استریل لوازم پزشکی با تجهیزات ساخت داخل

یک شرکت دانش‌بنیان داخلی موفق به تولید دستگاه استریل‌ و ضدعفونی کننده تجهیزات و لوازم پزشکی یکبار مصرف شد.

به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تجهیزات پزشکی و بهداشتی باید استریل و عاری از هر آلودگی باشند تا ضمن کمک به مشکل بیمار، مشکل تازه‌ای ایجاد نکنند، دستگاه‌های استریل‌سازی و ضدعفونی کننده تجهیزات پزشکی، با تکیه به روش و فناوری‌های گوناگونی ساخته می‌شوند و شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی هم دستاوردهای خوبی در تولید این محصولات داشته‌اند.

مرتضی پارساییان مدیر عامل شرکت دانش‌بنیان صنایع الکترونیک پارساکارا درباره این محصول گفت: نخستین محصول دانش‌بنیان این شرکت، سیستم‌های استریل با گاز  EOX است که برای استریل لوازم یکبار مصرف پزشکی استفاده می‌شود و RTU  و کنترل‌های از راه دور دومین محصول دانش‌بنیانی است که تولید می‌کنیم. 

وی با اشاره به  سیستم استریل  EOX  گفت: تمام تولیدکنندگان لوازم پزشکی یکبار مصرف باید محصول نهایی خود را قبل از عرضه به بازار داخل این دستگاه استریلایزر قرار دهند و با گاز اتیلن اکساید استریل کنند که اگر این کار انجام نشود اجازه وارد کردن محصول را به بازار ندارند.

پارساییان درباره نمونه مشابه خارجی آن هم گفت: این محصول اگرچه مشابه خارجی دارد، اما قیمت تمام شده آن حداقل سه تا چهار برابر گران‌تر از محصول دانش‌بنیان ساخت داخل است که با توجه به تحریم ها امکان وارد کردن آن وجود ندارد.

وی یادآور شد: چند شرکت در داخل کشور این محصول را البته بدون سیستم و تجهیزاتی که دستگاه‌های ما از آن بهره می‌برند، تولید می‌کنند و محصولات مشابه، در واقع سطح پایین‌تری دارند.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان افزود: مهمترین مزیت تولید این شرکت، قیمت پایین‌تر نسبت به مشابه خارجی با وجود کیفیت مشابه، همچنین سیستم کنترل بهینه و ارایه خدمات پس از فروش ۱۰ ساله است.

پارساییان درباره اشتغال‌زایی این شرکت گفت: این دستگاه‌ها به صورت سفارشی ساخته می‌شوند و سه تا چهار ماه ساخت آنها زمان می‌برد بنابراین میزان اشتغالزایی آن به میزان سفارش بستگی دارد، به ازای ساخت هر دستگاه ۴ نفر اشتغال مستقیم ایجاد می‌کند که اگر در طول سال سه دستگاه ساخته شود ۱۲ نفر اشتغال مستقیم دارد.  

وی افزود: سیستم RTU که برای کنترل از راه دور و مانیتورینگ ساخته می‌شود مشابه داخلی ندارد و مشابه اروپایی، آمریکایی و ژاپنی دارد که قیمت آن حداقل ۵ برابر تجهیزات ما است، وارد کردن و استفاده از خدماتی که به اینترنت وصل می‌شود تقریبا در بازار فعلی ما به خاطر تحریم‌ها غیرممکن شده است.

وی ادامه داد: این محصول هم برای پروژه‌های آب و فاضلاب، سیستم‌های حفاظت کاتدیک لوله‌های گاز استفاده زیادی دارد اما به صورت عمومی کارهایی که برای بحث کنترل از راه دور نیاز دارد قابل استفاده است.

پارساییان درباره صادرات محصولات این شرکت گفت: ما در بحث صادرات ضعیف هستیم چرا که زیاد کار نکردیم، از سوی دیگر بازار داخل هنوز در این مورد اشباع نشده است، قطعا زمینه صادراتی هم وجود دارد که البته به بحث‌های فنی در زمینه‌های مختلف صادرات آن به کشورهایی که به این محصولات احتیاج دارند، نیاز است.  

وی افزود: در واقع به یکسری استانداردهای بین‌المللی نیاز داریم که دریافت آنها در شرایط فعلی هزینه‌بر است، گام‌های اولیه را پیموده‌ایم و استانداردهای اولیه را گرفته‌ایم اما به دنبال استانداردهای بین‌المللی که بتوان این محصول را به کشورهای دیگر صادر کرد، هستیم، البته این پروسه زمان‌بر است و یک تا دو سال طول می‌کشد.

پارساییان درباره رونق تولید محصولات دانش‌بنیان گفت: اول اینکه این کار به نقدیندگی نیاز دارد که دولت می‌تواند در این زمینه کمک کند، دوم ممنوع شدن واردات محصولات مشابه تولیدات داخلی است که می‌تواند به رونق تولید محصولات کمک کند.

منبع: ایرنا

۵/۵ - (۷ امتیاز)

One thought on “استریل لوازم پزشکی با تجهیزات ساخت داخل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *