمانی که بیشترین مقدار ویروس در بدن شما وجود دارد.

از آنجا که این آزمایش به اندازه آزمایش PCR دقیق نیست ، در صورت منفی بودن آزمایش آنتی ژن ، ممکن است ارائه دهنده خدمات بهداشتی شما برای تأیید نتیجه منفی آزمایش ، آزمایش PCR را سفارش دهد.

آزمایش آنتی بادی:

آزمایش آنتی بادی (سرولوژی): این آزمایش ها تشخیص می دهد که آیا شما به سیستم ایمنی بدن (آنتی بادی) پاسخ داده اید.

این بدان معنی است که شما ویروس داشته اید و بدن شما (سیستم ایمنی بدن ، به ویژه آنتی بادی ها) حمله ای برای مبارزه با آن انجام داده است.

این آزمایش آنتی بادی ها را تشخیص می دهد. به طور معمول حدود یک هفته پس از آلوده شدن طول می کشد تا آنتی بادی های کافی برای شناسایی در خون ایجاد شود. به همین دلیل ، نباید از این آزمایش برای تشخیص عفونت فعال استفاده شود.

چگونه می توانم از کجا آزمایش COVID-19 را دریافت کنم؟

اگر علائم COVID-19 دارید یا در معرض افرادی هستید که علائمی دارند یا آزمایش آنها مثبت است ، ممکن است بخواهید آزمایش شوید. ابتدا با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود صحبت کنید.

آنها علائم شما را شخصاً یا با قرار ملاقات ویدیویی بررسی می کنند. ارائه دهنده سفارش آزمایش را می دهد و به شما می گوید که کجا می توانید آزمایش شوید.

منبع: آزمایشگاه پاتوبیولوژِی توانا

۵/۵ - (۲۷ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 + پنج =