افزایش 10 برابری ظرفیت تولید محلول های ضدعفونی

رییس سازمان غذا و دارو گفت: ظرفیت تولید محلول های ضدعفونی کننده درحال حاضر نسبت به اسفندماه سال گذشته به ۱۰ افزایش یافته است.

دکتر محمدرضا شانه‌ساز در جلسه ای که با حضور حجت الاسلام والمسلمین درویشیان، رییس سازمان بازرسی کل کشور، برگزار شد، با اشاره به اینکه کشور ما نسبت به برخی کشورهای مدعی که تحریم‌های ظالمانه را به مردم ما تحمیل کرده‌اند، وضعیت مناسب‌تری در تامین اقلام مورد نیاز در هنگام بحران کرونا دارد، گفت: تا پیش از بحران کرونا میزان تولید ماسک در کشور بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار عدد بود که حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد آن را نیز صادر می کردیم، در حالی که پس از شیوع کرونا در کشور نیاز روزانه به ماسک جراحی به ۵ الی ۶ میلیون عدد رسید و امروز به ظرفیت تولید ۱.۵ میلیون ماسک رسیده‌ایم که عمدتاً صرف بر طرف کردن نیازهای مراکز بهداشتی و درمانی می شود.

وی با اشاره به هماهنگی های لازم سازمان حمایت از مصرف کنندگان وزارت کشور، وزارت صمت، تعزیرات حکومتی با سازمان غذا و دارو و حمایت های همه جانبه عنوان کرد: بر این اساس هر روز جلساتی را برگزار می‌کردیم و تمامی موانع در آن بررسی و راهکارهای حل آن ارائه شد. خوشبختانه با همکاری ها لازم به سرعت موانع را برطرف کرده و ظرفیت تولید اقلام مورد نیاز را افزایش دادیم.

دکتر شانه‌‌ساز ادامه داد: با هماهنگی وزارت صمت موانع واردات الکل به سرعت بر طرف و مقرر شد صرفا” سازمان غذا و دارو بر روی توزیع آن نظارت داشته باشد.

رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به افزایش چندین برابری تقاضا برای ژل و محلول های ضدعفونی کننده، تصریح کرد: صدور IRC موقت برای تسریع امور در دستور کار قرار گرفت و ظرفیت تولید ژل و محلول های ضدعفونی کننده به چندین برابر افزایش یافت؛ به این ترتیب ظرفیت تولید ژل و محلول های ضدعفونی کننده درحال حاضر به ۱۰ برابر زمان قبل از اسفند رسیده است.

 وی در مورد تامین لباس های ایزوله مخصوص کادر درمان نیز توضیح داد: در زمان قبل از شیوع کرونا ظرفیت تولید بیش از ۲۰۰۰ لباس ایزوله را نداشتیم و پارچه های مورد استفاده کاملا وارداتی بود، اما امروز توانستیم در بین صنایع مختلف ظرفیت کمی و کیفی تولید را با کمک معاونت امور صنایع صمت به میزان قابل توجی افزایش دهیم و با ایجاد هم افزایی پارچه مورد نیاز تولید این لباس ها را با کیفیتی به مراتب بهتر از نمونه های وارداتی و با یک چهارم قیمت نمونه خارجی به عرصه تولید برسانیم.

معاون وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه در شروع بحران کرونا شاهد تحقق جهت تولید بوده ایم، گفت: میزان تخصیص ارز سازمان غذا و دارو در سال گذشته ۳ میلیارد و  ۶۰۰ میلیون دلار بود که با استفاده از ظرفیت تولید داخل تنها از ۳ میلیارد دلار آن استفاده کردیم؛ به طوری که در سال ۹۷،  ۶۰ درصد از ارز تخصیص یافته به منظور واردات داروی نهایی اختصاص پیدا کرد، اما در سال ۹۸ این میزان به ۴۰ درصد رسید و ۶۰ درصد از ارز تخصیص یافته به سازمان غذا و دارو به افزایش واردات مواد اولیه مورد نیاز صنایع دارویی اختصاص یابد.

دکتر شانه ساز در ادامه با اشاره به پتانسیل های خوب کشور در حوزه تولید دارو گفت: درمورد داروهای تجویزی بیماری کرونا بر اساس پروتکل درمان، داروی اسلتامیویر سال هاست که توسط یکی از شرکت‌های داخلی که در زمینه تولید داروهای ضد ویروس فعال است،تولید می‌شد که مشکلی در تامین آن نداشتیم که البته بعد از مدتی از پروتکل درمان حذف شد.

 وی افزود: در مورد تولید داروی فاویپیراویر اگرچه هنوز اثربخشی این دارو تایید نشده است اما در حال حاضر این دارو در کشور در حال تولید بوده و دو ماه آینده توان تولید ماده اولیه آن را نیز در کشور داریم. همچنین در مورد داروی ضد التهاب اکتمرا که داروی گران قیمتی است، این دارو در داخل تولید می‌شود، در مورد داروی رمدسیویر نیز اگرچه اثربخشی آن به تایید نرسیده اما ماده اولیه آن تا دو ماه دیگر در داخل تولید خواهد شد.

دپو استراتژیک ۶۰ میلیون ماسک در آینده

در ادامه دکتر گرجی، معاون پشتیبانی سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه در ماه اسفند ۱۴.۵ میلیون ماسک بین مراکز درمانی توزیع شد، گفت: این در حالی بود که در سه روز اول فروردین موفق به توزیع ۱۵ میلیون در بین مراکز درمانی شده‌ایم.

وی با بیان اینکه میزان تولید ماسک جراحی از یک میلیون و ۲۰۰ هزار عدد به ۴ میلیون در روز خواهد رسید، اظهار کرد: به دنبال دپو استراتژیک ۶۰ میلیون ماسک هستیم.

 وی در مورد تامین لباسهای ایزوله نیز گفت: هیچ تولید خاصی در مورد لباس های ایزوله نداشتیم، بنابراین با هماهنگی صورت گرفته با صنایع پتروشیمی و انرژی اتمی تولید لباس های ایزوله کلید خورد و با تلاش های صورت گرفته توسط فعالان عرصه توانستیم لباسهای نفوذناپذیری را طراحی کنیم که قیمت آن با نمونه های خارجی قابل مقایسه نیست.

 وی افزود: با هماهنگی‌های صورت گرفته با تولیدکنندگان ۶۰۰ هزار دست لباس ایزوله را تولید و توزیع می‌کنیم و طبق برنامه های صورت گرفته در آینده دپو مناسبی از لباس های ایزوله خواهیم داشت.

منبع: وزارت بهداشت

بامد مرجع تخصصی تجهیزات پزشکی و گردشگری سلامت

5/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 9 =