ساخت نمونه آزمایشگاهی دستگاه تنفس مصنوعی

نمونه آزمایشگاهی دستگاه تنفس مصنوعی (ونتیلاتور) به منظور کمک به درمان بیماران کرونایی، توسط پژوهشگران دانشگاه شهید چمران اهواز، طراحی و ساخته شد.

دکتر هومان کعبی، عضو هیئت‌علمی گروه برق دانشکده مهندسی دانشگاه شهید چمران اهواز دراین خصوص گفت: دستگاه تنفس مصنوعی، دستگاهی حیاتی برای بیماران حاد تنفسی ازجمله کووید ۱۹ است.

وی افزود: با شیوع بیماری کرونا به دلیل گران بودن دستگاه ونتیلاتور، بسیاری از کشورها در تلاش برای ساخت نمونه‌های ارزان‌قیمت این دستگاه هستند و دانشگاه‌های مختلفی در دنیا طراحی دستگاه‌های ارزان‌قیمت را شروع کردند؛ این کار ابتدا در دانشگاه MIT “موسسه تکنولوژی ماساچوست” آغاز شد و متخصصان از کشورهای مختلف در اجرای این پروژه همکاری دارند.

سازنده دستگاه تنفس مصنوعی در دانشگاه شهیدچمران اهواز، اظهار کرد: ازاین‌رو در این دانشگاه تصمیم گرفته شد بصورت مستقل ساخت دستگاه ونتیلاتور انجام شود؛ زیرا به توانایی‌های علمی اعضای هیئت‌علمی دانشگاه خودمان باور داشتیم.

دکتر کعبی گفت: این دستگاه بر پایه استفاده از ابزار تنفس مصنوعی دستی (آمبوبگ) ساخته‌شده که پزشکان بیهوشی برای کمک به بیماران در اتاق‌های عمل از آن استفاده می‌کنند و دستگاه ساخته‌شده در دانشگاه شهید چمران اهواز با حجم، فشار و تعداد تنفسی که برای آن تعریف می‌شود، می‌تواند به تنفس بیماران کمک کند.

وی ادامه داد: دستگاه‌های پیشرفته‌تر و گران‌تری نیز وجود دارد، اما مزیت دستگاه تنفس مصنوعی ساخته‌شده در دانشگاه شهید چمران اهواز ارزان‌تر بودن و عمق ساخت داخل آن در وضعیت فعلی و شیوع بیماری کرونا است؛ زیرا نمایشگر، راه‌انداز دستگاه، پردازنده، نرم‌افزار و سخت‌افزار آن در این دانشگاه ساخته‌شده است.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهید چمران اهواز، با بیان اینکه دستگاه‌های تنفس مصنوعی بر پایه قابلیت‌های کاری دسته‌بندی و قیمت‌گذاری می‌شوند، عنوان کرد: یک دستگاه حرفه‌ای تنفس مصنوعی چند صد میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شود و عموماً بصورت قطعات منفصله در کشور مونتاژ می‌شود؛ وقتی بتوانیم این دستگاه را با اخذ مجوزهای استاندارد و با دانش فنی بومی در کشور بسازیم، بیش از ۵۰ درصد ارزش‌افزوده خواهد داشت و علاوه بر کاهش هزینه‌ها می‌تواند اشتغال‌زا هم باشد.

دکتر کعبی با اشاره به اینکه برای اخذ استانداردهای پزشکی نیاز است همکاری‌های لازم بین دانشگاه شهید چمران اهواز، دانشگاه علوم پزشکی اهواز و اداره کل استاندارد انجام شود، گفت: در این زمینه مستندات لازم جمع‌آوری‌شده و پیگیری‌ها در حال انجام است.

دکتر نوید علایی شینی، مدیرگروه برق دانشکده مهندسی دانشگاه شهید چمران اهواز نیز اظهار کرد: این دستگاه در صورت حمایت بخش‌های مختلف دانشگاه و سایر دستگاه‌های مرتبط قابلیت توسعه بیشتر را دارد و می‌تواند مراحل تولید نمونه آزمایشگاهی و نیمه‌صنعتی را طی کرده و به‌عنوان محصولی از این دانشگاه وارد بازار شود.

بر اساس اعلام وزارت علوم، با شیوع ویروس کرونا در کشور ساخت دستگاه تنفس مصنوعی به منظور بومی سازی این دانش، در برخی از دانشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد دانشگاه‌های کشور آغاز شده است که خوشبختانه با تکیه بر توانایی‌های علمی استادان دانشگاه شهیدچمران اهواز، ساخت نمونه آزمایشگاهی این دستگاه در این دانشگاه انجام شد.

منبع: ایسنا

بامد مرجع تخصصی تجهیزات پزشکی و ملزومات مصرفی

5/5 - (20 امتیاز)

دیدگاهی در “ساخت نمونه آزمایشگاهی دستگاه تنفس مصنوعی

  1. خیلی خوب میشه که قیمت دستگاه‌های تنفس مصنوعی کم بشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار − 3 =