تکنولوژی‌های برتر پزشکی در سال ۲۰۱۹

فناوری و پزشکی سالهاست که دست و پا می کشند. پیشرفت های مداوم در داروسازی و حوزه پزشکی موجب جان میلیون ها نفر از مردم شده و بسیاری دیگر را بهبود بخشیده است. با گذشت سالها و پیشرفت فن آوری ، هنوز نمی توان گفت پیشرفت های بعدی چه خواهد شد. در اینجا ۱۰ فناوری برتر پزشکی جدید در سال ۲۰۱۹ آورده شده است:

 1. استنشاق کننده های هوشمند
  استنشاقی گزینه اصلی درمان آسم است و در صورت صحیح مصرف ، برای ۹۰٪ بیماران موثر خواهد بود. با این حال ، در واقعیت ، تحقیقات نشان می دهد که فقط در حدود ۵۰٪ از بیماران شرایط تحت کنترل خود را دارند و حدود ۹۴٪ از استنشاق ها به درستی استفاده نمی کنند.

برای کمک به مبتلایان به آسم برای مدیریت بهتر شرایط خود ، دستگاه استنشاق هوشمند با قابلیت بلوتوث ایجاد شده است. یک وسیله کوچک به استنشاقی متصل است که تاریخ و زمان هر دوز و اینکه آیا به درستی انجام شده است را ثبت می کند. این داده ها سپس به تلفن های هوشمند بیماران ارسال می شود تا بتوانند وضعیت آنها را پیگیری و کنترل کنند. کارآزمایی های بالینی نشان داد که با استفاده از دستگاه استنشاقی هوشمند از داروهای مسکن کمتری استفاده می شود و روزهای بدون رقیق کننده بیشتری دارد.

۹- جراحی روباتیک
جراحی روباتیک در روشهای حداقل تهاجمی استفاده می شود و به کمک به دقت ، کنترل و انعطاف پذیری کمک می کند. در حین جراحی روباتیک ، جراحان می توانند روشهای بسیار پیچیده ای را انجام دهند که در غیر این صورت یا بسیار دشوار یا غیرممکن هستند. با پیشرفت فناوری ، می توان آن را با واقعیت افزوده ترکیب کرد تا جراحان بتوانند در حالی که هنوز کار می کنند ، اطلاعات اضافی مهم در مورد بیمار را در زمان واقعی مشاهده کنند. در حالی که این اختراع نگرانی هایی را مبنی بر جایگزین جراحان انسانی ایجاد می کند ، احتمالاً در آینده فقط برای کمک و تقویت کار جراحان استفاده می شود. اطلاعات بیشتر در مورد جراحی روباتیک را در اینجا بخوانید.

۸- سنسورهای بی سیم مغز
با توجه به پلاستیک ، پیشرفت های پزشکی به دانشمندان و پزشکان این امکان را داده است تا الکترونیکی ایجاد کنند که بتواند در مغز قرار بگیرد و هنگامی که دیگر لازم نیست در مغز قرار گیرد و حل شود. این وسیله پزشکی به پزشکان در اندازه گیری دما و فشار درون مغز کمک می کند. از آنجا که سنسورها قادر به حل شدن هستند ، نیاز به جراحی های اضافی را کاهش می دهند.

 1. چاپ ۳ بعدی
  اگر نشنیده اید ، چاپگرهای ۳ بعدی به سرعت به یکی از داغترین فناوری های موجود در بازار تبدیل شده اند. از این پرینترها می توان برای ایجاد ایمپلنت و حتی اتصالات مورد استفاده در حین عمل استفاده کرد. پروتزهای چاپی D-D به طور فزاینده ای محبوب هستند ، زیرا ویژگی های دیجیتالی کاملاً مورد استفاده قرار می گیرند ، عملکردهای دیجیتالی آنها را قادر می سازد تا اندازه های یک فرد را تا میلی متر مطابقت دهند. اجازه می دهد تا سطح بی سابقه ای از راحتی و تحرک فراهم شود.

استفاده از چاپگر می تواند هر دو مورد طولانی مدت و محلول را ایجاد کند. به عنوان مثال ، چاپ ۳ بعدی می تواند برای “چاپ” قرص های حاوی چندین داروی مورد استفاده قرار گیرد ، که به بیماران با سازمان ، زمان بندی و نظارت بر داروهای متعدد کمک می کند. این یک نمونه واقعی از فناوری و پزشکی است که با هم کار می کنند.

 1. اندامهای مصنوعی
  چاپ زیستی برای دستیابی به چاپ سه بعدی ، یک فناوری پزشکی نوظهور است. در حالی که در ابتدا زمینی بود تا بتوانیم سلولهای پوستی را برای ایجاد پیوندهای پوستی برای قربانیان سوختگی بازسازی کنیم ، اما این به آرامی فرصتهای حتی جالب تری را فراهم کرده است. دانشمندان توانسته اند عروق خونی ، تخمدان های مصنوعی و حتی پانکراس ایجاد کنند. سپس این اندامهای مصنوعی در بدن بیمار رشد می کنند تا یک معیوب اصلی را جایگزین کنند. توانایی تأمین ارگان های مصنوعی که از سیستم ایمنی بدن بدن رد نشده اند می تواند انقلابی باشد و سالانه میلیون ها بیمار را که به پیوندهای نجات دهنده زندگی وابسته هستند ، نجات می دهد.
 2. پوشیدنی های بهداشتی
  تقاضا برای دستگاه های پوشیدنی از زمان معرفی آنها در چند سال گذشته ، از زمان انتشار بلوتوث در سال ۲۰۰۰ افزایش یافته است. امروزه مردم از تلفن خود برای ردیابی همه چیز از مراحل خود ، آمادگی جسمی و ضربان قلب ، تا الگوی خواب خود استفاده می کنند. پیشرفت این فن آوری های پوشیدنی در ارتباط با افزایش بیماری های مزمن مانند دیابت و بیماری های قلبی عروقی است و هدف از این کار با کمک به بیماران برای نظارت و بهبود تناسب اندام با آنها مبارزه می کند.

در اواخر سال ۲۰۱۸ ، اپل با شکستن اپل سری ۴ Watch خود ، تیترهایی را ایجاد کرد که دارای یک ECG یکپارچه برای نظارت بر ریتم قلب کاربر است. ظرف چند روز از انتشار آن ، مشتریان درمورد فناوری نجات جان زندگی استفاده می کردند ، که می تواند خیلی زودتر از حد معمول شرایط قلب را به طور بالقوه خطرناک تشخیص دهد. پیش بینی می شود بازار دستگاه های پوشیدنی تا سال ۲۰۲۴ به ۶۷ میلیارد دلار برسد.

۴- داروی دقیق
با پیشرفت فناوری پزشکی ، این بیماری برای بیماران فردی بیشتر و بیشتر می شود. به عنوان مثال ، داروهای دقیق ، به پزشکان این امکان را می دهد که داروها و روشهای درمانی را برای درمان بیماریها مانند سرطان بر اساس ژنتیک فرد انتخاب کنند. این داروی شخصی بسیار مؤثرتر از سایر انواع درمان است زیرا بر اساس ژن ها و پروتئین های خاص بیمار به تومورها حمله می کند و باعث جهش ژنی شده و باعث می شود تا توسط داروهای سرطان از بین برود.

از داروهای دقیق نیز می توان برای درمان آرتریت روماتوئید استفاده کرد. از یک مکانیسم مشابه برای حمله به ژنهای آسیب پذیر بیماری استفاده می کند تا آن را تضعیف کرده و علائم و آسیب مفاصل را کاهش دهد.

 1. واقعیت مجازی
  واقعیت مجازی مدتی است که اتفاق افتاده است. با این حال ، اخیراً ، با پیشرفت های پزشکی و فناوری ، دانشجویان پزشکی توانسته اند با استفاده از فناوری به تجربه واقعی زندگی نزدیک شوند. ابزارهای پیشرفته به آنها کمک می کنند تا با تمرین دوباره روشها و درک بصری از نحوه اتصال آناتومی انسان ، تجربه مورد نیاز خود را بدست آورند. دستگاه های VR همچنین به عنوان یک کمک عالی برای بیماران ، در تشخیص ، برنامه های درمانی و کمک به آماده سازی آنها برای رویه هایی که با آن روبرو هستند ، کمک می کند. همچنین در توانبخشی و بهبودی بیمار بسیار مفید واقع شده است.
 2. Telehealth
  در دنیایی که از نظر فناوری محور است ، تصور می شود که حدود ۶۰٪ از مشتریان خدمات با هدایت دیجیتالی را ترجیح می دهند. Telehealth یک فناوری به سرعت در حال توسعه را توصیف می کند که به بیماران اجازه می دهد به جای انتظار برای قرارهای حضوری با پزشک خود ، از طریق دستگاه های دیجیتال خود مراقبت های پزشکی را دریافت کنند. به عنوان مثال ، برنامه های تلفن همراه بسیار شخصی تولید می شوند که به بیماران امکان می دهد با پزشکان و سایر متخصصان پزشکی به طور واقعی صحبت کنند تا تشخیص فوری و توصیه های پزشکی را دریافت کنند.

از طریق سرویس های غیرقابل چاپ ، تلفن همراه نقاط دسترسی مختلفی را به بیماران می دهد که در چه زمانی و در کجا به آن احتیاج دارند. این امر به ویژه برای بیمارانی که شرایط مزمن را کنترل می کنند بسیار مفید است زیرا مراقبت مداوم ، راحت و مقرون به صرفه ای را برای آنها فراهم می کند. پیش بینی می شود که بازار جهانی از راه دور تا سال ۲۰۲۵ به ۱۱۳.۱ میلیارد دلار برسد.

 1. CRISPR
  خوشه های منظم و تکرار شده Palindromic Short Repeats (CRISPR) پیشرفته ترین فن آوری ویرایش ژن است. این گیاه با بهره گیری از مکانیسم های طبیعی سیستم ایمنی سلولهای باکتریایی ویروس های مهاجم ، که قادر به “قطع” رشته های DNA آلوده هستند ، کار می کند. برش DNA همان چیزی است که قدرت تغییر روش درمان بیماری را دارد. با اصلاح ژن ها ، برخی از بزرگترین تهدیدات برای سلامتی ما ، مانند سرطان و HIV ، به طور بالقوه می توانند طی چند سال بر طرف شوند.

با این حال ، مانند همه ابزارهای قدرتمند ، اختلاف نظرهای زیادی پیرامون کاربرد گسترده آن وجود دارد ، بیشتر در مورد حق بشر “بازی خدا” و نگرانی های مربوط به ویرایش ژن برای تولید انبوهی از نوزادان طراح. CRISPR هنوز ابزاری برای نسل اول است و قابلیت های کامل آن هنوز درک نشده است.

One thought on “تکنولوژی‌های برتر پزشکی در سال ۲۰۱۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *