بهبود کیفیت هوا خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش می‌دهد

بر اساس نتیجه مجموعه‌ای از مطالعات، بهبود کیفیت هوا می‌تواند عملکرد شناختی را بهبود بخشد و خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش دهد.

در حالی که مطالعات قبلی آلودگی طولانی مدت هوا را با تجمع پلاک های مغزی مرتبط با بیماری آلزایمر مرتبط می‌دانند، محققان می‌گویند این مطالعات جدید اولین مطالعاتی هستند که این ارتباط را ثابت می‌کنند.

کنفرانس بین المللی آلزایمر روز دوشنبه در بیانیه ای هر دو مورد افزایش آلودگی هوا و افزایش موارد ابتلا به زوال عقل در سراسر جهان را از بحران های بهداشت عمومی اعلام کرد.

«کلر سکستون»، مدیر برنامه های علمی و اطلاع رسانی انجمن آلزاایمر، در یک بیانیه مطبوعاتی تاکید کرد: آلودگی هوا برای مغز و سلامت کلی مضر است، اما جالب اینجاست که اکنون شاهد داده هایی هستیم که نشان می‌دهد بهبود کیفیت هوا در واقع خطر زوال عقل را کاهش می‌دهد.

یافته های کلیدی مطالعات اخیر نشان می‌دهد کاهش ریزگردها و آلاینده های مرتبط با ترافیک در مدت 10 سال با 26 درصد کاهش خطر ابتلا به زوال عقل در زنان مسن آمریکا و کاهش 15 درصدی خطر ابتلا به زوال عقل در مردم فرانسه مرتبط است.

در یک مطالعه محققان کاهش غلظت PM 2.5 را در فاصله زمانی میان سال های 1990 و 2000 مشاهده کردند و آن را با کاهش 15 درصدی خطر همه عواملی که موجب ابتلا به زوال عقل می‌شود، مرتبط دانستند.

علاوه بر این مطالعه ای با حضور بیش از سه هزار فرد عاری از زوال عقل، برای بررسی ارتباط آلودگی طولانی مدت هوا و افزایش پلاک های بتا آمیلوئید در مغز انجام شد.

محققان به عنوان بخشی از این مطالعه، آلودگی هوا را در نزدیکی خانه افراد شرکت کننده در مطالعه تجزیه و تحلیل کردند و آنها را برای مدت 20 سال دنبال و میزان بتا آمیلوئید را در خون آنها اندازه گیری کردند.

محققان گفتند: این مطالعه اولین تحقیقی است که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلاینده های هوا را با سطوح بالاتر بتا آمیلوئید در خون مرتبط می‌شناسد. 

محققان گفتند: یافته های ما نشان می‌دهد آلودگی هوا می‌تواند عامل مهمی در بروز زوال عقل باشد.

آنها افزودند: بسیاری از سایر عوامل تأثیرگذار بر زوال عقل قابل تغییر نیستند، اما کاهش قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا ممکن است با خطر کمتر ابتلا به زوال‌عقل همراه باشد.

زوال‌عقل ( dementia)، اختلال مزمن و گاهی حاد فرایندهای روانی به علت بیماری عضوی مغز که با تغییر شخصیت و موقعیت‌ ناشناسی و اختلال در حافظه و داوری و اندیشه همراه است.

شایع‌ترین نوع آن، زوال عقل سالخوردگی یا بیماری آلزایمر است. از دیگر عوامل ایجاد دمانس می‌توان از سکته مغزی و بیماری‌های غیرشایع ولی معروف مانند جنون گاوی نام برد. طبق تعریف، این بیماری عبارت است از تخریب پیش رونده کارکردهای شناختی که در زمینه‌ای از هشیاری کامل بروز می‌کند.

منبع: irna

بامد مرجع تخصصی تجهیزات پزشکی و ملزومات مصرفی

5/5 - (14 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + یازده =