افتتاح خط تولید اتانول در پژوهشگاه مهندسی شیمی ایران

خط تولید اتانول ، با حضور دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، جمعی از مدیران این وزارت و همچنین رئیس، معاونان، مدیران و جمعی از اعضای هیأت علمی پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران، صبح امروز(پنجشنبه) در این پژوهشگاه افتتاح شد.

محققان پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران در راستای تحقق سال جهش تولید و در راستای ایفای نقش موثر در کمک به غلبه بر کروناویروس با استفاده از امکانات موجود در پژوهشگاه در کمتر از ۱۴ روز موفق به راه اندازی خط تولید اتانول از روش تخمیر شدند.

در این مراسم دکتر امیدخواه رئیس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران، ضمن ارائه گزارشی از روند شکل‌گیری این پروژه اظهار داشت: پیرو مصوبات کمیته پیشگیری و مقابله با کروناویروس و با توجه به شرایط حساس کنونی کشور و کمبود مواد ضدعفونی‌کننده در بازار و ضرورت ورود و همکاری تمامی دستگاه‌های اجرایی که در این خصوص توانایی لازم را دارند، محققان پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران با عزمی راسخ در جهت تولید الکل اتیلیک یا اتانول که ماده اولیه تهیه مواد ضدعفونی‌کننده بر پایه الکلی است، موفق به تولید الکل اتانول با خلوص ۹۰ درجه مناسب جهت استفاده تهیه مواد ضدعفونی‌کننده براساس فرمولاسیون پیشنهادی سازمان بهداشت جهانی(WHO) شدند.

وی افزود: فرآیند تخمیر برای تولید اتانول مدت زمانی حدود ۸ تا ۱۴ روز زمان نیاز دارد که برای اولین بار در ایران توسط محققان پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران این فرآیند در سریع‌ترین زمان و به کمتر از ۲۴ ساعت کاهش پیدا کرده است و در حال حاضر با استفاده از این تکنولوژی تولید اتانول به حداقل زمان و بیشترین راندمان به تولید هزار لیتر در روز منجر شده است؛ این ظرفیت قابل افزایش تا ۳ هزار لیتر در روز است.

رئیس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران افزود: با توجه به وجود دستگاه‌های پیشرفته در مجموعه آزمایشگاه مرکزی پژوهشگاه، فرآیند تولید در سه مرحله کنترل کیفیت مواد اولیه، کنترل در حین انجام پروسه تولید و کنترل کیفیت محصول نهایی نیز انجام می‌شود.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، وی گفت: مراحل آزمایشگاهی برای تولید اتانول با خلوص بالای ۹۹ درجه برای کاربردهای مورد نیاز صنایع دارویی، پزشکی و آنالیز دستگاهی نیز در این پژوهشگاه انجام شده است.

دکتر امیدخواه در پایان خاطرنشان کرد: محققان این پژوهشگاه در تولید موادضدعفونی‌کننده پایه آبی نیز گام‌های موثری برداشته‌اند که در آینده نزدیک با همکاری ارگان‌های مربوطه این مواد به بازار عرضه خواهد شد.

بامد مرجع تخصصی تجهیزات پزشکی و گردشگری سلامت

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهی در “افتتاح خط تولید اتانول در پژوهشگاه مهندسی شیمی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 14 =