آزمایش بالینی داروهای ایرانی موثر در درمان کرونا

مدیر کل دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: تعدادی از داروهای پیشنهادی در درمان کرونا در مرحله آزمایش بالینی هستند، در صورتیکه این آزمایشات با نتایج مطلوب به پایان برسند، پس از اخذ مجوز از مبادی ذیربط، وارد بازار خواهند شد.

دکتر حسین وطن پور روز سه شنبه اظهار داشت: محققان ایرانی در قالب مراکز تحقیقاتی و شرکت های دانش بنیان در تلاش برای تولید داروی کرونا هستند.
وی بیان داشت: هرچند برخی داروها در مرحله مطالعات بالینی هستند، اما تاکنون داروی قطعی کرونا در کشور از طرف سازمان غذا و دارو، تایید و معرفی نشده است.

در صورت ساخت دارویی در این زمینه، سازمان غذا و دارو بررسی های لازم را انجام و سپس مجوز ورود به بازار را صادر می کند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا مراکز تحقیقاتی و شرکت های دانش بنیان در زمینه تولید داروی کرونا مشغول فعالیت هستند، گفت: محققان در مجموعه های مراکز تحقیقاتی و شرکت دانش بنیان مشغول پژوهش در این زمینه هستند. فقط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی حدود ۱۵ طرح تحقیقاتی در این زمینه دارد.

بسیاری از نیازهای کشور توسط شرکت های دانش بنیان تامین شد
وی به حضور موثر شرکت های دانش بنیان در حوزه تامین تجهیزات پزشکی اشاره کرد و گفت: بسیاری از نیازهای کشور در حوزه کرونا از طریق شرکت های دانش بنیان تامین شده است.
مدیر کل دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت با اشاره به اینکه فعالیت شرکت های دانش بنیان در این دوره بسیار زیادتر شده است، افزود: این شرکت ها در زمینه تولید تجهیزات پزشکی از جمله ونتیلاتور در تلاش هستند. خوشبختانه اخیرا اینگونه شرکت ها موفق به ساخت کیت تشخیص کرونا شدند.
وی ادامه داد: با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی تسهیلات خوبی در اختیار این شرکت ها قرار گرفت تا آنها بتوانند گام های ارزشمندی در جهش تولید و رفع نیازهای کشور بردارند.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: تاکنون ۴۱۴۹۵ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده اند، ۲۷۵۷ نفر به علت ابتلا به این ویروس فوت کرده و ۱۳۹۱۱ نفر نیز بهبود یافته‌اند.

کیانوش جهانپور روز دوشنبه درباره آخرین وضعیت ابتلای قطعی به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از این بیماری بیان کرد: از ظهر دیروز تا امروز ۱۱ فروردین ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۳۱۸۶ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شدند و مجموع بیماران شناسایی شده بر اثر این بیماری به ۴۱۴۹۵ مورد رسید.

وی ادامه داد: خوشحالیم که تاکنون ۱۳۹۱۱ نفر از بیماران بهبود یافته و ترخیص شده اند و این روند ادامه دارد.

جهانپور گفت: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۱۷ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع قربانیان این بیماری در کشور به ۲۷۵۷ نفر رسید.

منبع: ایرنا

بامد مرجع تخصصی تجهیزات پزشکی و گردشگری سلامت

5/5 - (15 امتیاز)

دیدگاهی در “آزمایش بالینی داروهای ایرانی موثر در درمان کرونا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + ده =